Băiatul mamei

« Older   Newer »
  Share  
view post Posted on 14/11/2010, 01:59

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Mai rău decât o soacră care se bagă în viaţa unui cuplu poate fi doar una care, pe cât de indiferentă este faţă de noră şi nepoţi, pe atât de posesivă şi autoritară cu propriul fiu. Norocul meu e că personaje din ăstea am întalnit doar în cărţi, căci mare era riscul să fi avut o categorie aparte pe blog intitulată poetic „foaie verde cu trei sâmburi, vedea-mi-aş soacra-ntre scânduri”.

Înţeleg la fel, teoretic vorbind, că excluzivitatea păcatelor nu o poartă soacrele. Nurorile trebuie să aibă şi ele nişte pete de cacao pe blăniţă lor dalb imaculată, iar uneori chiar şi pufuşor pe râtişor.

Hai să vedem care este una din greşelile femeilor care nu pot concura cu mama bărbatului. Fragment din cartea ”Poartă-te ca o lady, gândeşte ca un bărbat”, de Steve Harvey.

“Pentru toate femeile care se confruntă cu această problemă: nu vă mai căutaţi tot felul de scuze şi recunoaşteţi că bărbatul de lângă voi este băiatul mamei pentru că voi îi permiteţi să fie astfel.

Hai să vă fac să înţelegeţi de ce alege bărbatul să plece dintr-un pat cald în care se află o femeie frumoasă şi dezbrăcată, de ce se îmbracă, pentru a pleca în celălalt capăt al oraşului, să facă prăjituri în miezul nopţii pentru mama lui (caz real expus în carte): pentru că mama i-a pus nişte condiţii de bază şi a stabilit nişte standarde pentru bărbatul respectiv, iar partenera lui n-a făcut asta.

Bărbatul care te iubeşte devine bărbatul de care ai nevoie, dacă pui nişte condiţii de bază, nişte standarde, în aşa fel încât relaţia să meargă aşa cum vrei tu. Un bărbat adevărat este fericit şi dornic să trăiască după regulule tale, atâta timp cât el ştie care sunt aceste reguli, şi că respectându-le o face fericită pe femeia iubită. Singurul lucru pe care-l ai de făcut este să stabileşti nişte reguli, să le spui răspicat la începutul relaţiei şi să nu te abaţi de la ele.

Dacă nu ai niciun fel de standarde sau reguli, ghiceşte ale cui reguli le vei urma? Exact, pe ale mamei lui. Ea a fost prima femeie care i-a spus ce să facă şi ce nu; ea i-a spus să se spele pe mâini înainte de masă, să se întoarcă acasă înainte ca să se întunece etc. El va respecta întocmai regulile mamei (în cea mai mare parte) pentru că nu vrea să suporte consecinţele faptului că nu-şi ascultă sau nu-şi respectă mama.

Printre regulile de bază impuse de tine trebuie să se regăsească următoarele:

1. Trebuie să mă respecţi.

2. Eu şi copii mei trebuie să fim pe locul imediat următor după Dumnezeu şi înaintea tuturor ceilalţi

3. Toţi cei care fac parte din vaţa ta trebuie să respecte relaţia noastră.

Bărbaţii nu pot citi gândurile femeilor. Suntem incapabili să ne dăm seama de ceea ce vă doriţi. Aşa că trebuie să-ţi expui dorinţele răspicat. “
(sursa:http://soacramica.eu/?p=8199#more-8199)
 
Top
0 replies since 14/11/2010, 01:59   46 views
  Share