Sud si nord

« Older   Newer »
  Share  
view post Posted on 16/5/2012, 15:21

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


O intrebare de pe un alt forum m-a indus sa deschid acest nou subiect: nordul si sudul. Se stie ca sudul are probleme...nordul?
Si iau cateva pasaje de pe forumul respectiv:
CITAZIONE
Acum am si eu o intrebare, .. e doar pentru curiozitatea mea. Daca multi dintre voi ati schimbat casa si masa din Ro si ati ales o alta tara,.. de ce nu preferati sa va mutati acolo unde se invart banii. Adica pana la urma ati facut pasul decisiv de a lasa tara si familia largita in urma, prietenii din Ro, ati invatat o limba straina.. de ce nu profitati la maxim de acest sacrificiu.

CITAZIONE
Nu imi amintesc exact de cand urmaresc forumul dar 8 ani sunt sigur si am ajuns la o concluzie certa: cei care locuiesc in Italia in nord sau centu nord nu o sa inteleaga niciodata cum e sa locuiesti, sa lucrezi sau sa iti cauti de lucru in sud, ce inseamna sa ai documente doar de forma (asta daca esti fericit sa le ai) pe o firma care dispare tot la doi ani cel mult chear daca tu lucrezi de 10 ani in acelasi post , sa cauti de lucru ca badanta si sa ii vezi cum se uita la tine in cruci cand le spui ca vrei sa iti faca documente, sa lucrezi la curatenie cu 5 euro pe ora si apoi sa mergi sa dai 30 de euro la sindicat ca sa te inscrii - ca sa rezolvi ce??!! ca aici sindicatele nu au nici o putere, la putere sunt "relatiile", toti se cunosc intre ei, avocatii ...ei aici e alta poveste, la inceput am zis ca sunt doar incompetenti dar m-am convins pe pielea mea ca sunt doar smecheri si se dau cu cel care le da mai mult!, ehei si cate ar mai fi de povestit despre jungla care se numeste sudul Italiei....
A, apropo de "reclamatii" la sindicat, cunosc un caz real unde romanul amart s-a dus sa se planga la sindicat iar cel de acolo l-a atentionat pe patron ca are un angajat care ii face probleme si sa ia masuri, si a luat , l-a dat afara pe amarat!

CITAZIONE
Cum ar fi daca toti am veni in nord?? Cred ca nu prea bine pt cei care sunt deja acolo, in plus mare parte din ce am scris este din ce vad si aud in jurul meu, eu si sotul meu ne putem considera norocosi (mai putin povestea cu avocatul dar asta sigur se putea intampla oriunde) sotul meu castiga destul de bine cat sa ne permitem un trai decent, sa punem ceva deoparte si sa ne tinem fiul la scoala in Germania, avem o casa in care stam fara sa platim chirie (stiu suntem mai mult decat norocosi, - acum nu va imaginati ca am primit nu stiu ce vila, dar e o casuta in care avem tot confortul si pe care am primito-o doar pt ca sotul e "brava" cum zic ei ) asa ca nu stiu de ce nu pleaca altii , si noi ne-am gandit de multe ori sa urcam "mai sus" dar cand am pus in balanta plusurile si minusurile si am ramas aici, in plus nu ami suntem nici asa tineri ca sa fim si curajosi, cunosc doua familii care acum 2 ani au urcat in nord si cu cateva luni in urma s-au intors pt ca salariile nu sunt cu mult mai amri insa preturile si chiriile te omoara , spun ei. Aici cu 300 poti inchiria un apartament de 100 mp cu garaj sau o casuta cu gradina care nu e chear in centru, un kg de paine e 1,5 eur iar fructele si legumele sunt 1 eur pe kg, asa ca ......

Intrebarea e foarte buna si in mod sigur si-o pun toti mai repede sau mai tarziu... Multi chiar au plecat din sud in nord (ma refer si la italieni, nu numai romani - asa fie intre noi, eu nici n-am cunoscut multi romani in sud - si stau aici de ani buni) dar nu toti au avut noroc, nu toti au gasit ce ar fi vrut, italienii merg si vin (pentru ca nu le place nordul) sau raman definitiv dar nu sunt impacati 100%...(adica ar prefera pe undeva tot sudul).
Sudul e cu mari probleme, o jungla in care daca nu cunosti si nu esti cunoscut poti avea probleme mai mari sau mai mici - dar in acelasi timp cu putin noroc si mai ales daca stii tu sa te faci respectat si cunoscut ca o persoana la locul ei nu mai ai probleme cu nimeni, ba chiar esti ajutat.
Parti bune sunt: oameni calzi, de regula foarte primitori, buni familisti, e greu sa nu te imprietenesti cu ei sau sa te simti singur; imi ajunge sa cobor scarile si am deja cu cine sta la doua povesti si de ce nu chiar la o cafea/ceai. Daca insa ii "obisnuiesti" cu raceala devin si ei reci si nu te mai baga in seama. Pe strazi se intampla sa te opreasca si necunoscuti care sa-ti povesteasca necazul momentan sau chiar necazurile vietii ;D Fiind si fost profesor mi se intampla sa ma opreasca fosti elevi (acum mari, parinti si ei ;) )/sau chiar parinti si sa stam la o vorba (desi eu nu-i mai cunosc :D )
P'orma ar fi clima blanda, calda mai tot anul, soarele pe care eu una il ador mai ales in decembrie ;D , marea la doi pasi, plaja la doi pasi, parcuri, muzee etc Locuri de vazut cu gramada, pline de istorie, pline de mistere, farmec, peisaje de vis... Arta culinara care in sud se pastreaza foarte bine (sudistii mananca bine si mai ales in general foarte sanatos) mentine traditia...
Cu privire la preturi.. nu stiu sa compar cu nordul pentru ca desi am vazut cam tot nordul n-am prea locuit prin nord (doar centru). Chirii mari si foarte mari sunt si aici, depinde de zone. Poate la Caserta si in afara oraselor mari chiriile sunt acceptabile, nu pot vorbi insa obiectiv.
N-as sfatui insa pe nimeni sa vina in sud daca n-ar avea un motiv bine ales din start; nu e usor sa te obisnuiesti cu mentalitatea de aici si mai ales cu haosul oraselor mari; ca sa nu mai vorbim de somajul foarte ridicat si munca la negru (pe care chiar localnicii o practica din pacate!!) Dar daca reusesti sa te adaptezi ...e ok!
 
Top
0 replies since 16/5/2012, 15:21   56 views
  Share