Prajituri, fursecuri, biscuiti, checuri, etc

« Older   Newer »
  Share  
nicoleta_italy
view post Posted on 6/11/2010, 23:02




CITAZIONE (nora_italy @ 6/11/2010, 22:47) 
N-am crezut dar s-au terminat imediat

Sunt sigura .. :D si la noi in casa dispar dulciurile imediat ... :P

Anul trecut am facut degete de vrajitoare ..sotul a ramas socat cand le-a vazut ... a spus ca am innebunit sa fac asa ceva.. La inceput credeam ca glumea ..dar pe bune ..nu s-a atins de ele ..si spunea sa le acopar cu un servet ... :ride:
Lui Marco nu i-a pasat ...asa le-am mancat impreuna ..erau asa bune ..din pasta frolla
 
Top
view post Posted on 6/11/2010, 23:23

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


CITAZIONE
a spus ca am innebunit sa fac asa ceva.. La inceput credeam ca glumea ..dar pe bune ..nu s-a atins de ele ..si spunea sa le acopar cu un servet ... :ride:

:ride: :ride: :ride:
Si eu le-am facut...au iesit foarte hazlii si socrela care urcase chiar in momentul in care le aranjam a sterpelit din ele in ciuda...aspectului lor :D
image
image
dita-della-strega
 
Top
nicoleta_italy
view post Posted on 6/11/2010, 23:27




Prajitura “18”


Prajitura luata de pe blogul lui Mariana -Bunatati simple , este o clasica prajitura cu fructe ...eu am facut-o cu mere .Ne-a placut placut foarte mult , este asa pufoasa si gustoasa.

Ingrediente:
4 oua,
18 linguri zahar,
18 linguri ulei,
18 linguri lapte,
18 linguri faina,
1 praf de copt,
2 pliculete vanilie,
un strop de sare,
mere sau alte fructe
...................................................

Mixam 4 galbenusuri cu cele 18 linguri zahar si vaniliile ,adaugam 1 praf de copt, 18 linguri ulei, 18 linguri lapte, 18 linguri faina,mixind bine de tot.
Compozitia trebuie sa fie viscoasa sa curga putin mai greu din vas.
Separat cele patru albuse le batem bine si le adaugam la compozitie si le incorporam usor cu o lingura de lemn.
Pregatim o tava pentru cuptor captusita cu hirtie de copt si turnam compozitia,netezim usor si asezam fructele taiate .Am mai presarat o lingura de zahar tos marunt si un strop de scortisoara deasupra merelor .Se da la cuptor potrivit ,pana se rumeneste si creste. Se face proba cu scobitoarea. In reteta originala ,se oprea putin din compozitie si dupa ce se puneau fructele se acopereau cu aceasta. Eu am pus toata compozitia in tava iar deasupra merele.
Rece , se mai pune zahar deasupra daca dorim.




 
Top
view post Posted on 6/11/2010, 23:28

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


:buun: :buun: :buun: arata foarte bine, o s-o incerc :felicitari: :ouk: :bacioamor:
 
Top
nicoleta_italy
view post Posted on 6/11/2010, 23:34




Se face usor si cu ce fructe vrei :)

..apropo de degete ..sa le fi facut si insangerate ...mi le arunca cu tot cu farfurie :ride:


 
Top
view post Posted on 6/11/2010, 23:37

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


:ride: :ride: :ride:
 
Top
nicoleta_italy
view post Posted on 23/12/2010, 10:30




FURSECURI/BISCUITI STELE DE CRACIUN


Ingrediente:
aluat tarta:
* 250gr.faina
* 30gr. zahar
* 100gr. unt
* 1 ou
* un varf de sare
* un varf de lingurita de praf de copt (facultativ)
pentru ornat
* ciocolata menaj
* cocos ras deshidratat
............................................

Se pune faina si un varf lingurita cu praf de copt pe planseta iar deasupra punem , untul cubulete( deja scos din frigider cu 1 ora inainte, trebuie sa fie putin moale), oul si un varf de sare. Se amesteca rapid cu mana, pana devine totul o coca destul de tare. Aluatul se pune in frigider pentru o jumatate de ora. Intindem aluatul in foaie cam 0,5 cm. si taiem cu formele biscuitii. Ii punem in tava captusita cu hartie sa se coaca la o temperatura 180° -190° pentru 15-20 minuti,pana devin aurii. Cand se racesc ,se acopera cu ciocolata topita cu putin unt si se presara cu cocos ras.

 
Top
nicoleta_italy
view post Posted on 3/2/2011, 22:51




FURSECURI CU MAC

Reteta luata din blogul www.pemasadinbucatarie.blogspot.com dar eu am modificat putin.
Am facut din jumatate cantitate zahar ,unt si faina dar am pus tot 1 ou. Oricum , faina am adaugat mai mult , mi se parea cam moale aluatul. Trebuie sa vina nici moale dar nici prea tare . Am pus doar 120 gr.mac ...fara migdale. Mi-a venit o tava mare din jumatate compozitie.
Mie care imi place macul , mi-au placut mult.



Ingrediente :

300g faina
un praf de sare
200 g unt
un pachet zahar vanilat
125 g zahar,
un ou
umplutura:
200g mac,
100g migdale macinate
o cana de lapte
3 linguri de zahar
un pachet zahar vanilat
o fiola esenta de vanilie
.......................................

Se amesteca toate ingredientele ,pana devine un aluat nici moale nici tare . Aluatul se pune intr-o folie alimentara si se da la rece, aproximativ 30 de minute.
Umplutura:
Se macina macul. Se pun toate ingredientele la fiert, mai putin esenta de vanilie, pana cand devine o compozitie cremoasa.
La sfarsit se adauga si esenta de vanilie, dupa care se lasa sa se raceasca. Se scoate aluatul din frigider, se intinde o foaie dreptunghiulara cam de 0,5 cm. pe o foaie de hartie de cuptor , apoi se unge cu crema de mac.
Se ruleaza bine, apoi rulada asa intreaga se pune in congelator .Cum s-a intarit nitel rulada...se scoate si se taie felii. cam de 1-1,5 cm.
In reteta de pe blog pusese aluatul in frigider ...si cand a taiat se turteau feliile ..nu veneau frumos rotunde. Asa cum m-am gandit eu sa pun in congelator sulul a fost bine... feliile nu s-au turtit cand le-am taiat.
Se dau sa se coaca la cuptorul incalzit ,la foc potrivit , pana se rumenesc .


image
http://picasion.com/

Edited by nicoleta_italy - 4/2/2011, 08:14
 
Top
view post Posted on 5/6/2011, 09:20

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Retete sosite de la draga mea prof de engleza ;)
PRAJITURA IZAURA

BLAT : 1 marga
100 gr nuca prajita si taiata
4 oua
250 gr zahar
180 gr faina
8 linguri apa
1 praf de copt
1 lingurita ness, sare

SE BAT GALBENUSURILE CU ZAHARUL ,APOI APA ,NESS-UL SI LA URMA FAINA SI ALBUSURILE BATUTE SPUMA .
COMPOZITIA ACEASTA SE TOARNA INTR-O TAVA UN DE AM TOPIT MARGARINA SI AM PUS NUCA .SE COACE IN CUPTOR POTRIVIT INCALZIT .DUPA RACIRE ,SE RASTOARNA SI SE UNGE CU CREMA DE MAI JOS

CREMA : 3 OUA
3 LINGURI ZAHAR - SE FIERB PE ABURI
DUPA ACEEA SE RACESTE SI SE ADAUGA LA 250 gr UNT BINE FRECAT CU 100 gr ZAHAR SI NESS DUPA GUST ( O LINGURA SAU O LINGURITA )



REGINA

BLAT : 4 oua
4 linguri zahar
4 linguri faina
1 praf de copt ,sare
BLAT : 6 oua
200 gr zahar
200 gr nuca prajita si taiata
1 lingura faina
1 praf de copt
CREMA :6 oua
200 gr zahar - se fierb pe aburi
Dupa racire se adauga la 200 gr unt
200 gr zahar - bine frecate
In jumatate din compozitia de crema ,se pune cacao fiert cu putina apa si zahar .
Asamblarea se face astfel : blat galben
crema cacao
blat nuca
crema galbena
Deasupra se pune o glazura din 150 gr zahar topit la care se adauga 100 gr nuca .Dupa racire se piseaza si se presara pe crema.
 
Top
view post Posted on 17/6/2011, 14:13

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Cioccodolcetti avena e noci
sono dolcetti morbidi da sconsigliare a chi non ama il cioccolato perchè, nonostante il resto, il protagonista è sempre lui :)
image
Ingredienti:
1 tavoletta di cioccolato fondente
2 manciate abbondanti di fiocchi d’avena
4/5 noci
1 tazza di latte di soia ( o qualsiasi altro )
2 cucchiai di zucchero di canna

Procedimento:
Scaldare il latte in un pentolino e scioglierci lo zucchero. Quando sarà caldo spegnere il fuoco e unire i fiocchi d’avena. Lasciarli lì finchè non avranno assorbito tutto il latte. Nel frattempo tritare grossolanamente le noci e sciogliere il cioccolato a bagnomaria. Unire i fiocchi d’avena e le noci al cioccolato fuso e mescolare bene. Io ho usato degli stampini in silicone per muffins ( me ne sono usciti 9 ) , ci ho versato dentro il tutto e ho messo in frigo per un giorno intero. Attenzione… uno tira l’altro :D
 
Top
view post Posted on 21/6/2011, 23:10

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


O praji' de sezon, reteta Laurei Sava (sau cel putin de pe blogul ei citita):
Cozonac cu cirese


image
n-arata rau si ....inca mai sunt cirese :P
 
Top
view post Posted on 23/6/2011, 21:58

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Hoinara mi-a facut pofta cu cioco de casa, pun reteta aici ca s-o am la indemana ;)
ciocolata de casa
ciocolata-de-casa
Ingrediente

150 ml apa
400 gr zahar
100 gr unt topit si racit
250 gr lapte praf (neindulcit)
50 gr cacao
1 esenta vanilei (sau 1 esenta rom)
alune de padure (sau alune, nuci putin prajite, migdale, stafide etc)

Preparare

Laptele praf il amestecam cu cacaoa si eventula il puteti cerne ca sa fie mai fin.
Punem apa la fiert cu zaharul. Amestecam pana se dizolva zaharul. Cand incepe sa fiarba siropul va face o spuma alba. Din acest moment in functie de cat fierbeti siropul asa va iesi ciocolata. Daca o vreti mai moale si "cauciucoasa" faceti un sirop subtirel. Daca vreti o ciocolata faramicioasa faceti un sirop gros, ca mierea aproape. Ca sa vedeti cum e siropul luati cu o lingurita si treceti cu degetul pe spatele ei. Veti simti cat de lipicios e si care e consistenta.
* mie imi place sa fie intre, nici prea moala nici prea faramicioasa, dar am fiert putin cam mult siropul si ciocolata a iesit exact ca cea care se gasea pe vremuri in comert, doar putin mai inchisa la culoare; gustul insa e identic.
Cand siropul e gata, stingem focul si adaugam laptele praf in cateva transe, pana se omogenizeaza bine. Adaugam untul si esenta si amestecam bine.
Punem repede compozitia intr-o tava unsa cu unt si o nivelam cu dosul unei linguri pe care o inmuiem frecvent in apa rece, apoi presaram deasupra alunele. Sa le apasati sa intre bine in ciocolata.
Dupa ce s-a racit dati la frigider pana se intareste. Daca ati facut siropul subtire va trebui sa o lasati peste noapte sa se intareasca, daca insa ati facut siropul gros va dura doar 2-3 ore pana sa o puteti taia.

si reteta de pe blogul ei:
Ciocolata de casa

Immagine%2B217picnik
ingrediente :

200 gr. unt
50 ml apa,
200 gr zahar,
100 gr. lapte praf,
2 linguri de cacao
nuci
unt pentru uns tava

Facem un sirop di zahar si apa, il fierbem cit vrem, dupa cit de legat / gros sau nu va fi siropul vom obtine o ciocolata elastica sau mai dura care se va farimita la taiere . Eu am fiert siropul numai cit sa se topeasca zaharul si a iesit o ciocolata nu foarte dura, usor elastica .
Amestecam laptele praf cu cacaoa si trecem amestecul prin sita ca sa nu aiba cocoloase.
Adaugam in siropul de zahar si apa amestecul de lapte si cacao si amestecam bine cu lingura de lemn , pe focul mic, varsam si untul topit si racit si amestecam pina cind se combina bine toate ingredientele.
Intr-o tava de sticla sau de metal uns acu unt varsam compozitia si asezam deasupra bucatile de miez de nuca apasind cu degetul daca vrem sa fie nucile mai in inetriorul ciocolatei ( miezul de nuca il punem in cuptor la temperatura mica si il lasam sa se coaca putin apoi cu mina indepartam pojghita de pe el ). Cine vrea poate sa adauge nucile in amesteca si sa verse totul in tava .
Lasam la rece ( frigider ) intii o ora sau 30 minute apoi trasam cu cutitul bucatile pe care le vom taia si apoi lasam in frigider 2-3 ore sau o noapte intreaga ( de preferat) ca sa se intareasca perfect. Apoi taiem bucati si servim.


ps. Cri, asa la prima vedere imi place mai mult reteta a doua ;) :P

ps. oooops, abia acum am observat "all right reserved" asa ca hoinarito daca nu esti de acord cu postarea poti s-o tai dupa bunul plac. :gati:
Sorry :rog:
 
Top
view post Posted on 24/6/2011, 05:32

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


hahaha lasa ca tie nu-ti cer drepturi de autor :-)

mai sunt niste retete poate e bine sa le citesti si pe astea :

http://savalaura.blogspot.com/2007/09/bato...olata-maya.html


sau in 2 culori
http://savalaura.blogspot.com/2007/05/cioc...ulori-alis.html


si asta
http://www.reteteculinare.ro/forum/discuti..._de_casa_-2646/

PENTRU CINE FACE PRIMA OARA : nu uitati ca daca vreti o ciocalata mai dura ca cea de la magazin sa zicem atunci pa u aharul trebuie sa fie sirop, sa faca bila cind turnati picatura in farfurioara cu apa rece ... daca vreti o ciocolata care oricum se intareste dupa o noapte sau citeva ore bune in frigi, dar este mai elastica, mai moale atuinci ajunge doar sa tipiti foarte bine zaharul cu apa .. dc nu e topit se va simti in ciocolata si e neplacut !
 
Web|  Top
view post Posted on 24/6/2011, 14:28

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Multam hoinarito, esti o dulceata! :pupic: :danke: :pupicei:
 
Top
view post Posted on 12/11/2011, 09:38

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Nu stiu de ce "baclava" mi se parea altceva....pana am vazut reteta lui Edith:
Pare foarte buna, inca n-am facut-o dar cum am chef ma pun s-o fac :ya ya:

"Comparativ cu cea din comert (care mie nu imi place deloc) este delicioasa!!
Desi pare un desert pretentios si greu de facut, nu este.


Ne trebuie:
1 pachet de foi de placinta
(am pus Bella - 14 foi)
cca 150 g unt (ulei)
400 g nuci macinate
300 g zahar
400 ml apa
esenta de rom

Cum se face:
Se da nuca prin masina.
Topim untul (eu am folosit jumate unt, jumate ulei in amestec).
Operatiunea de asamblare urmeaza sa se desfasoare in tava mare a aragazului.
Ungem tava cu unt/ulei (amestec), impartim cantitatea de foi in jumatate.
Eu am avut la pachetul de Bella 14 foi.
Deci vor veni 7 foi, nucile apoi celelalte foi.
Foile de placinta le punem pe rand, cate una, o ungem cu o pensula cu ulei.
si tot asa pana ce le terminam pe cele 7.
Punem apoi nucile macinate, si din nou restul de 7 foi, unse individual cu ulei/unt topit.

Manevrati cu grija foile pentru ca sun foarte firave si se rup repede. Daca se intampla sa se rupa
nu este nicio tragedie. Le puneti asa.
Eu cat timp ungeam foaia pusa in tava, clelalte foi le tineam acoperite cu un prosop
sa nu se usuce prea tare si sa se crape rupa bucatele cand le pun in tava.
Buun. Am terminat cu foile.
Taiem toata baklavaua patratele (sau romburi - dupa preferinta si indemanare) cu un cutit bine ascutit.

Punem tava la cuptorul incins pt cca 30 min.
Facem un sirop din apa si zahar, lasam sa fiarba pana se ingroasa putin. Stingem focul si adaugam romul.
Scoatem tava de la cuptor si turnam siropul fierbinte.
acoperim cu un prosop si lasam sa se raceasca
(eu am pus intai hartie de copt deasupra, apoi prosopul pentru a nu se murdari de sirop).
Asa arata gata: IMGP9765
Se consuma de preferat rece (daca aveti rabdare), dupa ce se lasa 2-3 ore sa se intrepatrunda aromele.
A doua zi este si mai buna!"
 
Top
104 replies since 26/9/2009, 17:36   3274 views
  Share