Reteta zilei, idei noi, propuneri, incercari

« Older   Newer »
  Share  
view post Posted on 30/7/2010, 14:54

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Aici puteti posta orice gasiti si vi se pare mai interesant, retete chiar f.simple dar bune si rapide (ma rog, e facultativ "rapide" :P ).



Si pe blogul lui Adi Hadean azi am gasit:
"Mini rņsti"
image
Se face din cartofi dați prin răzătoare, amestecați cu ou (sau nu), cu sare și piper, poate cu baghete foarte subțiri de ardei ori cozi de arpagic. Am făcut-o și eu īn dimineața asta, din doi cartofi dați prin răzătoarea mare, amestecați cu două ouă bătute cu sare și piper și cu o lingură de făină. Am făcut apoi niște grămăjoare din compoziția asta. Le-am pus īn tigaia antiaderentă și īncinsă, cu cāțiva stropi de ulei și le-am aplatizat cu degetele (puteți folosi o lingură, să nu cumva să vă ardeți). Le-am prăjit cam 3 minute pe fiecare parte apoi am īmprăștiat peste ele niște șuncă crudă/afumată și uscată. Vorbim despre o māncare elvețiană originară din cantonul Berna, māncată mai cu seamă la micul dejun. Se cheamă roesti sau rösti.
sursa: www.adihadean.ro/2010/07/mini-roesti/
 
Top
view post Posted on 2/8/2010, 21:19

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Si tot cartofi de data aceasta facuti in stil britanic:
Jacket Potato
Image and video hosting by TinyPic
Chi non ha mai sognato una Jacket Potato calda, fumante, col formaggio plasticoso mezzo fuso (e mezzo no), scagli la prima pietra!
Ordunque, si diceva, la Jacket Potato, una vera istituzione dello street food inglese.

Si prenda una grande patata (per la legge di proporzionalitą diretta: pił č grande la patata, pił č intenso il godimento occhioni), la si lavi e asciughi benissimo, la si infilzi pił e pił volte con i rebbi di una forchetta, se ne massaggi la superficie con qualche goccio d'olio, si cosparga infine con del sale fino (aumenterą l'effetto "crunchy").
Si inforni poscia la grande patata a 175/180 gradi per almeno un'ora e mezza, anche due. L'importante č che la buccia diventi libidinosamente croccante.
A cottura ultimata, si ritiri la grande patata dal forno, la si spacchi a metą ma non fino in fondo (le due metą dovranno rimanere unite), si scavi un po' per smuoverne la succulenta polpa e la si misceli con una dose generosa di buon burro salato, sale in scaglie, pepe, erba cipollina se piace e formaggio Cheddar a media stagionatura.
Mangiare immediatamente!
 
Top
view post Posted on 3/8/2010, 00:10

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


aceeasi sursa de mai sus: (forumul peccati di gola e di amicizia).

Bocconcini di ricotta
Image and video hosting by TinyPic
Questa č una ricettina nata mixando ingredienti che mi stavano lasciando sornione niente di eccezionale...
Sono piaciute molto a tutti occhitorti

Ingredienti sempre a occhiometro o q.b.

Ricotta ( io devo averne usata 200g)
pan carrč tritato (ho usato 2 fette)
1 uovo
parmigiano grattugiato
pane grattugiato
capperi tritati
origano
sale

Ho mescolato tutti gli ingredienti, finchč l'impasto č diventato abbastanza sodo,ho formato dei bocconcini, messi su carta forno.
Ho aggiunto dei pomodorini tagliati a metą e capperi, un pņ d'olio.
Infornato a 200° per 15/20 minuti circa.
 
Top
view post Posted on 3/8/2010, 13:43

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Si cum tot cautam ceva cu conopida...am gasit ce fac azi:
Conopida la cuptor:

image
* o conopida mica
* un ou
* 100 g cascaval
* 200 g smantana
* cateva linguri de pesmet
* sare



Se desface conopida in buchetele si se pune la fiert cu un praf de sare. Mie imi place sa ramana crocanta.

Se tapeteaza un vas cu unt si pesmet, se pune un strat de conopida, unul de pesmet, unul de cascaval si unul de smantana si tot asa...

Se pune vasul in cuptorul incins cam 15 min. Intre timp se amesteca oul cu smantana ramasa si se toarna pe deasupra.

Se pune iar la cuptor cam 30 min pana capata o culoare frumoasa, aurie.

sursa: www.bucataras.ro/retete/381/conopida-la-cuptor.html

 
Top
view post Posted on 7/8/2010, 20:16

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Gratin di zucca

image
Ingredienti:

1 kg. di zucca

2/3 patate

2 uova

100 gr. di parmigiano grattugiato

150 gr. di prosciutto cotto

150 gr. di galbanino

pangrattato

pepe nero - sale - olio

Preparazione:

Pelare la zucca e le patate, tagliarle a tocchetti e farle cuocere a bagnomaria x circa mezz'ora o fino ad avvenuta cottura. Passarle nello schiacciapatate e mettere il purč ottenuto, in una ciotola. Unire le uova sbattute, il parmigiano, il prosciutto e il galbanino tagliati a dadini piccoli, regolare di sale, pepe e amalgamare il tutto. Oliare una pirofila bassa, stendere il composto in uno strato non troppo alto, cospargere di pangrattato e mettere in forno gią caldo x circa mezz'ora.
 
Top
view post Posted on 2/9/2010, 11:42

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Nu e chiar reteta zilei dar e un top de retete alcatuit de Adi Hadean pe blogul sau:
Zece māncăruri care mi-au plăcut īn Asia
Locul 10

Pad thai-ul māncat īn Bangkok, la Mayompuri Siam Garden, la intrarea pe Khao San road. Tăieței din orez, arahide zdrobite, creveți uscați și proaspeți, muguri de soia, zeamă de lămāie verde, tofu.
Locul 9

Supa de porc din China Town-ul din Singapore. O supă de carne plină de sos de soia și porc fript tăiat īn bucăți, cu ceapă verde, ceapă friptă și uscată și tăieței din orez. Ușor picantă și cu siguranță sățioasă.
Locul 8

Picioarele de broască de la Sinma Live frog, Singapore. Sos de soia și ghimbir, coriandru și ceapă verde. Și zahăr brun. Au fost foarte bune dar nu aș mānca īn fiecare zi.
ps. eu n-am manca nici un fel de mancare in fiecare zi, exceptie lapte&fructe.
Locul 7

Tom yum, prima supă māncată īn Asia, la aproape două ceasuri de la aterizare, pe terasa unui chinez īn Little India, Singapore. Supă de carne, sos de pește, pastă de ardei iute, scoici, calamar, creveți, coriandru, ceapă verde și tăieței din orez.
Locul 6

Red snapper fript cu sos de stridii și verdețuri locale, māncat īn Chumpon, pe o terasă de la marginea orașului. Excelent, carne dulce și fină.
Locul 5

Rața friptă cu sos de piper negru. Am māncat-o īntr-un food court din Singapore, alături de o sticlă mare de bere Tiger.
Īn fine, sosul de piper negru e o vrajă pe care voi īncerca să o reproduc acasă. Mi-a plăcut aproape la fel de mult ca rața friptă.

Locul 4

Laksa soup, o supă fierbinte, picantă, cu tofu, chiftele din pește, castravete crud și lapte de cocos. Am māncat-o la tușa Molly, īn Melaka, Malaezia. Grozavă supa, grozavă tușa Molly. (n-a pus-o in poza :P )
Locul 3

Curry cu piept de rață și lychee, la Praya Palazzo. Chef Syam a făcut o minunăție de māncare pe care o să o fac și eu. Am filmările:-).
Locul 2

Sticky rice cu cremă caramel. Am māncat prima dată īn Hua Hin, Thailanda. Am luat secretele chiar de la precupeața care-l vindea și o să fac și eu, poate chiar săptămāna viitoare. E un desert simplu și foarte gustos. aș putea mānca tone.
Locul 1

Pui cu frunze de curry și orez. Cu sos de soia, sos hoisin și sos de stridii. Am auzit că se găsesc frunze de curry și īn Cluj. Asta-i o veste bună, m-am īndrăgostit pe loc de māncarea asta și de aș avea un restaurant, ar fi īn meniu, cu siguranță. am māncat-o la Reggae Bar īn Kuala Lumpur, īn spatele pieței īmpuțite din China Town. Mi-a plăcut sloganul localului: love all, feed all.

 
Top
nicoleta_italy
view post Posted on 2/9/2010, 21:57




Azi chiar am facut ceva rapid si bun ..cel putin noua ne place! :P


Ficat de pui la cuptor

Ingrediente:
* ficat de pui
* speck(sunca cruda putin afumata) sau bacon
* sare
* piper
* vin rosu (facultativ)
* supa de carne
* oregan , cimbru
.......................

Se spala bine ficatul , se taie in doua , se presara de sare si piper. Se invelesc in bacon sau speck feliat mai subtire. Se pun intr-o tava cu supa de carne si putin vin rosu, se presara oregan sau cimbru uscat. Supa trebuie sa fie suficienta, ficatul sa fie aproape de tot acoperit. Se da la cuptor ,la foc potrivit circa 30-35 minute.
Se pot servi cu piure de cartofi sau alta garnitura.

 
Top
view post Posted on 3/9/2010, 06:28

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


am gasit reteta asta si ma gindeam ca e tare ingenioasa ...


500 g cartofi
bere
faina
sare
piper
nucsoara
ulei pentru prajit

Radem cartofii. Adaugam bere si faina atit cit este nevoie ca sa putem forma niste chiftele / burgeri din compozitie . Adaugam sare, piper si nucsoara, amestecam si formam chiftelele . Trecem fecare burger sau chiftea prin faina si apoi le frigem in ulei fierbinte pe fiecare parte. Scoatem pe hirtie absorbanta si servim


nota mea : in reteta originala nu zice sa stoarcem cartofii rasi dar eu i-as stoarce altfel cu zeama lor si cu berea adaugata ar trebui sa adaugam mult prea multa faina si nu s-ar mai simti gustul de bere si cartof ci cel de faina prajita in ulei ...


image


sursa traducerii :

http://palachinka.blogspot.com/2010/08/pot...er-burgers.html

 
Web|  Top
view post Posted on 3/9/2010, 20:46

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Bob-bon al philadelphia e biscotti
image
Ingredienti per circa trenta bon-bon:

125 gr. di philadelphia
125 gr. di biscotti (qualsiasi marca e/o gusto)
60 gr. di nutella
granella di nocciole
50 gr. di cioccolato fondente spezzettato
15 stuzzicadenti

Preparazione:

Mettere in una ciotola il philadelphia...

Ridurre i biscotti in polvere
Aggiungerli al philadelphia ed amalgamare per bene con un cucchiaio (alla fine potrete anche finire di impastare con le mani)
Ora prendete gli stuzzicadenti e, con una forbice, tagliateli a metą
Ora create con metą dell'impasto una quindicina circa di palline della misura che vedete, come una biglia
Ogni pallina infilzatela al centro con la punta di metą stuzzicadente, infilzandone metą.
Mettete in freezer mentre preparate i prossimi.
Amalgamate la nutella all'altra metą dell'impasto
Formate 15 palline un po' pił grandi delle precedenti.

Rotolatele nella granella di nocciola
Infilzatele nello stesso modo di prima e mettete in frigo a rassodare
Ora sciogliete il cioccolato fondente in uno scioglicioccolato e inzuppatevi completamente le palline che avrete tolto dal freezer
Scolarle per bene eliminando il cioccolato in eccesso
Mettetele ad asciugare su un foglio di carta forno (ora che č estate ponetele in frigo)
Mettere le palline su un vassoio o... fate voi, basta che arrivino alla presentazione
 
Top
view post Posted on 3/9/2010, 23:34

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


si versiunea sarata:
Bon bon con philadelphia
image
Antipasti · philadelphia · finger · food · crackers · affettati

E' una delle ricette presentate all'ultimo laboratorio che ho tenuto la scorsa settimana in una scuola materna.

Utilissimi per utilizzare i pacchetti di crackers ormai sbriciolati ed altrimenti irrecuperabili presenti in quasi tutte le borse di ogni mamma :-)

Facili, e veloci sono proprio una ghiottoneria ... uno tira l'altro!



Ingredienti per 16 bon bon (circa):

2 cucchiai di philadelphia (o altro formaggio cremoso)

1 pacchetto di crackers

1 fetta di prosciutto (o altro affettato)



Procedimento:

Mescolare il philadelphia con i crackers preventivamente rotti gią dentro il sacchetto.

Aggiungere al composto l'affettato tagliato a pezzetti.

Formare delle palline.

Disporre su un piatto e mettere in frigo.

Edited by nora_italy - 7/10/2010, 16:13
 
Top
view post Posted on 5/9/2010, 19:55

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


O reteta simpla si de efect, rapida cand n-aveti prea mult timp la dispozitie.
Minitarte aperitiv cu foietaj
image
Minitartele aperitiv se prepara cu aluat foietaj cumparat, sos de rosii, ciuperci, branzeturi si orice gasiti in frigider.Se gatesc usor, sunt gustoase si aspectuoase.
Ingrediente
Cantitatile sunt pentru 15 minitarte patrate, cu dimensiunile de 10/10 cm

* 1 foaie aluat foietaj Linco,Morarita, Clever etc-are 800g si 30/50cm
* 500 g rosii
* 150 g ciuperci taiate din conserva
* 150 g cascaval ras
* 1 galbenus de ou
* 1 lingura de ulei
* sare
* piper
* patrunjel verde pentru ornat

* se decongeleaza aluatul foietaj, in frigider
* se spala si se rad rosiile cu razatoarea mare
* se pun rosiile intr-o tigaie incinsa , unsa cu ulei si se scade bine sosul
* se asezoneaza cu sare si piper dupa gust
* se lasa sosul la racit
* cu un cutit bine ascutit se portioneaza aluatul rece in 15 bucati sau dupa gust si imaginatie
* fiecarei bucati de aluat i se traseaza cu un cutit ascutit un chenar, la 1-1.5 cm de margine.Rolul acestui chenar este de a se forma o margine care dupa coacere sa ramana crescuta, in timp ce restul tartei va da putin inapoi
* se aseaza in tavi hartie de copt bine udata cu apa rece.Coacerea se face in tavi putin inalte, intai la foc iute cam 10 minute si apoi la foc mic
* se aseaza in tava bucatile de aluat
* se unge interiorul chenarului cu sos de rosii
* se aseaza pe fiecare tarta felii de ciuperci bine scurse de lichid
* se aseaza deasupra ciupercilor cascaval ras
* se ung cu galbenus marginile tartelor
* tartele se rumenesc in cuptor
* se decoreaza cu patrunjel verde de ex
* se servesc calde sau reci

 
Top
view post Posted on 18/9/2010, 21:26

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


luata de pe fb..tre' s-o incerc :P
image
 
Top
view post Posted on 21/9/2010, 15:58

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Si ceva ce mi-a placut din start si voi face in curand:

Mini quiche ai peperoni
image
un rotolo di pasta sfoglia
200 panna liquida fresca
2 uova
formaggio gratt.
peperoni
cipolla

Ho tagliato i peperoni a striscioline e saltati in padella con la cipolla tritata. Nel frattempo ho preso la teglia per fare i muffin e ho, con l'aiuto di una scodella, fatto i cerchi sulla pasta sfoglia, rivestito poi gli stampi da muffin. Ho sbattuto le uova con la panna e il formaggio, nel frattempo i peperoni erano pronti
Ho adagiato 3 striscioline di peperoni su ogni sfoglia-muffin e poi versato il composto di panna uova e formaggio.
Infornato per una ventina di munuti a 200 ° circa...


 
Top
nicoleta_italy
view post Posted on 21/9/2010, 16:54




Super bune tartele sarate cu foietaj..si mie plac mult ..sunt rapide si ma scapa mereu la cina ... ;)
Buna varianta cu ardei gras..mie ca-mi plac mult ...trebuie sa fac :foame:

chiar acum am in cuptor facuta in tava mare de tarta cu sunca felii , rosii proaspete taiate felii ,mozzarella cubulete iar deasupra am pus 2 oua batute cu putina smantana, grana rasa si oregan ,sare si piper.
 
Top
view post Posted on 27/9/2010, 14:47

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Azi cautam ceva cu zucchine si am gasit o reteta care m-a atras:
SPIEDINI ZUCCHINE, MOZZARELLA E ALICI CON SALSA DI POMODORINI E SPOLVERATA DI PANE TRITO
image
Per gli spiedini:
Tagliare a fette, nel senso della lunghezza, le zucchine. Preparare dei rotolini con le fettine di zucchina e all’interno dadino di mozzarella, precedentemente strizzata, e un alice sott’olio. Arrotolare e fermare 4 rotolini di zucchine con uno spiedino. Procedere nella stessa maniera per gli altri. Condire con olio, sale e pepe.
Passare al grill per un paio di minuti.
Per la salsa di pomodorini:
Far appassire la cipolla tagliata finemete in due cucchiai di olio, aggiungere i pomodorini tagliati in quattro parti. Regolare di sale e di pepe, quindi spolverare di prezzemolo tritato.

Composizione:
Servire gli spiedini con accanto due cucchiai di salsa di pomodorini ed una spolverata di pane tritato, precedentemente saltato in padella con dell’olio, parmigiano, origano, prezzemolo tritato e un pizzico di sale.

 
Top
96 replies since 30/7/2010, 14:54   5989 views
  Share