Info'revelion Roma, Napoli, si..mai multe ;-)

« Older   Newer »
  Share  
astrobuli
icon14  view post Posted on 11/10/2011, 07:53




Buna ziua

Dorim sa ne petrecem finalul de an la Roma&Napoli.
Avem biletele cumparate si inca ne incurcam in organizare. Bugetul e economic, foarte economic :)

Daca m-ati putea lamuri cu niste detalii, v-as fi foarte recunoscatoare.

1. Se poate vizita vulcanul pe 1 ianuarie?
2. Exista ceva distractii pentru copii deschise pe 1 ianuarie?

insist pe aceasta data pentru ca pustiul nostru va face 8 ani fix pe 1 ianuarie si e fascinat de vulcani, deci nu cred ca i-am putea face un cadou mai grozav.

3. Daca vulcanul nu e disponibil, ce sugestii aveti pentru aceste date? de facut cu copilul?
4. Pe ce site-uri ar trebui sa umblu ca sa gasesc programul pentru revelion?

Ma gandesc sa facem Rev in Napoli, in Roma cazarile in minunatat seara sunt f scumpe, cam dublu ca pret, am observat.

Multumesc frumos!

Anca
 
Top
view post Posted on 11/10/2011, 13:49

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Ciao Anca!
Buget mic nu mi-e ceva nou, ca si noi tot pe acolo suntem :) Sanatosi sa fim!

Si raspund la intrebari:
1. De obicei 1 ianuarie e o data cand mai totul e inchis, dar uitandu-ma pe site-uri vad ca e deschis, deci uite aici pentru Vesuvio: www.vesuviopark.it/grancono/index.asp#orari
Gennaio-Febbraio-Novembre-Dicembre: 09:00 - 15:00
Marzo-Ottobre: 09:00 - 16:00
Aprile-Maggio-Giugno-Settembre: 09:00 - 17:00
Luglio-Agosto: 09:00 - 18:00
Mai jos ai si pretul pt bilete, adulti din cate vad e 8 euro, pt.copii 5 euro

2. Cred ca toate parcurile de distractii sunt deschise, cel mai mare parc si central e Edenlandia:
www.edenlandia.it/
www.vesuviuslandia.it/hom.html

3. DAca sunt probleme pentru vulcan, sunt o gramada de parcuri de distractii (nu-s ieftine dar e un cadou frumos pentru ziua copilului. Un parc chiar langa Vesuviu e Vesuviuslandia:
www.vesuviuslandia.it/hom.html

4. Si la Napoli sunt preturi destul de mari, dar sincer n-am cautat inca deci poate tu cautand stii mai bine. Ca sa faci un rev la un restaurant poti sa vezi direct linkul restaurantului respectiv; sunt restaurante chiar in zona vulcanului (si au gradini superbe, panorame...) dar nu le mai stiu denumirile nici eu.
Iti las un link, dar poti gasi mai multe site-uri punand "capodanno a Napoli "...acum trebuie sa ies. Sper sa-ti fi fost de folos cu info', a presto! ;)
www.capodannonapoli.com/

ps. si avand in vedere ca suntem la "calatorii, vacante, note si impresii de calatorie" sper sa ne scrii cum a fost si poate vei posta si foto ;) :salutari:
 
Top
astrobuli
view post Posted on 11/10/2011, 19:47




oo, merci!

am sa scriu totusi un mail la vesuvio sa ma asigur, nu dezamagi copilu'

ahahaaaa, uite sotu' tocmai zice ca sigur va fi deschis daca erupe.

iar Rev nu vrem la resto, eu as vrea sa stam undeva pana pe la 10-11, apoi daca e vreun concert pe strada, poate ceva artificii si gata, la nani, ca a doua zi avem de sarbatorit :)
nici noi, astia mari, nu prea suntem genul de stat la masa, cupilul nici atat.

o sa ma mai gandesc la ceva intrebari concrete.
uite, chiar acuma mi-a venit una in cap - inca n-am rezervat hotel.

am gasit la pret aprox rezon in zona garii sau cum zic ei pe booking "in the heart of the city" :)
sunt zone pe care ar trebui musai sa le evit?

eu stiu, de ex. la Roma, daca de la gara termini o iei intr-o directie e foarte rezonabil, daca o iei in cealalta directie e chiar urat si nu prea de stat.

 
Top
view post Posted on 12/10/2011, 15:16

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


CITAZIONE
ahahaaaa, uite sotu' tocmai zice ca sigur va fi deschis daca erupe.

Hehe, glumet sotul, dar e mai sigur Etna in cazul asta, pentru ca erupe mai des :P Etna e si mult mai maricel, noi l-am vazut asa mai de jos (tot zona de restaurante ca si la Naples ;) ) dar are peste 3000 de m.
Al nostru care-l vad zilnic de la balcoane (de o parte am Vezuviul, de alta am marea) e micutel, abia la 1200 m, cam asa ;) Si e mai cumintel....pana la cazul contrariu :D
Deci uite, Etna:
Video
Giorno particolare oggi, Sabato 30 Luglio. Tutto tace in quota; motivo in più per passare una giornata con gli amici. Però sappiamo benissimo che le regole non spetta a noi dettarle ma a lui; boati cupi e intensa attività iniziano a intravedersi in lontananza, quasi come se ti stesse chiamando, ti ordina di raggiungerlo perchè poco manca all'ottavo appuntamento.
Si lascia tutto alle spalle, e a volte anche gli amici che, da tali, comprendono la situazione.
In tutta fretta da Catania (luogo quantomeno scomodo per partire verso l'Etna) si sale verso le quote più alte superando i paesi che specialmente in quest'ultimo periodo abbiamo attraversato costantemente; il percorrere le medesime strade, passare piazze,traverse, solo per poter giungere a destinazione e ammirare anche solo un piccolo bagliore... questa volta però non si assisterà ad uno spettacolo a metà...
Si arriva alla funivia, di sola andata è il biglietto perchè l'intenzione è di rimanere a lungo lassù.
Arrivati a quota 2550 il solito paesaggio che però, chissà perchè, mi sembra ogni volta di diverso fascino; eppure tutt'attorno non c'è nulla... forse il fascino che ti dà l'Etna stà anche in questo.
L'occhio viene catturato in maniera quasi automatica, cade sugli apparati del 2001 e del 2002; percorriamo la strada dirigendoci verso le quote più alte aggirando questi testimoni silenziosi, un tempo protagonisti vivi in questa zona, sembra passato solo un istante... è ancora nitido il ricordo.
Finalmente ci appare il cono fumante del cratere di Sud-Est; il trabocco è iniziato da poco, ma la colata avanza lentamente e dopo aver percorso poche centinaia di metri non riesce più ad andare avanti. D'altro canto però persiste, fra i suoi alti e bassi, l'attività stromboliana sempre più intensa; non nascondo a me stesso che vivere o comunque iniziare a vivere l'Etna in questo modo, mi incute un certo timore. Involontariamente inizi a comprendere cosa hai ripreso fino ad oggi e cosa sia in grado di fare un vulcano attivo come l'Etna....ma ancora è presto per parlare, siamo solo all'inizio.
L'attività è costante, sembra non avere un'evoluzione, ma nonostante ciò ci avventuriamo fin dove il limite permette. Giungiamo alla stazione degli strumenti dell'Ingv; probabilmente l'Etna ci stava aspettando; non trascorre molto tempo ed è parossismo. Lava che scorre a velocità mai vista, bombe scagliate a centinaia di metri d'altezza.
Il vento, elemento che a noi che filmiamo o fotografiamo l'Etna da non poco fastidio, è nostro alleato; dirigendo il plume verso est. Questo ci permette di ammirare lo spettacolo da una distanza non superiore ai 700 metri.
L'evoluzione è repentina, il rumore incredibile.....è la voce dell'Etna.
E tra timori, spaventi, felicità e quant'altre emozioni, così com'era iniziato il parossismo finisce.
Si ritorna verso casa, è sabato sera e le strade che si inerpicano verso il Sapienza sono pregne di gente che da lontano ha voluto ammirare un fenomeno che pochi privilegiati hanno goduto da vicino.
Tornando a casa è già notte inoltrata, però non vado a dormire,non riesco. Osservo ciò che resta della colata in raffreddamento, quasi come ad accompagnare fino alla fine l'Etna e la sua attività.
Quando l'ultimo barlume di lava ormai è impercettibile all'occhio, solo allora, considero l'evento finito.
A quel punto è solo riposo, tanto per lui quanto per me...
Stamattina io mi sono svegliato, ma lui? Quando ritornerà a farsi sentire?

Immagini e montaggio:
Klaus Dorschfeldt alias KdEtna
Mail: [email protected]
Skype: KdEtna


Pe 31 cam oriunde se organizeaza rev-ul, deci daca nu e restaurant, poate fi un pub, un local, dar cam tot acolo e. Ati putea lua eventual masa la hotelul unde stati si p'orma sa iesiti....se organizeaza si spectacole cam in toate pietele mai importante (Napoli in Europa e orasul cu cel mai mare centru istoric, 27 secole de istorie.... vezi wiki: http://it.wikipedia.org/wiki/Centro_storico_di_Napoli ). Ati putea merge oricum in "inima centrului istoric" adica p-zza del Plebiscito, si de acolo pe jos la CAstel dell'Ovo unde se fac focuri de artificii din mare, care sunt foarte spectaculoase. Muzica si napoletani veti gasi din plin in noaptea de rev, pe 1 insa din experienta mea e totul inchis...mai putin parcurile de distractii..pentru siguranta tu poti trimite e-mail ca sa nu ai surprize. Noi de regula pe 1 dormim, asa ca ... :D P'orma e si obiceiul ca in aceasta noapte sa se arunce gunoaie in strada, deci e bine sa nu iesiti prea devreme...dar asta poate numai in periferii.
GAra centrala (ca sunt mai multe) nu e o zona prea draguta, adica pentru cine nu e obisnuit pare un haos total, cu multimea de straini care merg, vin, asteapta sau cauta de lucru..prima oara cand am venit la Napoli eu pur si simplu m-am intors in tren si data urmatoare am coborat la gara din Mergellina. Acu' ca m-am obisnuit, eu zic doar sa fiti atenti, sa nu fiti distrati, in rest...e de stiut ca e unul din locurile haotice din oras. DAca ar fi sa aleg as alege alta zona, dar depinde si cate zile stati (ca pt o zi, doua..nu va schimba situatia). Avantajul e ca de la gara aveti legaturi oriunde, deci puteti alege circumvesuviana, metrou, autocare, etc, tot ce e mijloc de tranposrt in orice directie. Sunt mai multe trenuri la Napoli : metroul leaga centrul, circumvesuviana leaga zonele din jurul Vezuviului (de ex. puteti ajunge la Pompei sau Sorrento), funicolare e un tren care urca pe Vomero (e foarte interesant funicolare :). Zona San Gregorio Armeno ar fi de vazut si placuta pentru copii pentru ca e zona in care se face "presepele" napoletan. E si Napoli subteran interesant de vazut...poate mai putin pt copii.
Napoli e un oras imens care ofera foarte mult...doar timp si bani sa ai sa tot colinzi. Iar pe blogurile "Let's Napoli" 1 si 2 vei gasi mai multe info'.

Edited by nora_italy - 13/10/2011, 09:09
 
Top
astrobuli
view post Posted on 13/10/2011, 08:15




uau, ce tari sunt blogurile, cred ca listez mare parte din ele si luam cu noi :)

eventual, zilele astea cand ma uit de hotel, pt ca azi-maine vreau sa rezerv, intreb de zona si imi spui daca e ok sau nu :)
merci!

si informatiile sunt f folositoare, merci mult !!
 
Top
view post Posted on 13/10/2011, 08:26

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Ca tot m-ai intrebat de zone, mare atentie in Roma la gara, mai sunt (sau o fi plin acum) tigani care traiesc numai din furat, si fura cam orice...O nepoata venita din Sicilia, a fost ok la Palermo, ok la Napoli, la Roma i-au furat bagajele in gara in timp ce servea o cafea...asta se petrecea in gara.
Eu sincer experiente nefaste n-am avut nicaieri, poate Roma mi se pare mai haotica pentru ca sunt mult mai multi straini si foarte multi romani, din pacate si ai nostri foarte multi sunt disperati si mai ales daca te aud vorbind romana se agata de tine. Una din lectiile invatate la Roma cand eram studenta a fost sa fiu atenta la romani....
Napoli nu e o oaie mai neagra asa cum se spune (eu sunt de peste 16 ani si n-am avut niciodata experiente neplacute) dar trebuie oricum sa dai atentie unor amanunte, adica sa nu mergeti in locuri pustii si mai ales noaptea, oriunde ar fi ele.

CITAZIONE
si informatiile sunt f folositoare, merci mult

ma bucur sa-ti fiu de folos! :ya ya: Mai e un blog in care gasesti unele info' dar cum m-am lenevit am scris mai putin: http://romamaramu.blogspot.com/
In dreapta dupa "M come Maramures" ai Roma, cateva obiective turistice sunt ;)
Si Roma e foarte mare si mult de vazut, mai mult decat orasul in sine, zonele din afara sunt superbe si merita batute ;) Exemplu: Tivoli, aici : http://krisfoto.blogspot.com/2009/03/le-10...de-fantani.html

CITAZIONE
adica sa nu mergeti in locuri pustii si mai ales noaptea, oriunde ar fi ele.

DAr noaptea de revelion si vara mai ales cand toti napoletanii sunt pe strazi si in centrul istoric, sau Mergellina, orasul e viu, poate mai viu decat ziua, deci puteti sta pe afara linistiti (atentie doar la frig in noaptea de rev, pare blanda dar stand multe ore aveti nevoie chiar de o caciulita, un fular....ziua se poate f.bine fara, decembrie e luna portocalilor si de obicei sunt zile frumoase).
 
Top
astrobuli
view post Posted on 13/10/2011, 08:56




o, la Roma ne descurcam, am fost acum 2 ani si atunci am vazut cam care e miscarea.
noi suntem destul de calatori si nu prea speriati, dar daca tot am cum intreba, intreb. info suplimentare nu strica niciodata.
baccione!
 
Top
view post Posted on 13/10/2011, 09:45

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


A, atunci va descurcati. DAca nu va sperie Roma, Napoli e oricum...mai mic, mai putini straini decat in capitala.
 
Top
astrobuli
view post Posted on 24/11/2011, 08:42




allora ... ne-am lungit cu rezervarile :)

scurta intrebare:

cum sunt zonele?


Via Nolana 35 - Via Conforti 11A, Stazione Centrale

Corso Novara 9, Stazione Centrale

Via Milano, 98, Stazione Centrale

Via Genova 116, Stazione Centrale

Via G. Ricciardi, 33, Stazione Centrale

cum sunt ca si siguranta, atmosfera prietenoasa - aici am gasit hoteluri convenabile :)

merci!!!
Anca

 
Top
view post Posted on 24/11/2011, 11:03

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


DAca te uiti pe google maps (de fapt asa vad zona, altfel nu cunosc prea bine dupa strazi) Via Nolana, via Conforti sunt aproape de gara, deci o zona aglomerata...dar eu zic ca e ok oriunde daca stati putine zile...
http://maps.google.it/maps?hl=it&cp=13&gs_...ved=0CB4Q8gEwAA
Corso Novara e ceva mai incolo dar tot zona aglomerata este...
Via Milano e ceva mai departe...nu stiu daca va convine sa va indepartati de gara, de unde aveti cele mai bune lagaturi pentru a merge oriunde (inclusiv Vezuviu)...ca oricum tot centrul istoric e aglomerat, lume multa, mult comert...Via Genova idem... Via Ricciardi vad ca te apropii iar de gara dar nu am in minte prea clar zona (e ceva ca nu umblu prin zona respectiva...)
 
Top
astrobuli
icon1  view post Posted on 24/11/2011, 11:49




merci!
 
Top
view post Posted on 24/11/2011, 13:26

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Cu placere! Sper sa-ti fie de folos informatiile si mai ales sa aveti o vacanta placuta la Napoli! :piacere: :salutari: :ouk:
 
Top
astrobuli
view post Posted on 24/11/2011, 13:31




cred ca vom avea :)

e deschis si parcul pe 1 - iuhuuu!

multumesc mult pt toate info
 
Top
view post Posted on 24/11/2011, 14:04

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status: