Reteta zilei, idei noi, propuneri, incercari

« Older   Newer »
  Share  
nicoleta_italy
view post Posted on 15/7/2011, 13:06




Am facut prima oara acest desert si mi-a placut mult ! Este perfect acum vara.
Am luat reteta dintr-o mica carticica cu tot felul de retete cu iaurt grecesc (marca Total)


MOUSSE DE MANGO CU IAURT GRECESC





Ingrediente:
1 mango copt bine
50 gr. zahar
1 cutie iaurt grecesc Total 170gr.
un albus
..............................................
Curatati mango de coaja ,puneti pulpa cu jumatate de zahar intr-un blender. Amestecati pana devine un piure. Bateti restul de zahar cu albusul ,nu foarte mult …ca la bezea. Amestecati (cu o lingura) piureul de mango cu iaurtul iar la sfarsit adaugati albusul spuma. Amestecati incet de jos in sus. Se pune spuma de mango in castronase (mie mi-au venit 3 maricele) ,se pun in frigider circa 2 ore inainte de a fii servita. Decorare cu fructa proaspata (mango sau alta fructa) inainte de a servi.

picture to gif
http://picasion.com/
 
Top
view post Posted on 15/7/2011, 13:31

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


mmm..ce bine arata! chiar ma gandeam la asa ceva acum vara! mersi!
 
Top
view post Posted on 7/9/2011, 13:42

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Azi m-am gandit sa incerc reteta de pe blogul lui Radu, mai ales ca fac piept de pui: Shish Taouk
Posted by Radu Popovici in September 7th, 2011
Posted in: Culinaria, Retete Libaneze
Tags: 7 condimente, bucatarie libaneza, cardamom, chimion, coriandru, cuisoare, frigarui, mujdei, nucsoara, piper, pui, Retete Libaneze, scortisoara, Shish taouk, usturoi

Reteta este de origine turceasca si a fost preluata de libanezi in timpul ocupatiei otomane. In limba turca “shish” inseamna frigaruie, iar “taouk” inseamna pui. Frigaruile acestea se servesc cu paine si cu o crema de usturoi, oarecum asemanatoare mujdeiului.
shish-taouk
Ingrediente:
300 g piept de pui dezosat, fata piele, taiat cubulete de 2-3 cm
6 catei de usturoi, dati prin razatoare
4 lingurite de ulei de masline
1 lingurita de amestec “7 condimente” (vezi mai jos)
sare
piper negru, proaspat macinat
cateva frigari de lemn, inmuiate in apa rece timp de 30 de minute

Instructiuni:
Se amesteca intr-un castron o treime din usturoi cu 1 lingurita de ulei si amestecul “7 condimente”. In aceasta mixtura se marineaza cubuletele de carne timp de minim 3 ore, cel mai bine peste noapte.

Intre timp se amesteca restul de usturoi cu restul de ulei, adaugat treptat, pana ce se obtine o emulsie.

Se infig cubuletele de carne in frigari de lemn si se frig pe gratar, sau sub grill-ul cuptorului. Dupa ce sunt gata se sareaza si se pipereaza si se servesc alaturi de crema de usturoi.

Nota:
Eu am ornat reteta cu putin ardei iute, doar pentru un plus de culoare. La fel de bine puteam folosi jumatati de rosii cherry, de pilda, sau felii de rosii romanesti, daca le-as fi avut in casa la momentul prepararii retetei. Folositi, deci, ce aveti la indemana.

Sfaturi:
Carnea se marineaza fara sare, caci aceasta ar putea “trage” afara lichidul dintre fibrele carnii. Timpul de marinare fiind lung, exista riscul ca textura cubuletelor de carne sa se strice.

Frigaruile nu trebuie fripte prea mult, ci doar atat cat sunt gatite in interior. Astfel isi pastreaza suculenta.

Desi reteta este de origine turceasca, modul in care este preparat amestecul “7 condimente” Aduce aminte de amestecurile de mirodenii din bucatariile indiene si pakistaneze.
Amestecul “7 condimente” este format din cantitati egale de nucsoara, piper negru, coriandru, chimion, cuisoare, scortisoara si cardamom. Coriandru, cardamomul, chimionul, cuisoarele si piperul se prajesc mai intai, pentru a li se intensifica aroma, iar apoi se piseaza intr-o piua. La ele se adauga nucsoara proaspat rasa si praful de scortisoara; se amesteca pana se obtine o pudra omogena.

Cu toate ca mujdeiul este socotit a fi de origine dacica si este atestat astfel de scrierile unor autori ca Dioscoride si Plaut, iata ca aceasta reteta propune un sos de usturoi foarte asemanator. Diferenta dintre mujdeiul clasic si aceasta pasta, este ca se foloseste doar usturoi si ulei, in timp ce mujdeiul nostru mai contine in emulsie apa calduta si sare.
 
Top
view post Posted on 20/10/2011, 11:55

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Una asa rapida, preluata de pe fb dar de fapt din mammeacrobate.com...sau blunottelive.blogspot.com (?)
muffina
Muffin salati al prosciutto cotto
Ingredienti

150 g di farina
30 g di burro
1 cucchiaino di sale
1 uovo
100 ml di latte
1\2 bustina di lievito per torte salate
100 g di prosciutto cotto

Sciogliere il burro e lasciarlo raffreddare. Nel frattempo in una terrina mescolare farina, sale, uovo e latte. Aggiungere il burro e il lievito e continuare a mescolare con una frusta per evitare che si formino grumi,
Quando l'impasto sarà liscio ed omogeneo aggiungere il prosciutto cotto tagliato a dadini e mescolare con un cucchiaio.
Versare a cucchiaite nei pirottini, messi a loro volta negli stampini monoporzione usa e getta in alluminio o nella teglia per muffin.
Infornare a 170° per 20 minuti circa.
Nel forno Vaporex Electrolux ho usato la cottura a vapore e devo dire che si sente davvero la differenza di sofficità e morbidezza dell'impasto.





Tamara

http://blunottelive.blogspot.com
 
Top
view post Posted on 8/11/2011, 01:16

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


O prajiturica interesanta as zice, de pe blogul lui Edith:
Prajitura miracol
prajitura+miracol+1

Ne trebuie:
100g unt topit (eu va recomand 80g)
125g biscuiti digestivi macinati
175g fulgi de ciocolata (ciocolata maruntita)
75g fulgi de nuca de cocos
125g miez de nuca tocata marunt
400ml lapte condensat indulcit
(din cel subtire, pentru cafea)

Fata de reteta originala eu am marit f putin cantitatile
(175 g biscuiti; 200 g fulgi de ciocolata, 100 g fulgi de cocos,
150 g nuca si 450-500 ml lapte condensat)

Cum se face:
Se tapeteaza cu hartie de copt o tava cu dimensiuni mici (a mea are 25cm x 32cm),
se toarna untul topit in tava si se presara deasupra biscuitii sfaramati, in strat egal.


Adaugati fulgii de ciocolata (ciocolata rasa), nuca de cocos,si nuca tocata marunt, apoi turnati peste laptele condensat
(eu am avut lapte condensat neindulcit si l-am indulcit cu 8 linguri de zahar pudra). Coaceti cca 30 minute la cuptorul preincalzit la 1800C.
Inainte de a o taia lasati prajitura sa se raceasa bine .O prajitura rapida si foaarte buna. Daca mai ramane, a doua zi e si mai buna.

ps. pe blogul ei aveti imagini pas cu pas in procedura.
 
Top
nicoleta_italy
view post Posted on 10/11/2011, 23:48




Super prajitura asta miracol ..este pe gustul meu :buun:

...o salvez si eu. :ya ya:


De mult vroaim sa fac torta mantovana. Un dulce simplu ...aluat parfumat ,gustos si pufos . Mi-a placut mult ,este optima la micul dejun, langa un ceai cafea sau lapte ..sau simpla ca ceva dulce. Reteta este luata de pe net ..am gasit-o pe multe bloguri si siteuri in acesta versiune.

Torta mantovana / tort mantovan)


170 gr. faina
170 gr. zahar
150 gr. unt
50 migdale dulci , seminte de pin (eu 60 gr. de migdale)
1 ou intreg
4 galbenusuri
coaja rasa de lamaie

.............................


Se bat foarte bine cu mixerul ouale cu zaharul . Se adauga faina ,putin cate putin. Se adauga coaja rasa de lamaie si la sfarsit untul topit si racit.
Eu am mai pus si 1 plic de zahar vanilat . Se pune compozitia intr-o tava unsa cu unt si tapetata de faina .Tava rotunda de 24-maxim 26 cm diametru . Deasupra aluatului puneti migdalele taiate si semintele de pin . Coaceti in cuptorul cald , la o temperatura de circa 180 ° circa 30-40 minuti . Faceti proba cu scobitoare ,trebuie sa fie uscata . Cand este rece ,se pudreaza deasupra cu zahar pudra.





Edited by nicoleta_italy - 12/11/2011, 23:55
 
Top
view post Posted on 11/11/2011, 09:20

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


ce frumos arata mantovana asta .. mmmm o sa o fac si eu


si praji de la eduith nu e rea deloc desi cu laptele ala condensat care costa cit o mina si un picior impreuna :-) slabe sperante :-) eu stiu una care ii seamana dare mult mai usor de facut si mai economica :-)) e un fel de salam de biscuiti ( la gust) in tava cu multa cioco este ...


http://briggis-recept-och-ideer.blogspot.c...i-aldarita.html

biscottidialdaritamr3
 
Web|  Top
view post Posted on 11/11/2011, 10:08

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


mmm....atrag amandoua :ya ya:
copiez aici reteta de pe blog nu de alta dar asa o am la indemana, o iau direct de pe forum ;)

biscotti veloci di aldarita
consiglio? fateli...tanti! :)))))
biscottidialdaritamr3
vi serve:

250gr di burro

40gr di cacao amaro

10gr di zucchero di canna

2 cucchiai di sciroppo di mais ( o miele) *

250gr di biscotti secchi tipo oro saiwa

per la copertura:

125gr di cioccolato fondente


in una pentola fondere il burro con lo zucchero, lo sciroppo/miele ed il cacao.

quando è sciolto aggiungere i biscotti sbriciolati.

versare il composto in una teglia da 20x20** foderata di carta forno bagnata e strizzata.

livellare con il dorso di un cucchiaio.

sciogliere il cioccolato a bagnomaria e versarlo sopra il composto. livellare e fare dei ghirigori con i rebbi di una forchetta.

mettere in frigo qualche ora rassodare.

prima di tagliare a quadrotti lasciare il dolce a temperatura ambiente per ca 10min.

brigidaa:te

* forse si intende malto di mais, io ho messo malto di riso che a me piace tanto.

** la mia teglia è rettangolare ed un pochino più grande, infatti i miei biscotti sono venuti più bassi di quelli di aldarita.

che posso dire??? favoloso!! usando leggeri così della galbusera, i miei non sono nemmeno troppo dolci.

per la versione bimby qui
 
Top
nicoleta_italy
view post Posted on 11/11/2011, 12:46




CITAZIONE (hoinara-italia @ 11/11/2011, 09:20) 
ce frumos arata mantovana asta .. mmmm o sa o fac si eu


si praji de la eduith nu e rea deloc desi cu laptele ala condensat care costa cit o mina si un picior impreuna :-) slabe sperante :-) eu stiu una care ii seamana dare mult mai usor de facut si mai economica :-)) e un fel de salam de biscuiti ( la gust) in tava cu multa cioco este ...

Sa faci torta mantovana...ca-i foarte buna ! Eu am in plan o prajitiura pufoasa cu smochine in sirop ...le-am gasit la conserva la IPER ..prima oara cand vad asa ceva.
Nu am reusit sa fac cu cele proaspete ..asa fac cu cele siropate. ;)


Auzi Cris ...dar laptele condensat nu costa asa mult....un tub de lapte condensat de La Nestle care eu il cumpar mereu...170 grame costa 1,40 euro .
Eu daca fac prajitura nu pun oricum 400 gr ....mi se pare f. mult...te lesina dulcele ala....pun doar 2 tuburi ;)
 
Top
view post Posted on 11/11/2011, 13:38

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Inca n-am priceput laptele asta condesat ce e... :vesel: :timid:
 
Top
view post Posted on 11/11/2011, 16:36

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


Nico la mine cica la discount un tub de lapte nestle probabil ala de 170 ca e putin mai mare decit o pasta de dinti ( cam cit un tub cu crema de plaja ) costa vreo 4 euroi ... in alte magazine nu l-am mai vazut oricum ... poate d'asta e scump la mine ca e marfa de contrabanda :-))


Cris laptele condensat se poate face acasa din lapte gras si zahar in cantitati egale fierte la foc mic cred ca 1 ora , trebuie sa scada cam la jumaate ... la gust e ca ala de se vinde in formeel alea mici si are se pune in cafea ( pe asta il cunosti la gust??)


deci in principiu as putea sa imi fac si eu acaa dar cine sta linga oala 1 ora minim ...


nici smopchine in sirop nu am mai vzut .. trebuie sa fie tare bune ..
 
Web|  Top
nicoleta_italy
view post Posted on 11/11/2011, 18:36




aoleo :o: chiar ca zici ca este de contabanda !

asta este laptele care iau eu cu 1,40 euro la tub

iti aduc eu cand ne vedem pana de sarbatori ;) daca vrei sa faci un dulce ceva special ..il ai in casa :)

 
Top
view post Posted on 12/11/2011, 08:49

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


CITAZIONE
la gust e ca ala de se vinde in formeel alea mici si are se pune in cafea ( pe asta il cunosti la gust??)

din ala este si e ieftin...celalalt in tub inca nu l-am vazut, o sa ma uit de curiozitate...

Am facut ieri reteta aceasta, a iesit bunicel:http://www.gingerandtomato.com/ricette-creative/cavolfiore-gratinato-tonno/
Cavolfiore gratinato al Tonno

cavolb
Ps. cum am descarcat poza, o adaug acestei retete pe care am incercat-o personal.
700 gr. cavolfiore sbollentato | 40 gr. grana grattuggiato | 20 cl cl. besciamella | 200 gr. tonno sott'olio sgocciolato | 1 cucchiaino burro | sale e pepe
Per prima cosa fate sbollentare il cavolfiore per circa 10 minuti in acqua bollente poi lasciatelo intiepidire
Preparate una besciamella con 40 grammi di burro, 50 gr di farina e mezzo litro di latte. Ad essere sincera però per rispettare la velocità di preparazione di questo piatto potete usare una confezione di besciamella pronta da 500 ml.
Unite il tonno ben sgocciolato alla besciamella e lavorate bene il composto. Adagiate le cime dei cavolfiori in una teglia imburrata e coprite con la crema di besciamella e tonno. Spolverate con il grana ed il pepe ed infornate a 180 gradi per 20 minuti circa.
Il piatto sarà pronto quando si sarà formata la crosticina dorata in superficie.

Edited by nora_italy - 20/11/2011, 20:12
 
Top
view post Posted on 12/11/2011, 15:30

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


Nico azi am fost la magazin si m-am uitat la tub .. sunt eu dusa cu pluta era tub mai mare ca al tau cca 400 gr parca si costa 4 eurois i ceva deci pretul la fel .. grazieeeeeee


Cris uite si aici o budinca de conopida

http://profumodisicilia.blogspot.com/2007/...cavolfiore.html
eu am facut dupa ea dar am improvizat, am adaugat brinza rasa si un ou .. oricummmacar nu trebuie sa faci beshamel si sa mai murdaresti o oala :-)

deci am fost in trend iar vineri conopida in loc de vineri mazare :-))

eu am facut asta reteta de pe blogul meu si am pus deasupra cind era gata strat din o cutie de ton scursa de zeama si frecata cu unt si putin iaurt grecesc .. o bunatate .. vroiam sa bag tonul in budinca dar mi-am amintit de crema de peste si am facut-o asa ca am mincat si pe piine inainte :-) ca pe vremuri ceausiste :-)
 
Web|  Top
view post Posted on 12/11/2011, 17:01

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


mmm...multam de idee...intr-adevar de facut data viitoare :ya ya: :merci:
 
Top
96 replies since 30/7/2010, 14:54   5989 views
  Share