Prajituri, fursecuri, biscuiti, checuri, etc

« Older   Newer »
  Share  
view post Posted on 26/10/2009, 07:36

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


waw deja Pandoro :-)) e miros de Craciun in aer :festa:

 
Web|  Top
Elena.Italia
view post Posted on 26/10/2009, 10:35




Voi faceti probe pentru sarbatorile de iarna? :D
Eu am facut ceva intre placinta si tarta de mere.(am sa incerc sa incarc si o poza)
 
Top
view post Posted on 27/10/2009, 07:14

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


nu fac probe dar deja imi salvez toate retetele care ma atrag, intr.un fisier special .. e clar ca nu le voi face pe toate :-)) dar atunci cind o sa vina momentul o sa stiu de unde sa ma inspir.



un dulce specific oentru Bologna si provincia din jur si pe care l-am facut in anii trecuti este CERTOSINO ( cum il numesc orasenii din Bologna ) sau PANONE (cum e numit in provincie) . Certosino e mai dur si panone mai moale , fraged. Mie imi place panone si imi place cu ciocolata ( mai modern) .

PANONE CU GLAZURA DE CIOCOLATA
Ingrediente :

500 gr faina
1 plic de praf de copt ( 16 gr)
200 gr zahar
100 margarina
2 oua
coaja rasa de la o lamiie
30 gr zahar vanilat ( sau un plic de vanilina sau vanilie din "teaca")
300 gr cacao
50 gr ciocolata amaruie
50 gr marmelada ( se foloseste mostarda bolognese care este o marmelada dulce de gutui, prune si portocale .. ca un magiun romanesc)
1/2 fiola de esenta de migdale
300 gr fructe candite (cedru, portocale, cirese) *
300 gr nuci, arahide , migdale, alune cintarite cu coaja cu tot
100 gr stafide
100 gr smochine
200 ml lapte
150 ml vin alb sec
1 lingura de miere
lichior de migdale
- minim 200 gr ciocolata amaruie +1 lingura de ulei topite la bain marie sau microunde pt glazura
- o parte din fructa candita si din alune se tine de-oparte pt ornat nucile , migdalele, arahidele, alunele curatate de coaja si taiate marunt cu cutitul se tin in vin de seara pina dimineata (
- am pus si stafidele si smochinele in vin sa prinda gust ( asta e modificarea mea la reteta )
- margarina si ciocolata se topesc impreuna la bain marie sau la microunde ...
- se amesteca toate ingredientele inclusiv vinul in care au fost tinute nucile si mai putin lichiorul de migdale, cu el se va uda coltul unui servet de bucatarie si cind scoatem panonele din cuptor asa cald stergem usor pe deasupra ca sa nu se ude ci doar sa doar sa prinda aroma
- se amesteca bine cu lingura de lemn si la fundul castronului ( atentie sa fie unul mare sau eventual o cratita )
- se toarna compozitia care va fii ceva mai tare decit un pandispan ( si nu va avea mai mult de 2.5 cm inaltime cind o punem in tavi pt ca va creste dublu ....)in forme de obicei rotunde si tapetate cu hirtie de copt ( mai intii udata la jet de apa si apoi stoarsa ca sa o puteti intinde mai bine in tava) daca e vorba de tava normala sau doar unse cu unt daca sunt forme de unica folosinta de aluminiu si se da la cuptor la foc mediu circa 45 min .
- Se scoate si se glaseaza cu ciocolata care a fost amestecata cu alunele tinute deoparte .. iar apoi se orneaza cu restul de fructe candite.
- Se taie cind s-a racit bine de tot ...


in reteta clasica nu e glazurat cu ciocolata ci doar ornat cu fructe candite inainte sa il coacem apoi scos din cuptor uns cu lichior de kigdale amare si lasata sa se raceasca. Cind e rece este uns din nou cu miere incalzita ca sa fie lichida si sa ii dea luciu.
Se pastrreaza in celofan, pungi de plastic pentru alimente . Pe timpuri se cocea in luna decembrie chiar si la inceput de luna pentru ca se faceau liste la brutarie cu toate femeile care duceau acolo aluaturile lor ca sa le coaca in cuptorul brutarului.
Se pastra pina dupa sarbatori.
 
Web|  Top
view post Posted on 1/11/2009, 11:43

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


:woot: ajung io iar pe la Bologna! ;) :P :D
 
Top
view post Posted on 2/11/2009, 06:37

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


musai :-)

 
Web|  Top
Elena.Italia
view post Posted on 3/11/2009, 17:48




Azi am biscuit ! Daca nu mi-ati dat voi reteta,am bantuit pe "bloagele" voastre si am adaptat.A iesit asa:

image
 
Top
view post Posted on 3/11/2009, 18:57

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Wow, ce poftaaaaaaaaaaa! Mai ales ca si eu voiam sa-i fac :lingua: :mmmm:
Au iesit foarte frumosi, brava! :felicitari: :bravo:
 
Top
lauret_italy
view post Posted on 3/11/2009, 19:00




Sunt foarte apetisanti,dar nu te intreb de reteta :spla: :flower:
 
Top
Elena.Italia
view post Posted on 3/11/2009, 19:18




Sar-naaaa !Si reteta nici nu v-o dau ! :P Ca nici voi nu mi-ati dat de dimineata !
p.s:o scriu maine daca am timp,daca nu,zilele astea!Am combinat ceva de la Kris de pe blog.Au iesit super la gust!
Cine este la cura,este rugat sa nu mai "dea" pe aici ! :spla:
 
Top
view post Posted on 3/11/2009, 20:29

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


CITAZIONE
Cine este la cura,este rugat sa nu mai "dea" pe aici ! :spla:

da, da, am vrea noi :loll:
cu cat e mai interzis, cu atat atrage mai tare :ride:
 
Top
Elena.Italia
view post Posted on 4/11/2009, 17:44




Reteta de biscuiti:
Ingrediente:
500 g faina (ies cam 4 tavi)
150 gr. margarina
2 linguri cu untura
2 oua
12 linguri zahar
1 plic praf copt
coaja de lamaie(sau esente dupa preferinta)
Mod de preparare:
Se amesteca margarina cu zahar, se adauga untura,ouale, coaja de lamaie si in final faina trecuta prin sita + praful copt.
Aluatul obtinut se tine un pic la rece (eu l-am tinut cam 45 de minute) dupa care se imparte in bucati si se intinde. Se taie in forme dorite iar dupa preferinta se pot da si alte gusturi (care se amesteca in aluat): nuca de cocos, ciocolata, nutela,scortisoara,sau se coloreaza cu diferite culori alimentare.
Se coc in cuptorul preincalzit la 200°C, circa 20 minute.
Ai mei biscuiti au fost cu scortisoara,cu ciocolata si cu colorant alimentar.
 
Top
nicoleta-italia
view post Posted on 10/11/2009, 17:15




Tort cu cocos si Nutella

Ingrediente:

* 3 oua
* 150 gr. zahar
* 250 gr. ricotta
* 200 gr. faina
* 1/2 pahar de ulei
* 130 gr. cocos ras
* 1 plic praf de copt
* 1 fiola aroma rom
* 1 plic vanilie
* nutella

.................................................
Se amesteca bine ouale cu zaharul , pana devine o crema densa ,se adauga ricotta ,se amesteca bine .Se adauga mai departe uleiul, faina cernuta impreuna cu praful de copt ,cocosul ras ,aroma rom si vanilia.
Se tapeteaza cu hartie de cuptor o forma de tort de diametru 24-26 cm ,se toarna compozitia, se coace la foc potrivit 180° cam 40 -45 minute . De facut proba cu scobitoarea..Cand s-a racit se taie in doua si se umple cu Nutella.



Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic



Edited by nicoleta-italia - 11/11/2009, 09:04
 
Top
view post Posted on 12/11/2009, 00:12

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


:buun: :danke:
 
Top
Elena.Italia
view post Posted on 12/11/2009, 16:49




Ce fain arata tortul cu nutella !
Am zis ca va arat "toartele" pe care m-am strofocat sa le aduc la un numitor comun:
image
 
Top
view post Posted on 12/11/2009, 17:00

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


faine amandoua, de ce nu le treci la torturi, direct? ;)
Torturi

oops, de ce nu le treceti? ;)
 
Top
104 replies since 26/9/2009, 17:36   3274 views
  Share