Gradina/uta noastra, oaza noastra de verde :)

« Older   Newer »
  Share  
view post Posted on 10/11/2014, 14:40
Avatar

HOINAR de-al casei
>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
574

Status:


..saraca broasca, se adapteaza si ea cum poate ...sigur este rezistenta...

Kris...asa mic dar aranjat frumos ...si decoreaza misto in casa...imi place pietrutele colorate...

...da Kris eu am curtea sa tot fac bonsai pond ...chiar si unul mega...o sa vad...
... o sa-l fac sigur ....abia stept sa vina primavara..
sper sa aiba aici in vivaio langa mine ceva plante de apa...daca nu ma duc in alta parte...


am gasit o culoare asa frumoasa de crizantema sambata la cumparturi ..ca nu am rezistat sa nu o cumpar (doar 1 euro) ..tot asa era si cea galbena cand am luat-o acum 3 ani ...micuta cu ceva flori...

eu stiam ca sunt doar albe, galbene , portocalii si rosie ...

 
Web|  Top
view post Posted on 10/11/2014, 15:49

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


este splendida ..
 
Web|  Top
view post Posted on 10/11/2014, 22:16

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:


CITAZIONE
Kris...asa mic dar aranjat frumos ...si decoreaza misto in casa...imi place pietrutele colorate...

Il tin practic langa mine, langa computer....si cu lumina lumanarii langa (seara cand scriu aprind si lumanari parfumate) iti da asa o senzatie placuta, misterioasa :) Imi place apa ;)
Daca as avea spatiu in casa ar fi frumos un colt aranjat numai cu bonsai si cu acesti mini-bonsai pond , tablouri cu natura in spate si chiar si plante mai mari, exotice sau verzi doar. Eh, vise... :)
CITAZIONE
...da Kris eu am curtea sa tot fac bonsai pond ...chiar si unul mega...o sa vad...
... o sa-l fac sigur ....abia stept sa vina primavara..

hehe, te cred, la tine m-am gandit in mod special, abia astept si eu sa-l vad :)
Sunt frumoase crizantemele, aveam una galbena care-mi inflorea mereu, acum nu m-am uitat sa vad daca mai are boboci..am plante deasupra ghiveciului unde e pusa...frumoasa culoarea, roz palid si e frumoasa floarea in sine ;)
 
Top
view post Posted on 10/11/2014, 22:35

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:


Mie mi-a facut cadou vivaistul sancarlini, ii spusesem ca trebuie sa arunc niste ghivece cu plante care nu mai sunt si a zis : "uite pune florile astea, sunt de efect" si cu adevarat, sunt foarte frumoase, le-am pus cum intri si plac :) Probabil avea foarte multe si ...nu se prea vand, fiind florile mortilor (si in tara o fi asa? ) .
Citeam "Nelle culture extra europee, per esempio la orientale, in special modo quella giapponese, ma anche la cinese da dove provengono, invece i crisantemi, della quale i sancarlini si possono associare, hanno il significato simbolico di “fiori della vita” si credeva infatti che avesse la capacità di allungare la vita. Ne hanno fatto addirittura un simbolo religioso e nazionale."
Sono una specie di crisantemo e il nome fa riferimento al periodo della loro fiuritura,intorno alla festa di San Carlo (4 novembre).

 
Top
view post Posted on 6/12/2014, 21:13

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:


Decembrie....am intrat parca brusc, prea repede trece vremea...
 
Top
view post Posted on 8/12/2014, 22:51

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:



xeis5
Cea alba e luata acum, cealalta o am de un sau doi... :)
 
Top
view post Posted on 9/12/2014, 07:48

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


ptiiuuuu sa nu fie de deochi ce de flori !!si au si cite doi boboci pe ramura .. dementiale!
 
Web|  Top
view post Posted on 9/12/2014, 15:38
Avatar

HOINAR de-al casei
>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
574

Status:


CITAZIONE (nora_italy @ 8/12/2014, 22:51) 

(IMG:http://oi61.tinypic.com/xeis5.jpg)
Cea alba e luata acum, cealalta o am de un sau doi... :)

Frumoase si ...ce dragute sunt si crizantemele ! Nu am trecut de mult pe aici la flori ... :shifty:
 
Web|  Top
view post Posted on 11/12/2014, 19:35

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:


Chiar azi curatam la crizanteme...incep sa se duca.. :(
Au tinut insa oricum destul de mult :)
 
Top
view post Posted on 26/1/2015, 09:29
Avatar

HOINAR de-al casei
>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
574

Status:


Sambata mi-am luat si eu o mini Schlumbergera -cactus de Craciun - cu 2 euro
de cand asteptam sa aduca ....





am pus-o in baie, langa celalat cactus...cred ca o sa-i pun un ghiveci putin mai mare...



Edited by Nicoleta-it - 26/1/2015, 09:32
 
Web|  Top
view post Posted on 26/1/2015, 09:31

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


super
 
Web|  Top
view post Posted on 26/1/2015, 09:34
Avatar

HOINAR de-al casei
>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
574

Status:


..scria pe foaie ca se uda cu apa calduta :o:
 
Web|  Top
view post Posted on 26/1/2015, 10:23

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


da ... cu apa mai la temp. camerei si in special pe frunze, cica ii place in plaoie . Eu nu o ud normal. o stropesc la chiuveta sau chiar si cu dusul mai moale .. apoi o las sa se curga bine ...
Nu cred ca merita sa pui IN ghiveci mai mare, nu le cresc radacinile mult.
 
Web|  Top
view post Posted on 26/1/2015, 12:25

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:


Si mie imi plac f.mult, am cateva micute luate la 1 euro. N-au prea fost anul asta, cum apareau erau luate,prea putine. Anul trecut fiind multe le gaseai la Auchan cam toata iarna..
Citisem in trecut ca sunt plante care cresc pe langa alte plante,paduri,deci iubesc umbra si umezeala. Mie imi stau afara, vara sufera in plin soare dar isi revin iarna, devenind mai dure si inflorind. Am avut insa pb cu cocciniglia si mi s-au dus o parte. ..
Mi-a inflorit azi o planta, nu-i stiu numele, am pus-o pe fb (ca-s pe tel) acum.
 
Top
view post Posted on 26/1/2015, 13:30

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


da exact asa acum zice kris.,. cica cind au frunzele mai moi nu le merge bine, adiuca in general au prea multa apa... le place umezeala pe frunze la nebunie dar nu apa la radacini, se uda putin, rar , eu o ud ff rar chiar , cit timnp e pamintul umed nu trebuie udate ... dar le place la nebunie baia pe frunze, ploaia si umezeala ...


ii place temperatura mai rece , kris cum le tine afara sau in balcoane si iarna dar nu e frig la ea e perfect,. la mine n.a facut multe flori anul asta ca n-a fost suficient de frig .. eu mi-o amintesc de la servici unde era un frig crincen in birou, mai statea si pe pervaz linga niste geamuri cit peretele.. noi stateam cu poaltoanele si scriam cu minusile in miini si Schlumbergera inflorea ca nebuna :-)
 
Web|  Top
770 replies since 17/9/2011, 23:23   8761 views
  Share