Prajituri, fursecuri, biscuiti, checuri, etc

« Older   Newer »
  Share  
Elena.Italia
view post Posted on 12/11/2009, 18:24




Pai...daca am vazut tortul Nicoletei,m-am lipit si eu aici!
 
Top
view post Posted on 12/11/2009, 20:26

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


eh, nu-i mare bai, am uitat si eu sa va zic :)
ramane pe data viitoare ;)
ps. e mai usor sa gasesti cand cauti ceva daca sunt toate la locul lor ;)

Edited by nora_italy - 13/11/2009, 17:01
 
Top
view post Posted on 13/11/2009, 17:03

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Am incercat o reteta luata de pe un pachet de biscuiti, am adaugat in plus macul, n-au iesit rau:

Frollini cu mac si picaturi de ciocolata:


image
Ingredienti:
500 g farina per dolci - faina pt aluaturi dulci
200 g zucchero - zahar
olio vegetale- ulei vegetal
250 g burro - unt
un pizzico di sale - un varf de sare
una bustina di polvere lievitante vanillinata - praf de copt vanilat
aromi (cannella) - arome (scortisoara)
papavero - mac
gocce di cioccolato - picaturi de ciocolata

Amestecam bine untul cu zaharul si aromele, adaugam faina, sarea, uleiul, in final macul si praful de copt. Lasam aluatul obtinut la rece cam 20 de minute. Dam forma dorita, adaugam picaturile de ciocolata si punem la cuptor la 180° per circa 10 - 14 minute.
 
Top
Elena.Italia
view post Posted on 13/11/2009, 18:26




Arata foarte bine ! De ce zici ca n-au iesit rau? Sunt tari?Caci eu ce am facut cu ulei vegetal a cam iesit tare.
 
Top
view post Posted on 13/11/2009, 19:41

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


CITAZIONE
De ce zici ca n-au iesit rau? Sunt tari?Caci eu ce am facut cu ulei vegetal a cam iesit tare.

Au iesit foarte buni, nu tari si s-au si mentinut foarte bine mai multe zile.
Din cati biscuiti am facut eu, cam toti au iesit foarte buni, nu m-am plans niciodata. Cei mai buni cred ca au fost astia:

Dita della strega



image

Ingrediente: (pt 22 de bucati cca)
100 gr unt
280 gr faina
1 plic praf de copt
1 varf de sare
1 ou (mediu)
1 plic vanilina
100 gr zahar praf
mandorle intregi fara coaja
gem deschis la culoare(pentru "lipit" unghiile, in caz ca se desprind dupa ce ati luat din cuptor)

Edited by nora_italy - 13/11/2009, 21:38
 
Top
Elena.Italia
view post Posted on 13/11/2009, 20:47




Grrrrrrrrrrrr ,ce fioroase sunt !
 
Top
view post Posted on 14/11/2009, 08:17

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


Ele ce biscuiti ai facut tu cu ulei ?? reteta aia clasica din Ro cu nuca deasupra ? facea si mama mea unii , i.am facut si eu aici prima oara si erau tari ca piatra tb sa astepti citeva zile ca sa fie buni de mincat .. asa e modelul lor :-)) Ii face si socrela dar cu cornflakes sunt si mai buni :-))

vin mai incolo sa scriu reteta ... eu ii luam cu mine in minivacante si dupa ce se termianu dulciurile facute de mamele si buniclile celolati biscuitii mei erau tocmai buni de mincat :-))
 
Web|  Top
Elena.Italia
view post Posted on 14/11/2009, 08:47




Asa este Cristina !In prima zi puteai sa iti spargi capul cu biscuitii ! Deabia in a 3-a zi erau moi .Tu crezi ca eu aveam rabdare 3 zile sa ma invart pe langa biscuiti?Nop ! Mie daca nu imi dai fierbinti,scosi din cuptor,ca si mancarea de altfel,poti sa nu-mi mai dai !
 
Top
view post Posted on 14/11/2009, 09:40

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


hahaha .. atunci noi putem minca impreuna ca mie imi place rece deci nu ne vom certa pe blid :-)

biscuiti corn flakes - reteta socrela

300 g faina 00
180 g zahar tos
100 g unt (cremos ca si crema de fata )
2 oua
100 g stafide
coaja de la o lamiie BIO
sare ( un pref)
1 plic de praf de copt


se freaca zaharul cu ouale pina se formeaza o crema care creste in volum si se albeste apoi se adauga untul sarea, coaja rasa de lamiie si se amesteca totul
se adauga stafidele si apoi faina trecuta prin sita in care am pus deja praful de copt si formam bile ca niste perisoare

bilele astea se trec prin cornflakes care se vor lipi de ele de jur imprejur si le asezam frumos pe o tava cu hirtie de copt
lasam loc in jurul lor caci mai cresc mai mult in latime ca se vor aplatiza

se coc 15 minute la 180 °C cuptorul deja incalzit

 
Web|  Top
Elena.Italia
view post Posted on 14/11/2009, 10:44




Nu ai poza? Aceasta reteta a fost prezentata si la "Prova dell cuoco" :D Mi-a placut cum aratau si pareau destul de fragezi.Tura urmatoare cred ca am sa fac si eu.
 
Top
view post Posted on 14/11/2009, 11:18

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


n-am ca eu nu i-am facut pina acum i-am mincat numai la ea .. acum 5-6 ani cind inca mai gatea , prajiturea ..

se poate cred ca e ć reteta clasica, socrela care e slabuta ca un fulg a capatat reteta de la doctora ei cica sa manince mai consistent .. ma gindesc ce ar fi zis fr de retele romanesti unde pt un prapadit de chec se pun minim 6-8 oua :-)
 
Web|  Top
view post Posted on 14/11/2009, 13:19

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


si eu m-as invarti azi de niste biscuiti...desi iar trebuie sa fiu atenta, ca s-a oprit slabitul.. :rolleyes:
Da' ii fac daca mai tarliu imi vine cheful...cum ies biscuitii de mai sus, nu-s tari cu cornflakesul?
 
Top
view post Posted on 14/11/2009, 13:40

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


Nora erau moi /fragezi in mijloc si crocanti pe margini .. cornflecsii aia sunt putini asa ca niste fulguti de jur imprejur.. stii ca sunt mai transparenti de felul lor si se inmoaie dc ii umezesti

acum eu nu stiu dupa cite zile i-am mincat eu la socrela sigur nu erau scosi atunci din cuptor ca ii avea in bolul special de biscuiti .. dar stiu ca am intins mina sa mai iau si eu eram fata fina pe vremea aianu ceream dc nu imi ofereai :-))
 
Web|  Top
Elena.Italia
view post Posted on 14/11/2009, 14:14




Hi-hi ,acum iei ce-ti trebuie si cand ai chef? =))
Fac si eu o praji sau un tort dinala cu nutella ,ca parca as papa ceva bun !
 
Top
view post Posted on 15/11/2009, 11:35

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


da... acum nu ma mai simt musafir :-)))


 
Web|  Top
104 replies since 26/9/2009, 17:36   3274 views
  Share