Gradina/uta noastra, oaza noastra de verde :)

« Older   Newer »
  Share  
view post Posted on 17/9/2014, 18:01

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:


Si cum am promis, september garden... :)
1. avonia
2q16qo5
22qbdmhe
3 un nume ciudat si lung: echinofossulocactus
2mr61w7
4. tradescantia...e tare dragutica planta aceasta grasa, prima oara s-o vad

5. sa iau sa nu iau, m-am lasat tentata de fragilitatea lor :)

6 grasele au ajuns si pe celalalt balcon...se pare ca le merge bine,sunt toate "bucati" din alte plante :)

7melograno

Si mai sunt pe fb ;) :salutari:
 
Top
view post Posted on 18/9/2014, 06:45

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


mie melograno imi pace .. face niste flori bestiale ... sa te bucuri de el pe balcon !!

si tradescatia aia ... asa ceva imi trebuie si mie sa pun in continuare linga aia de la Nico care sta perfect si se comporta minunat .. nu stiu cum s enumeste

Nici ce sa fac cu e ala iarna ?? o trag la perete unde nu ninge si numai cind o sa ninga si o sa infghtete in rest o las in pace in soarele de iarna ??
 
Web|  Top
view post Posted on 19/9/2014, 20:59

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:


CITAZIONE
mie melograno imi pace .. face niste flori bestiale

cred ca-i trecusera florile...am luat un ibisco nou (in vacanta mi-au murit amandoi.... :( si am facut un tris de mini-rose :)
[


Edited by nora_italy - 6/11/2014, 18:18
 
Top
view post Posted on 27/9/2014, 17:00

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:




Settembrini - Aster - o floare care mi-au zis ca dureaza mult, incepe sa infloreasca din luna aceasta (de aici numele) si...inca mai citesc despre ea...sunt superbe floricelele!
 
Top
view post Posted on 23/10/2014, 23:08

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:


Mai tineti minte oxalis? Luasem manunchiuri gasite prin parc - era vorba de Oxalis pes-caprae ( Acetosella gialla) dar acum le-am luat chiar din vivaio, sunt superbe, cu frunze mari, colorate si...mi-au si inflorit :) (mi-au zis ca nu fac flori, dar eu ....le stiam deja familia!)
 
Top
view post Posted on 6/11/2014, 18:14

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:


Azi am facut si asa ceva, dar mini-mini :) AVeam "vanitele" ramase de la testoasele de apa mici, tocmai bune sa fac cu ele ceva :D Adica un bonsai-pond :)
pe blog arata pas cu pas cum se realizeaza...interesant , poate va place :occhiol:
bonsai-pond_162

ps. poza e luata din alta parte, doar asa ca idee... ;)
 
Top
view post Posted on 7/11/2014, 08:44
Avatar

HOINAR de-al casei
>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
574

Status:


Vai ce-mi place ...uite nu m-am gandit ca se poate face un mic lac intr-o cada de plastic si sa fie asa de efect......super idea...
...la vara imi fac si eu... :ya ya:

..eu trec zilnic pe langa o casa care are un bazin din ciment langa gard ..plin de apa ...cu nuferi si pesti rosii ...cand sunt turistii aici vara se opresc toti sa vada ....
 
Web|  Top
view post Posted on 7/11/2014, 09:43

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


Nico la mine ti-am zis ca au vecinii astia cu broasca testoasa de apa un fel de cada de plastic, speciala ca e cu un fel de trepte pe o parte sa urce si sa iasa broasca usor din apa ... ingropata in pamintul din curte .. arata bine si poti pune tu ce flori de apa vrei, nu stiu cum e insa cu Lilla ca probabil se va balacii in florile tale :-)
 
Web|  Top
view post Posted on 7/11/2014, 13:06

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:


E super, mai ales daca aveti si gradina, spatiu...dar se pot face oricum si mini-mini cum am facut eu. Am ales un giacinto d'acqua si o mica plantuta, anubias :)
E si un site care cuprinde destul de multe plante acvatice si palustre:
waterplantsitaly

ps. hoinara, ce mai face testoasa? :)
 
Top
view post Posted on 7/11/2014, 13:38

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:


Culeg cateva poze de pe net , bonsai pond....n-am eu spatiu dar imi place tare mult :) (noua mea boala?? :ride: :ride: )


Edited by nora_italy - 7/11/2014, 16:04
 
Top
view post Posted on 7/11/2014, 16:05

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:


medaka_pond_6
 
Top
view post Posted on 9/11/2014, 00:17
Avatar

HOINAR de-al casei
>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
574

Status:


Cris si eu m-am gandit ca daca il pun in pamant Lilla isi baga sigur botul acolo ..sa bea din apa... :lol:

as putea intr-un ghiveci mai mare cu picior eventual dar pus pe ceva ..asa vine mai inalt..asa Lilla nu-si baga nasul...

ceva in genul asta...m-am uitat si eu pe net de bonsai pond ..si chiar ca-mi place tare mult idea asta... :ya ya:




unul misto ...are si o statuie...



Edited by Nicoleta-it - 9/11/2014, 00:42
 
Web|  Top
view post Posted on 9/11/2014, 09:00

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


da .. nu-i deloc urit cind ai curte ...

testoasa asta e tare chinuita saraca sau poate ca nu, cine stie .. ii schimba apa destul de rar, dupa ce ploua si mai intra si pamintul in vana aia e acolo o mocirla .. si am vazut testoasa plina de noroi pe spinare ... nu stiu poate ca ele traiesc in palude d'astea ce stiu eu si atunci e fericitadar daca nu e asa imi pare rau ca a nimerit la oamneii astia care nu-s chiar cei mai mari ingrijitori de animale .. acum dupa ce a stat ani de zile in copaia aia mica oricum pentru ea e un paradis ... Vin pasarelele si beau apa de acolo , e o veselie :-)
 
Web|  Top
view post Posted on 9/11/2014, 10:21

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:


Ce frumos e bonsaiul pond cu statuia...am citit si eu mai multe ieri, am gasit un site care-ti explica primii pasi - iti da idei cam ce plante ar merge si cum - mini-pond
La tine Nico, afara, chiar ai spatiu pentru unul meserias. Vi-l arat pe al meu mini foarte mini, nu stiu insa evolutia lui, deocamdata e ok. Il tin practic langa computer, pe masuta afara pe balcon deci nu la frig. Planta e anubias, traieste practic in apa, originara din Africa. E o planta pitica, de fapt o vedeti in bolul cu apa (inainte il foloseam pentru lumanari :) ) si creste lent...deci, om vedea... :)

Tot rasfoind printre plante, am dat de una interesanta, traieste din...aer. Se numeste tillandsia si creste doar...suspendata, legata undeva, se uda doar asa din cand in cand.
Un balcon sicilian cu tillandsia, "palloni in aria" :)


Testoasa daca sta afara chiar si in mocirla poate tot mai bine decat in casa intr-o cutie mica...nu e insa de mlastina, (sunt si specii de mlastina,.la noi chiar am vazut -sunt ciudate, mari si mai tocite ca aspect) e acvatica deci ar trebui sa stea in apa , sa inoate... Un alt aspect important e soarele, au nevoie sa stea la soare, altfel carapacea devine moale si mor si chinuite.
POate mai faci o poza daca ai timp si chef...sunt curioasa cum mai arata...Acum la voi o fi in hibernare, depinde de temperaturi. Ale mele nu se mai hranesc de o buna bucata de vreme dar nu dorm, sunt insa foarte pasive.
 
Top
view post Posted on 10/11/2014, 09:46

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


aici ar cam fi soare ca e la vest insa na in curte jos mai e si gardul viu stii cum e la curte chiar si la vest nu te opareste soarele ca intr-un balcon

nu cred ca hiberneaza ca am vazut-o eu si cind era mai frig anul trecut ca bintuia afara din apa , sa vad dc pot face poza

eu stiu planta asta care traieste asa aiurea. se hraneste cu umezeala din aer si cu nu stiu ce unde ca o aveau cumnatii nostrii pusa pe televizor sau linga el ca cica acolo de la radiatiile alea se fce mare si curata si camera de energii :-)) la mexicani cica creste pe linga stilpii de curent
 
Web|  Top
770 replies since 17/9/2011, 23:23   8761 views
  Share