Gradina/uta noastra, oaza noastra de verde :)

« Older   Newer »
  Share  
icon1  view post Posted on 17/9/2011, 23:32

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Cand am venit din vacanta, multe din plantute s-au ofilit. Spre surprinderea mea, majoritatea s-au intors la viata...asa arata acum:
1-

2

3

4
5
6
7
8
9
10

Note: trandafirii sunt cumparati de cateva zile, la fel si florile marunte rosii (nu stiu cum se numesc). Eu nu prea cunosc denumirea plantelor, daca voi le stiti poate imi spuneti si mie :danke: :computer: :ya ya:
Bonsaiul parea uscat complet, acum dupa cum se vede a facut frunzulite noi :)
 
Top
nicoleta_italy
view post Posted on 18/9/2011, 16:30




Ce frumoase flori ai...super si culoarea trandafiriilor.

Planta cu floricele mici rosii ...este o planta grasa...si are un nume care incepe K ...dar nu-mi aduc aminte ...nici sa ma tai. O vad mereu la supermercato la plante. ..cam tot timpul anului. Ma informez si-ti spun...adica cand dau o raita pe la supermercato ..vad cum se numeste. ;)

Apropo de gradina..azi am facut si eu curat printre plantele care le am in ghivece. Am eliminat frunzele uscate...si am mai schimbat locul lor prin curte. Mie imi pare rau ,anul asta mi s-a uscat timo....adica o specie de cimbru ...din cate stiu eu .Nu prea am multe plante o sa pun si eu poze cu ale mele...daca tot ai deschis acest subiect.
 
Top
view post Posted on 18/9/2011, 16:40

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Si mie mi s-au uscat multe din plantele aromatice, cumparasem la Auchan cam de toate...azi mi-a dat soacra menta salbatica, e tare placut mirositoare...S-a uscat si trandafirul galben, cel roz rezista....desi le ud acum zilnic, cand am fost in vacanta au stat singure saracutele... -_-
 
Top
view post Posted on 18/9/2011, 16:53

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


pai daca ati fost plecati de acasa si a ramas singurul, bonsaiul sufera .. e o planta ciudata :-)) vorbesc serios ... cica tb dragalit si sa ii vorbesti, sa il ingrijesti .. e cam egosit :-))

eu azi am tuns un rozmarin... nu stiu dc am facut bine dar era cam uscacios ... cu caldurile astea cretine s-a cam ales praful de multe plante ...
 
Web|  Top
view post Posted on 18/9/2011, 17:41

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Bonsaiul m-a speriat cel mai rau..adica asa cum arata golut, fara o frunzulita, parea uscat, mort. Dar si-a revenit, vad ca se face iar plin de frunze. Nu stiu daca bonsaiul tre' taiat sau ba...ramurile cresc aiurea, lungi, scurte...

asa arata cand l-am luat, in 2010:

 
Top
nicoleta_italy
view post Posted on 19/9/2011, 17:15




Frumos bonsaiul..si mie mi-ar place unul! Decat ca nu am loc in casa unde sa-l pun. :unsure:

Kris...floarea aia de care intrebai ..am gasit revista cu oferte de la supermercato de aici ..si era si planta asta...se numeste Kalanchoe
aici scrie de ea http://www.giardinaggio.it/grasse/singoleg...e/kalanchoe.asp

azi am facut poze la curticica mea cu tot cu flori ..alea care le am acum...maine pun poze .
 
Top
view post Posted on 19/9/2011, 18:27

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


da, ea este, multumesc!
Astept pozele. :ya ya:
Stii, eu nu ma prea ocupam cu plantele, dar de cand am vazut la ai mei (mama si frate-meu au) m-au "molipsit" ca sa zic asa :)
 
Top
nicoleta_italy
view post Posted on 20/9/2011, 09:15









crizantema



vinca



oleandro



muscata



hortensie



ghetisoara face niste flori galbene doar in primavara



Viburnum..este el cam uscat la sfarsitul verii dar acum toamna isi revine . Este mereu verde , face flori albe in primavara.



belle di notte ( mirabilis jalapa ) - http://it.wikipedia.org/wiki/Mirabilis_jalapa
floriile se deschid dupa ce apune soarele si stau asa pana dimineata cand rasare soarele



maghiran



rozmarin



oregan



menta



ardei iute



poturlaca



trandafiri plantati direct in pamant ...i-am gasit plantati in curte acum 20 ani cand am cumparat casa. Nu fac prea fac multe flori..doar in primavara .



 
Top
view post Posted on 20/9/2011, 11:07

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


hop si eu :-)


astia sunt 4 fichi d'india iesiti din semintele de la fructele mincte acum cred ca vreo 3 ani


immagine3541

au rasarit mai multi dar a ramas ghiveciul in balcon si a dat inghetul peste el intr-o noapte, se facusera ca gelatina si dintre toate plantele micute s-au salvat numaia astea 4


Florile din seminte de la Nicoleta

clipboard01ij

Uploaded with ImageShack.us

palmierii nascuti din seminte

immagine360v

Uploaded with ImageShack.us


un rozmarin mai vechi

immagine361a

Uploaded with ImageShack.us


hreanul

immagine362

Uploaded with ImageShack.us

niste patrunjel.. pe el l-am pus asa ca sa scap de seminte dar trebuia sa iaa marar in ghiveciul ala ca el era de baza .. se vede insa ca mararul s-a emotionat si n-a mi vrut sa rasara .. patrunjelul insa l-am tot tuns tota vara si am mincat din el si tot mai este ...

immagine364

Uploaded with ImageShack.us



o salvie ( una dintre cele 2 ghivece ) evident a fost tunsa si ea dupa vacanta ca se ofilise si acum are frunze mici , noi ....
si cactusul sotului meu :-)))

immagine359s

Uploaded with ImageShack.us
 
Web|  Top
view post Posted on 20/9/2011, 11:33

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Wow, fetelor, da aveti niste plante super!!! :ya ya: Uite asa le mai cunosc si eu dupa denumiri :danke:
Floarea alba care se deschide dupa apus (Nico) e cea care are un miros foarte puternic si placut? Ador floarea asta!!
Palmierii sunt super, si eu am pus seminte si ceva a iesit o tulpina-frunza asa dreapta, tare, o sa fac eventual o poza. Doar ca e in ghiveci cu alte plante (pt ca a fost doar o incercare, daca se face mai mare o pun separat).

CITAZIONE
astia sunt 4 fichi d'india iesiti din semintele de la fructele mincte acum cred ca vreo 3 ani

ce frumosi!!

ps. mie plantele aromatice mi s-au uscat aproape toate, am luat un busuioc acum si s-a uscat de tot si ala :unsure:
 
Top
view post Posted on 20/9/2011, 13:33

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


si ale mele sunt cam zmotocite acum ca a fost furtuna acum 2 seri si cred ca si azi noapte òputin asa ca a iesit pamintul din ghivece, sunt si cam ciufulite :-)) plus ca le-a cam ars soarele vara asta ... dehhh eu am balcoane numai in soare arzator si ucigator dìasta n-am flori ca nu rezista peste vara.

Busuiocul nu l-am pozat ca este oribil... uscat si cu fruinze mici abia èparca trage ultima suflare ...

Kris palmierul as atrebuie sa faca un batz tre caci creste mereu din mijloc deci ce creste sunt frunzele infasurate una intra-alta .. cu vremea ele se desfac, se largesc si apoi iar din mijlocul lor nasc alte frunze ... tot asa ca un batz, ca o tigara de foi Sa il lasi in pace ca o sa creasca el incet, sa nu il uzi mult si mai ales sa nu stationeze apa la el ...il uzi numai cind se usuca pamintul ( nu chiar caramida ci cind nu e umed) . La tine nu exista pericolul inghetului asa ca poate sta afara dar dc ai un balcon inchis e si mai bine , sa stea la soare musai, sau macar la lumina ... noi in prima iarna poate si ina doua i-am tinut in casa , intr-un ghiveci uimpreuna pina tirziu cind i-am despartit dar aveau deja forma ....


ia sa pui seminte de fichi d0india ca precis or sa le placa la copii sa ii vada crescind, cind sunt mici in primul an arata tare frumos mici si teposi ..


 
Web|  Top
view post Posted on 20/9/2011, 14:09

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


CITAZIONE
ca o tigara de foi

exact asa e, si mi-a crescut in toate ghivele in care a fost pus (in joaca de fapt).
Problema e ca stau afara, dar noi vara acoperim veranda din afara cu chestii din alea din lemn, deci e umbra...Iarna insa le luam (nu mai stam in afara) deci lumina vor avea. Aici nu e pb inghetului, plantele rezista afara. Daca e una mai sensibila, are loc si inauntru.
CITAZIONE
ia sa pui seminte de fichi d0india ca precis or sa le placa la copii sa ii vada crescind, cind sunt mici in primul an arata tare frumos mici si teposi ..

Buna ideea, multam! :pupic:
 
Top
view post Posted on 20/9/2011, 14:28

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


palmierii vara cind se fac mai marisori adica dupa ce le da frunza um trebuie pot sta bine mersi in soare toata ziulica

abia astept s avad pozele tale ... noi adica F ca el e gradinar mie nu imi raseare mai nimic ... a pus 2 pumni de seminte intr-un ian- febr 2004 si din aia 2 pumni au iesit numai astia 2 .. o sa ma uit prin pozele vechi sa vad dc ii mai am ca suihur am pozat si cind erau micuti


 
Web|  Top
°Giovanni63°
view post Posted on 20/9/2011, 14:38





Ce fain...cind am nevoie de ceva verdeata sint direct in gradina la voi,..simi iau cemi trebuie
nu mai tre sa merg la piata...ha,ha....maria.it :furios: :salutari: :bnjourne: :pupic: :danke:
 
Top
view post Posted on 20/9/2011, 15:40

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


hihi...de-ar fi gradinile astea aproape aproape.... ;) :P :D
 
Top
770 replies since 17/9/2011, 23:23   8755 views
  Share