Prajituri, fursecuri, biscuiti, checuri, etc

« Older   Newer »
  Share  
view post Posted on 26/9/2009, 17:36

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Aici as dori sa postati prajituri ...de toate felurile, dar daca se poate incercate. ;)



Edited by nora_italy - 29/9/2009, 14:14
 
Top
view post Posted on 29/9/2009, 13:16

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Prajitura cu mac (simpla)
O prajiturica foarte buna si simpla, inspirata de Lily, careia ii multumesc. :moa:
Ingrediente:

* 1 cana mac (macinat)
* 1 cana lapte caldut
* 2 cani faina
* 2 cani zahar pudra
* 4 oua
* 1 pachet margarina(250gr)
* 1 lingurita rasa bicarbonat de sodiu

Se mixeaza foarte bine margarina topita cu galbenusurile , zaharul si macul. Se adauga faina si laptele si se mixeaza in continuare. Apoi se adauga si bicarbonatul stins cu putin otet.
Albusurile se bat spuma separat si se adauga la compozitie, amestecandu-se cu lingura, usor, de sus in jos. Se pune compozitia intr-o tava tapetata cu hartie de copt(dimensiunea tavii 25 cm/34 cm). Se coace in cuptorul preincalzit, la 180 gr C., aprox. 35-40 min.(se verifica cu scobitoarea daca este coapta)

Se poate servi pudrata cu zahar sau cu diverse glazuri.

image
 
Top
view post Posted on 29/9/2009, 14:21

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


tava 20*30 cm

2 galbenuse
170 g zahar ( eu am pus numai 100 )
50 g unt cremos aproape topit
150 ml lapte
1/2 plic praf de copt ( 1 plic intreg are 16 gr deci am pus "ochiometric" cca 8 gr, )
200 gr faina OO

2 -3 mere in functie de cit sunt de mari si cit este suprafata tavii (eu am pus 2 mere)
2 linguri de zahar tos (sau cit este nevoie)

citeva linguri de gem ( eu voi folosi un gem de corcosuse facut de mine dar puteti folosi orice fel de gem: piersici, caise, peltea de gutui, portocale)

- se freaca spuma galbenusele cu zaharul si untul
- se adauga putin lapte, putina faina in care ati amestecat deja praful de copt si tot asa pina se inglobeaza bine, fara cocoloase ( se poate si fara mixer dar dc va este mai usor cu el il puteti folosi cu succes)

- varsati compozitia in tava acoperita cu hirtie de copt umezita sub jet de apa si strinsa in pumn ca sa o scurgeti bine ( in felul asta se intinde perfect in tava fara sa aiba cute iar voi nu va chinuiti sa decupati ca pe vremuri hirtia dupa modelul tavii acoperind si fundul si peretii dintr-o data )

- peste compozitie asezati frumos ( ca solzii) feliile de mere taiate intii in sferturi si fara cutiuta cu semnite . Eu nu am curatat coaja merelor dar daca nu va place puteti curata merele si de coaja. Ca sa nu se inegreasca de cind incepeti sa le curatati, taiati si pina le asezati peste prajitura merele se pot stropi cu zeama de lamiie .

- peste merele asezate deasupra aluatului presarati cu o lingura zahar tos, eu am pus 2 linguri, nu tb s afie un strat prea gros de zahar cia sa cit sa se poata carameliza frumos feliile de mere in timp ce se coc

- coaceti prajitura la 180°C ( sau dc nu aveti termometru la foc mediu ) cca 40 minute sau mai mult depinde de cuptor.. faceti proba cu scobitoarea si dc iese uscata prajitura e gata

- scoateti rajitura din cuptor si pregatiti un sirop din gem si putina apa pe care le incalziti intr-un ibric, apoi ungeti cu pensula prajitura cu acest sirop

lasati sa se raceasca si apoi taiati.


este buna servita simpla sau alaturi de "un bulgare" de inghetata



Edited by hoinara-italia - 29/9/2009, 15:46
 
Web|  Top
nicoleta-italia
view post Posted on 29/9/2009, 15:08




CITAZIONE (nora_italy @ 29/9/2009, 14:16)
Prajitura cu mac (simpla)
O prajiturica foarte buna si simpla, inspirata de Lily, careia ii multumesc. :moa:
Ingrediente:

* 1 cana mac (macinat)
* 1 cana lapte caldut
* 2 cani faina
* 2 cani zahar pudra
* 4 oua
* 1 pachet margarina(250gr)
* 1 lingurita rasa bicarbonat de sodiu

Se mixeaza foarte bine margarina topita cu galbenusurile , zaharul si macul. Se adauga faina si laptele si se mixeaza in continuare. Apoi se adauga si bicarbonatul stins cu putin otet.
Albusurile se bat spuma separat si se adauga la compozitie, amestecandu-se cu lingura, usor, de sus in jos. Se pune compozitia intr-o tava tapetata cu hartie de copt(dimensiunea tavii 25 cm/34 cm). Se coace in cuptorul preincalzit, la 180 gr C., aprox. 35-40 min.(se verifica cu scobitoarea daca este coapta)

Se poate servi pudrata cu zahar sau cu diverse glazuri.

(IMG:http://3.bp.blogspot.com/_Y2iNiIgPCRc/SHIM...mac+%281%29.jpg)

Vai ,a cazut la tanc prajitura asta! Imi place ca se face rapid si este cu mac !
Vroiam sa fac ceva dulce zilele astea..asa incerc o noua reteta. :P
Eu nu am masina de macinat macul ,o sa-l pun si asa intreg ..sau sa incerc sa-l bag la blender...nu stiu.






CITAZIONE (hoinara-italia @ 29/9/2009, 15:21)
tava 20*30 cm

2 galbenuse
170 g zahar ( eu am pus numai 100 )
50 g unt cremos aproape topit
150 ml lapte
1/2 plic praf de copt ( 1 plic intreg are 16 gr deci am pus "ochiometric" cca 8 gr, )
200 gr faina OO

2 -3 mere in functie de cit sunt de mari si cit este suprafata tavii (eu am pus 2 mere)
2 linguri de zahar tos (sau cit este nevoie)

citeva linguri de gem ( eu voi folosi un gem de corcosuse facut de mine dar puteti folosi orice fel de gem: piersici, caise, peltea de gutui, portocale)

- se freaca spuma galbenusele cu zaharul si untul
- se adauga putin lapte, putina faina in care ati amestecat deja praful de copt si tot asa pina se inglobeaza bine, fara cocoloase ( se poate si fara mixer dar dc va este mai usor cu el il puteti folosi cu succes)

- varsati compozitia in tava acoperita cu hirtie de copt umezita sub jet de apa si strinsa in pumn ca sa o scurgeti bine ( in felul asta se intinde perfect in tava fara sa aiba cute iar voi nu va chinuiti sa decupati ca pe vremuri hirtia dupa modelul tavii acoperind si fundul si peretii dintr-o data )

- peste compozitie asezati frumos ( ca solzii) feliile de mere taiate intii in sferturi si fara cutiuta cu semnite . Eu nu am curatat coaja merelor dar daca nu va place puteti curata merele si de coaja. Ca sa nu se inegreasca de cind incepeti sa le curatati, taiati si pina le asezati peste prajitura merele se pot stropi cu zeama de lamiie .

- peste merele asezate deasupra aluatului presarati cu o lingura zahar tos, eu am pus 2 linguri, nu tb s afie un strat prea gros de zahar cia sa cit sa se poata carameliza frumos feliile de mere in timp ce se coc

- coaceti prajitura la 180°C ( sau dc nu aveti termometru la foc mediu ) cca 40 minute sau mai mult depinde de cuptor.. faceti proba cu scobitoarea si dc iese uscata prajitura e gata

- scoateti rajitura din cuptor si pregatiti un sirop din gem si putina apa pe care le incalziti intr-un ibric, apoi ungeti cu pensula prajitura cu acest sirop

lasati sa se raceasca si apoi taiati.


este buna servita simpla sau alaturi de "un bulgare" de inghetata

(IMG:http://i38.tinypic.com/10dvatc.jpg)

Hoinara , daca o vede sotul ...lui ii plac toate prajiturile cu mere
 
Top
view post Posted on 29/9/2009, 15:29

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


Nico e de incercat praji asta seamana cu cea ferarese vintage ( dc iti mai amintesti de ea de pe blogul cavolettei )
 
Web|  Top
view post Posted on 29/9/2009, 16:51

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Merge macul si asa intreg. :ouk:
Cat despre prajitura cu mere...cred ca fac o tura pe la hoinara in seara asta :ride:
 
Top
nicoleta-italia
view post Posted on 29/9/2009, 20:57




CITAZIONE (hoinara-italia @ 29/9/2009, 16:29)
Nico e de incercat praji asta seamana cu cea ferarese vintage ( dc iti mai amintesti de ea de pe blogul cavolettei )

Aha ...o incerc sigur Cris!
 
Top
view post Posted on 30/9/2009, 04:55

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


vino repede ca deja a disparut juma' de tava :foame:
 
Web|  Top
Elena.Italia
view post Posted on 1/10/2009, 10:12




Am facut un Tiramisu :
image
 
Top
dana_italy
view post Posted on 1/10/2009, 10:19




m-ai omorat Elena cu acest tiramisł. Nu am mai mancat de multisor, sa vad cand voi face si eu.

Diseara vreau sa fac o prajiturica cu fructe de padure sau capsuni, pentru maine seara, ca mancam cu prietenii la lac.
 
Top
view post Posted on 1/10/2009, 14:36

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


:buun:
Fiica-mea adora tiramisł
 
Top
lauret_italy
view post Posted on 25/10/2009, 13:17




Ieri m-au incercat talentele prin bucatarie,cred ca mi se trage de la durerea de cap :ride: .Aveam prin casa un pandoro si ma gandii sa fac o crema de lamaie si uite ce am combinat:
Image and video hosting by TinyPic
Image and video hosting by TinyPic
Crema de lamaie:
-3 galbenusuri de ou
-6 linguri de zahar
-2 linguri fecola di patate
-2 lamai
-jumata litru lapte
-ciocolata
Se freaca galbenusurile cu zaharul si fecola di patate,apoi se adauga totul la laptele cald,se pune pe foc si se amesteca in continuu,la final se pune coaja rasa si zeama de la cele 2 lamai.Se lasa crema la racit apoi se umple pandoro taiat felii.Peste crema am pus niste bucatele de ciocolata.
E bun rece.Pofta buna :moa:
 
Top
view post Posted on 25/10/2009, 13:21

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


:mmmm:
ne place si noua crema de lamaie :P
 
Top
nicoleta-italia
view post Posted on 25/10/2009, 22:18




Ce bun trebuie sa fie ..ce pofta de dulce la ora asta..ma innebunesti tu Laura!! :lingua:
 
Top
lauret_italy
view post Posted on 26/10/2009, 07:01




CITAZIONE
Ce bun trebuie sa fie

...chiar e bun si merge si cu crema de tiramisu. :ozibun:
 
Top
104 replies since 26/9/2009, 17:36   3274 views
  Share