Italia - Napoli si imprejurimi

« Older   Newer »
  Share  
icon12  view post Posted on 26/9/2009, 16:08

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Prima oara am sosit in Italia cu o bursa de studii de la facultate. Puteam sa aleg intre Belgia si Italia, dar am ales Italia, si fara sa cunosc multe, ma atragea...nu stiu de ce.
Mi-a placut imediat; am stat la Roma, centrul istoric, a fost minunat. Ma simteam ca si acasa, dar va spun ca nu a fost la fel pentru toate fetele (eram 4 fete, 4 baieti) doua dintre ele de pilda abia asteptau sa se intoarca acasa.
Eu nu ma saturam insa de hoinarit, ieseam zilnic, dupa cursuri, seara... a fost una dintre perioadele cele mai fericite din viata mea.
Am multe poze cu Roma din acea perioada, le voi posta incetul cu incetul...
In ultimul an de facultate l-am cunoscut pe viitorul meu sot, napoletan. Un baiat tinerel, inalt, blond, ochi verzi, era mai mult decat ma asteptasem eu sa fie (desi intotdeauna mi-au placut baietii frumosi, eh, asta e una dintre....slabiciuni :wub: ). Ne-am casatorit si m-am mutat la Napoli. Aici insa mediul era total diferit fata de Roma, si la prima vedere putea sa placa sau ba. Mie mi-a placut si nu mi-a placut zona unde stam, dar dupa mai bine de 14 ani, invatand mentalitatea, oamenii, prinzand radacini cum s-ar spune mi-am dat seama ca am avut noroc sa stau printre persoane cu mult suflet, care m-au ajutat mereu la nevoie si pe care i-am avut mereu aproape, mai ales in cazuri in care am avut probleme.
Napoli e un oras superb, care merita vizitat...nu e mai periculos decat alte orase, se vorbeste si chiar italienii din alte parti considera "riscanta" vizita pe aici dar nu e asa. Trebuie sa fii atent evident, ce si cum, dar nu mai mult decat la Roma de pilda, unde multimea de straini provoaca mult haos in general. (iar noua de la Academie ni se spunea: "atentie chiar la romani!!").
Cam asta e pe scurt povestea mea despre cum am ajuns in Italia...
 
Top
view post Posted on 26/9/2009, 23:56

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Dar sa dam "voce" pozelor. Ador pozele, as sta o ziulica intreaga doar sa le privesc. Si Italia, slava Domnului are o gramada de locuri de basm.
Unul dintre acestea e langa noi, Anacapri, partea mai inalta a insulei Capri.
image

Si un coltisor de paradis, insula Capri, bijuteria napoletanilor ;)
image

O alta bijuterie a napoletanilor, chiar daca mai putin cunoscuta:insula Procida
image


Si aici suntem seara la plimbare, prin Napoli :indragostit:
image

tot Napoli_
image

si mereu superba Napoli, un apus de soare
image

Aici la Ischia, insula cea mai mare de langa Napoli, cunoscuta pentru parcurile termale, minunat relax........
image
 
Top
claudia-Tenerife
view post Posted on 28/9/2009, 17:53




Are dreptate Kris in ceea ce priveste pozele ca nu ne plictisim de a le mira,din pacate eu nu prea am peisaje,fac mereu poze mai mult cu mine,in fine citeva gasim......uau nu-s capabila sa pun poze!!!! HELP!!!!!!!!!!
 
Top
view post Posted on 28/9/2009, 18:15

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


vezi aici
;)

Edited by nora_italy - 28/9/2009, 19:50
 
Top
view post Posted on 29/9/2009, 00:38

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Centrul istoric al orasului Napoli
image
image
image
image

Superba coasta amalfitana:
image
image
image


Piata de peste, Napoli
image
image
image

Positano
image
 
Top
view post Posted on 29/9/2009, 09:10

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Plimbare duminicala prin Napoli :D
image
 
Top
view post Posted on 2/10/2009, 22:19

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Si tot duminica, sfarsit de septembrie...turisti care sosesc:
image

Lumea inca la plaja...
image

Si al nostru Schumi, gonind fara asigurare :D
image
 
Top
Elena.Italia
view post Posted on 3/10/2009, 08:17




Nora,ce norocoasa esti ! In Napoli esti ca acasa(in Ro) .Ce copil frumos aveti ,sa va traiasca micul Schumi !
Am fost in Napoli de mai multe ori si mi-a placut,recunosc.Si asa de mult ce mi-a placut ,incat prima mea masina mi-am luat-o de langa Napoli.Ce mandra eram cand ii vedeam cum se dau in laturi de pe strada atunci cand vedeau numarul masinii ....hi-hi-hi!
 
Top
view post Posted on 3/10/2009, 09:02

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Hehe! Napoletanii mi se par mai calzi, decat ce-am lasat eu acasa.... ;)
Cat despre Napoli, stiu ca si la Roma italienii aveau idei preconcepute, ca e un oras periculos, etc etc...eu venisem de una singura (cand eram studenta) pana la urma, si am vizitat si Napoli si Capri si Sorrento...wonderful!!!
Sunt panorame, locuri pe care sincera sa fiu inca nu le-am intalnit in alta parte.
Cat despre pericole, nu mi se pare mai mult fata de Roma de exemplu, unde sunt mult mai multi straini decat aici (si mult mai multi fara casa, servici etc).
Cat despre numarul masinii..cred ca ai dreptate :D :P
 
Top
view post Posted on 3/10/2009, 10:55

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


CITAZIONE
Hehe! Napoletanii mi se par mai calzi, decat ce-am lasat eu acasa.... ;)

Si explic mai bine fara sa generalizez: in tara a ramas mama, are 80 de ani, are surori, nepoti...dar credeti ca cineva o intreaba ce face, cum e? Nici macar de Craciun sau Pasti, foarte rar. Doar una din surori (si sora doar dupa tata!) ii mai da un telefon sau stiu eu, a mai fost la spital la ea, atat.
La Napoli am intalnit oameni foarte calzi, cand am stat in spital, veneau ZILNIC cu un schimb curat, cu fructe proaspete etc. Si cand spun ca veneau zilnic nu ma refer doar la sot sau socrii, ci si cumnatii, nepotii...
Mi s-a intamplat sa citesc pe un alt forum, cum o romanca vorbea foarte urat despre napoletani, dar numai pentru ca....asa auzise ea, ca sunt sigura ca n-a pus niciodata piciorul la Napoli! E usor sa defaimezi un oras intreg, sa ponegresti in general, dar e bine sa cunosti intai si p'orma sa-ti dai cu parerea...
Si va las cu un video , sper sa va placa desi sunt si mai reusite:


Edited by nora_italy - 30/3/2010, 19:24
 
Top
Elena.Italia
view post Posted on 3/10/2009, 16:10




Ai mare dreptate,Nora!Socrii mei sunt mai in varsta ,sunt in Ro,si au rude apropiate si extrem de multi cunoscuti,DAR ....cand este vorba sa ii ajute cineva,nu sare nimeni !Nu mai spun de dus la spital!Ultima data socrul meu nu a gasit nici cu bani un sofer!Cu masina lui,cu benzina lui + bani ,nu l-a dus nimeni 30 km ! Chipurile le este frica sa intre cu masina in Bucuresti...mhhhh !
Colegul fiului meu ,de banca, si prieten bun,este NAPOLETAN ! O familie foarte deschisa,fara prejudecati,fara rasism....super!
Sorrento este un golf extraordinar de animat -seara, super frumos-ziua!Nu mai vorbesc de focurile de artificii de pe golf ;)
Nu gasesc DVD-ul cu poze de pe Vezuviu si de la Pompei....dar dau eu de el si pun poze !
 
Top
view post Posted on 3/10/2009, 17:12

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Astept poze, Elena!
Personal doar in nord, la Brunico am intalnit italieni mai reci..desi acolo nici nu erau italieni, erau de fapt austrieci.
In rest, la Roma (univ) am fost primita cu bratele deschise, mi s-au parut foarte calzi si romanii..In Toscana avem prieteni si ii gasesc formidabili...foarte simpatici toscanii...Sicilieni, calabrezi avem rude si sunt foarte de treaba si ei, majoritatea.
Milanezii nu-i cunosc aproape deloc, dar m-am simtit bine la Milano si m-au chiar... aparat niste milanezi in centru' :D
 
Top
view post Posted on 4/10/2009, 16:28

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


La Reggia di Caserta, 30 de minute de la Napoli mergand spre Roma.image
Mai putin cunoscuta, dar spectaculoasa! Comparabila cu Reggia de la Versailles.
image
image
image
image
 
Top
view post Posted on 4/10/2009, 17:03

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Poza facuta chiar azi:
image
 
Top
ariana_portugal
view post Posted on 5/10/2009, 12:18




Si fiindca - a minha amiga - din generala ma tot bate la cap pe mess
"sa scriu ceva despre Portugalia", m-am hotarat sa o fac.

nota: mutat pe Portugaliaacest post ;)

Edited by nora_italy - 5/10/2009, 14:09
 
Top
167 replies since 26/9/2009, 16:08   5910 views
  Share