Prajituri, fursecuri, biscuiti, checuri, etc

« Older   Newer »
  Share  
Codruta_Italia
view post Posted on 9/12/2009, 16:42




fetele, mie imi plac la nebunie cantuccini ( sau biscotti del Prato) si as vrea sa ii fac in casa. aveti vreo reteta testata?
pe net am gasit, am facut dar nu mi-au iesit ca aia cumparati :arrabiat:
 
Top
view post Posted on 20/12/2009, 18:28

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


din blogul hoinarei:

Cornulete:

Ingrediente :

125 gr unt
150 gr faina
50 ml apa
1/2 ligurita otet de vin alb

umplutura :

rahat sau miez de nuca macinat si amestecat cu putin zahar

zahar pudra vanilat

- Amestecam untul cremos cu faina si adaugam apa si otetul. Obtinem un aluat moale dar nu lipicios pe care il lasam la frigider minim 30 minute
- Intindem o foaie de 3-4 mm si taiem patrate. Pe fiecare patrat asezam in mijlocul lui cubulete de rahat sau cite 1/2 de lingurita de nuca si zahar apoi rulam pe diagonala .
- Coacem la 180-200 °C pina cind devin aurii.
- Scoase din cuptor lasam doar putin sa se raceasca si apoi presaram zahar pudra vanilat cit sunt inca calde.

scuze ca-ti copiez si poza,da-mi plac cum au iesit :P
image

Edited by hoinara-italia - 21/12/2009, 07:27
 
Top
view post Posted on 21/12/2009, 07:26

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


mersi kris ... sunt foarte bune si se fac usor de tot .. din cantitatile d emai sus a iesit o tava si ce e mai interesant sunt fragede si bune chiar si dupa 2 zile desi au stat pe farfurie pe masa ( nu erau acoperite sau tinute in cutie de tabla )

image
 
Web|  Top
Elena.Italia
view post Posted on 24/12/2009, 07:49




Pana imi dati voi ceva(ca v-am cantat "Buna dimineata " :P ) ,va servesc eu cu o portie de cozonac :
image
 
Top
view post Posted on 24/12/2009, 09:17

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


a iesit tare frumos Ele .. bravoo ...


edit ca intre timp am framintat si eu un cozonac : reteta silvia Jurcovan (cea cu aluatul oparit)

Edited by hoinara-italia - 24/12/2009, 12:56
 
Web|  Top
Elena.Italia
view post Posted on 25/12/2009, 07:56




Cris,cum ti-a iesit cozonacul?Eu tare ma feresc de aluatul oparit...am dat-o in bara o data cu eclerele si de atunci stau cu ochii in zece la opareli.
Sar-na de aprecieri !E cu schepsis la copt,acum stiu :P !
 
Top
view post Posted on 25/12/2009, 10:40

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


A iesit tare bun si se face usor doar ca uite in momente ca asta imi dau seama ca o masina de piine care sa framinte in locul meu ar fi fost ce imi doream :-)) In plus ca sa fie treaba treaba de frica sa nu ramina crud la mijloc cred ca l-am lasat 5-10 minute in plus in cuptor ca pare cam prea copt .... in fine pe total general este tare bun si lui F ii place, azi a cerut cozonac :-)

intre timp am aflat, dar era prea tirziu, ca si in umplutura de mac puteam sa pun albus de ou spuma ... ramine pentru la anu' :-)

 
Web|  Top
view post Posted on 25/12/2009, 12:26

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Ce frumos v-a iesit cozonacul, brave, brave! Eu in schimb ca sa-i multumesc pe ai mei, l-am facut cu cioco, si desi n-am pus prea multa, a cam iesit pe afara si mi-a si pleostit nitel impletitura, asa ca aspectul...nu e cel dorit. Dar de bun a iesit bun.
Au iesit dragutei biscuitii si saratelele, acum n-am timp sa descarc aparatul foto (ca ma invart de-o baie la ora asta) dar urmeaza. ;)
:ozibun:
 
Top
view post Posted on 28/12/2009, 00:40

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Biscuitii facuti acum de Craciun...foarte buni, se pastreaza perfect mai multe zile.
N-am urmarit o reteta, i-am facut cum mi-a venit pe moment:
Ingredienti:
500 g farina - faina
150 g burro - unt
150 g zucchero - zahar
1 uovo - 1 ou
un pizzico di sale - un varf de sare
vanilina
scorza di mandarini - scoarta de mandarine
succo di mandarini - suc de mandarine
1 bustina di polvere lievitante - 1 praf de copt
marmelata di ciliegie per decorare - gem de cirese pentru decorat

Se face aluatul din toate ingredientele (untul moale), se acopera si se pune in frigider cam 30 de minute. Intindem cam la inaltimea de 1 cm si taiem in formele dorite. Punem pe tava unsa cu unt si lasam cam 20 minute la 180°. Se pot decora dupa plac, eu pentru ca n-aveam timp, am pus doar zahar praf colorat. Se mentin proaspeti mai multe zile.

image
image

Edited by nora_italy - 28/12/2009, 22:19
 
Top
lauret_italy
view post Posted on 24/2/2010, 20:14




Am facut azi niste cornuri faine,reteta e de la Cristina hoinarita :moa:
Eu le-am umplut jumate cu nutella si jumate cu branza telemea



Aici e si linkul cu reteta:
http://lamercantedispezie.blogspot.com/201...o-pane-non.html
 
Top
view post Posted on 25/2/2010, 06:17

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


bravo Laura ! ce bine au iesit . reteta e tare de tot caci originalul e in toate blogurile turcesti :-) iar o bulgaroaica a tradus.-o din turca in italiana .. apoi a fost preluata de italianca cu blogul de mai sus :-)) mai pe cale orala decit asa nici nu se putea :-))
 
Web|  Top
nicoleta_italy
view post Posted on 21/4/2010, 10:09




Saptamana trecuta am facut o tarta cu budinca si mac ,ne-a placut foarte mult. Asa cum v-am promis pun si reteta.
Aceasi reteta am gasit-o pe doua bloguri... blogul lui Sella si blogul unei turcoaice care sta in Germania.

Tarta cu budinca de vanilie si mac




Ingrediente:
aluat
* 380 gr. faina
* 150- 200 gr. zahar
* 200 gr unt (margarina)
* 1 ou
* 1/2 plic praf de copt
* 1 praf de vanilie
* un varf de sare
umplutura
* 450 ml lapte
* 1 plic de budinca de vanilie
* 100 gr mac
* 80 g zahar ...mai putin daca praful de budinca are deja zahar
* 1 plic de vanilie
* aroma de lamaie

In reteta , la umplutura se puneau 2 plicuri de budinca si 750 ml. lapte. Mie mi s-a parut cam mult si am facut doar cu un plic ...si a venit bine oricum. La aluat in reteta lor era 1 praf de copt ,eu am pus jumatate . Zahar am pus 200 gr. asa cum era in reteta dar cred ca data viitoare pun mai putin ...mi s-a parut destul de dulce . Personal prefer ca crema sa fie mai dulce... decat aluatul.
Daca vreti faceti tarta cu reteta voastra de aluat preferita ;) .
................................................................................
Amestecati toate ingredientele pentru aluat ,ouale cu zaharul, untul mai moale ,vanilia ,un varf de sare..iar la sfarsit adaugati faina si praful de copt cernute impreuna. V-a rezulta un aluat neted si bun de lucrat. Impartiti aluatul ,in doua ...o parte 3/4 de aluat si o parte 1/4 aluat . Intr-o tava rotunda captusita cu hartie de cuptor (diametru 24 -26 cm.) intindeti aluatul ,inclusiv pe pereti in sus circa 3 cm .

Pentru umplutura: se amesteca praful de budinca +laptele rece+ zahar + mac + vaniliasi esenta aroma lamaie. Se pune pe aragaz sa fiarba ,la foc potrivit catre mic , amestecand mereu ...cand se ingroase budinca se da la o parte. Eu am mai pus si o lingurita de amidon dizolvat in putina apa cand am facut crema ...sa fiu sigura ca budinca se intareste bine la sfarsit. Se lasa sa se raceasca ,sa fie calduta. Se toarna in tava iar deasupra radem restul de aluat ..pe razatoarea cu gauri mari.
Se pune la copt la o temperatura 180° pentru .40-45 min. cand s-a racit bine , se pudreaza si se serveste. A doua zi aluatul se inmoaie putin.


image

Edited by nicoleta_italy - 21/4/2010, 22:36
 
Top
view post Posted on 21/4/2010, 11:20

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


:buun: :buun: :buun:
nu stiu cine ma pune pe mine sa ma uit pe aici....sunteti grozave fetelor! :noroc: :felicitari: :foame:
 
Top
Giovanni63
view post Posted on 25/4/2010, 17:12




IERI SOTIA MEA A FACUT O PRAJITURA DE PE BLOGUL LUI AMALIA (PRAJITURA CU

COCOS) CARE IA IESIT FOARTE BINE,CU OCAZIA FIULUI NOSTRU CARE IMPLINESTE 2O DE ANI! AM SERVITO CU UN VIN ALB ,DE MONBAZILAC(BORDEAUX)
 
Top
view post Posted on 25/4/2010, 18:49

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


La multi ani pentru fiul vostru Giovanni! sa fie norocos si sa va aduca multe bucurii !
20 de ani e o virsta tare frumoasa sa se bucure din plin !!

image


complimente gospodinei :ouk:


ps
pe blogul Amaliei sunt numai retete bune :foame:


 
Web|  Top
104 replies since 26/9/2009, 17:36   3274 views
  Share