Chestiune de nuanta

« Older   Newer »
  Share  
view post Posted on 14/11/2010, 01:52

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


„Chiar la începutul relaţiei lor logodnicul Karei a încercat să-i impună un anumit stil vestimentar. Ea tocmai se pregătea să plece la o întalnire, când el i-a cerut să-şi pună o rochie în locul costumului cu pantaloni cu care se îmbrăcase. Apoi i-a atras atenţia că se machiase prea strident. Reacţia tipică a fetei de treabă în această situaţie ar fi fost să se repeadă să-şi schimbe toate hainele din garderobă. Kara însă l-a pus la punct cu ironie: „Ascultă-şă bine, Versace. Ţinuta mea n-a deranjat pe nimeni până acum. Şi nici n-am auzit pe nimeni să se plângă de cum mă machiez. Dar dacă vrei tu, am să am grijă să te anunţ din timp când o să mă îmbrac aşa. În felul acesta, dacă nu-ţi place cum îmi stă îmbracată aşa, n-o să mai fii obligat să vii să mă vezi”.

Dacă vrei ca bărbatul să te privească diferit, trebuie să gândeşti diferit. Ei trebuie să vadă că eşti singura care decide în numele tău şi că nu ai nevoie de nimeni care să te ajute să-ţi legi şireturile. Mesajul subînţeles în acest caz este „Sunt sigură pe mine”. Nimic nu distruge mai mult atracţia unui bărbat faţă de o femeie decât o atitudine nesigură şi fragilă.”

Fragment din cartea „De ce barbaţii se însoară cu scorpii”, Sherry Argov.

Câte din prietenele voastre ar fi procedat la fel? Adică nu s-ar fi temut să gândească diferit şi să se exprime inteligent. Pentru ca e una să gândeşti diferit şi alta e să te poţi exprima pe măsură.

Eu am să mă duc mai departe cu gândul ca să spun că 9,9 din 10 femei care gândesc diferit şi au curajul să refuze, ar face-o brutal, astfel ca până la urmă tot să se lase manipulate de bărbat prin frazele: „Dacă m-ai fi iubit, m-ai asculta” sau: „Asta înseamnă, dragă, că nu mă respecţi”. Şi atunci, degeaba, căci se ajunge lesne la conflict.

E foarte important să poţi alege cuvintele potrivite, la momentul potrivit, lăsând astfel mai puţin loc de manipulare.

sursa: http://soacramica.eu/?p=8215
 
Top
0 replies since 14/11/2010, 01:52   34 views
  Share