Aperitive din aluat, tarte,checuri,saratele,biscuiti,placinte,covrigi..

« Older   Newer »
  Share  
nicoleta_italy
view post Posted on 8/10/2010, 09:25




Reteta de pe "Retete culinare" .

Saratele (fara branza)

ingrediente

- 250 gr. faina
-150 gr unt
-1 lingurita scuturata de drojdie deshidratata*
-2 galbenusuri
-2 linguri de smantana
-sare dupa cum le vreti de sarate
-putin zahar
- susan,mac ,chimen


* in loc de drojdie uscata am pus praf de copt pentru aluaturi sarate ,amestecat cu faina
.............................................

Drojdia se pune in cateva linguri de apa ..circa 2 … si se lasa cateva minute , apoi se amesteca ca sa se topeasca, se pune putin zahar si se ia din faina putin , se amesteca si se formeaza maiaua. Se pune faina in vasul in care framantati si se amesteca cu sarea.
Se pune untul in faina ,se amesteca bine ca sa se incorporeze . Se adauga apoi drojdia dospita (maiaua) si galbenusurile si 2 linguri cu varf de smantana. Se framanta putin, apoi daca este cazul se mai adauga tot cate o lingura ( nu chiar cu varf) de smantana pana se obtine aluatul dorit. Gustati din aluat si daca vreti mai sarat ,adugati iar sare.
Se pune pe blatul de lucru, se mai framanta 2-3 minute si se lasa la dospit ( nu o sa creasca mult dar devine aluatul mai pufos). Se intinde foaie groasa de 3/4 cm. (eu mai subtire ..cam 1,5-2 cm) , apoi se taie forma dorita cu ajutorul unui pahar sau alte forme. Se aseaza pe tava apoi se ung cu albus de ou si se presara chimen ,mac ,susan .
Se coc la foc mediu pana prind o culoare aurie. Din aceasta cantitate mi-au iesit o tava mare si jumatate de saratele. Sunt fragede si gustoase.





Saleuri (saratele cu branza)

Reteta asta o faceam acasa in Ro.




Ingrediente:

* 400 gr.faina
* 125 gr.telemea de vaca
* 125 gr. de branza oaie sau feta
* 250 gr. margarina
* 2 oua
* sare
* chimen, mac, susan, parmezan


............................................
Amestecam branza rasa cu margarina , 1 ou , faina si o lingurita de sare. Daca dorim, branza o putem folosi si doar de un singur tip.
Dupa ce am facut aluatul ,il intindem in foaie nu prea subtire ,circa 1cm ,taiem bastonase. Celalalt ou il batem bine si cu el ungem saleurile, deasupra presaram mac, chimen, susan sau parmezan. Le punem in cuptor , la foc potrivit , cuptorul incalzit pana se rumenesc.




Edited by nicoleta_italy - 8/10/2010, 11:06
 
Top
nicoleta_italy
view post Posted on 8/10/2010, 09:44




Pateuri cu branza




ingrediente:

aluatul:
* 250 gr.faina
* 125 gr.margarina
* 100 gr.smantana
* 1 ou
* 1 lingura otet
* un varf de sare
umplutura
* 80 gr.urda sau branza de vaci
* 100 gr.branza greceasca feta (sau telemea de oaie)
* 1 ou
* 3 linguri de parmezan ras
* sare

* mac, susan
.........................................
Se amesteca margarina moale(scoasa din frigider cu 1 ora), cu oul, smantana, otetul, varful de sare si la sfarsit se pune faina. Amestecam bine si framantam f. putin aluatul, in final devine compact, putin elastic si usor de intins. Cand am terminat aluatul de facut il punem in frigider, minim 1 ora. Intre timp, preparam umplutura, amestecam bine branza de vaci si branza de oaie (telemea sau feta) maruntita bine cu furculita , 3 linguri de parmezan ras (facultativ), amestecam un ou si adugam sare, daca ne place mai sarata. Dupa ce am scos aluatul din frigider ,il intindem cu facaletul, in foaie de circa 1/2 cm. grosime, taiem patrate,punem in mijloc o lingurita de branza, inchidem in doua sau unim cele patru colturi , le ungem cu ou (sau lapte), deasupra presaram mac sau susan, le punem in cuptorul cald, la foc mediu circa 180-200°C. Cand s-au rumenit le scoatem si le lasam sa se raceasca. Se servesc caldute sau reci, ca aperitiv.
Sunt bune de mancat si a doua zi, aluatul ramane fraged, moale.
Din aceasta compozitie ies, 15 bucati, de marime potrivita.





Biscuiti gusto pizza

Reteta (putin modificata )de pe blogul Monei -Poftiti va rog la masa!




Ingrediente

* 200 gr. faina
* 50 gr. pesmet
* 7 linguri branza parmigiano sau grana sau alta branza tip parmezan
* 1 lingura pasta de rosii
* 3 linguri Ketchup
* 100 ml. apa minerala
* 4 linguri ulei
* 1 lingurita oregano
* 1 varf de cutit bicarbonat
* sare si piper

...............................................
Amestecam intr-un castron pasta de rosii, ketchup-ul, oregano, apa minerala, uleiul, sarea si piperul.
Amestecam faina , branza rasa , pesmetul si bicarbonatul iar deasupra turnam compozitia lichida de rosii si incepem sa framantam. Daca compozitia este prea tare, mai adaugam apa, iar daca este prea moale, adaugam faina. Aluatul trebuie sa fie omogen bun de intins. Acoperim cu o folie si lasam sa stea 30 minute.
Intindem o foaie de circa 2-3 mm, taiem cu rotita diferite forme...sau folosim formele de biscuiti.
Se pun biscuitii in tava tapetata cu hartie , se dau la cuptor 15-20 minute la foc potrivit 180°.

Edited by nicoleta_italy - 8/10/2010, 11:08
 
Top
view post Posted on 8/10/2010, 10:23

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:


:buun: :buun: :buun:
Eu sunt mare amatoare de saratele
 
Top
nicoleta_italy
view post Posted on 8/10/2010, 11:11




CITAZIONE (nora_italy @ 8/10/2010, 11:23)
:buun: :buun: :buun:
Eu sunt mare amatoare de saratele

atunci astept sa pui si retetele tale preferate ... :foame:

Si noi suntem amatori de saratele si alte chestii sarate...

...de aceea m-am gandit sa pun acest subiect ...erau doar ciorbele, prajituri ,preparte din carne, peste si oua ,torturi , conserve... :)
 
Top
view post Posted on 8/10/2010, 13:38

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


daaaaaaaa ... bune retete ... mai spre sarbatori ma pun si eu pe cocalit ca imi lipseste .. :-.)) asa ca voi bagati aici retete sa am de unde alege :felicitari:
 
Web|  Top
view post Posted on 14/11/2010, 21:24

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:


Saratele
Preferatele mele sunt acestea (ca la mama acasa :P ):
image
Ingrediente (ca la mama acasa)

* 600 gr faina
* 200 gr unt
* 200 ml smantana
* 3 lingurite sare
* un cub drojdie
* 1 lingurita zahar
* 2 linguri lapte caldut
* 350 gr branzeturi (dulci si sarate, se razalesc in aluat)

Se lucreaza intai drojdia cu laptele cald si zaharul si se lasa la dospit. Dupa care se face aluatul din faina, unt, smantana, sare, drojdia dospita si branza razalita (un sfat: folositi branza dulce si sarata, de pilda romano , parmezan, cascaval, ementhal, etc). Din branza razalita se lasa o parte si pentru decorat saratelele.
Aluatul se lasa la dospit pana se dubleaza.
Se intinde o foaie si se dau formele dorite : betisoare-clasic dar eu m-am distrat si cu alte forme (de biscuiti).
Se pun in tava unsa cu unt, se ung cu ou batut +sare si se adauga branza razalita pe deasupra.
Se lasa la 180° la cuptor, cam 20 de minute.
Atentie: mai bine mai putin coapte decat prea mult, pierd din gust.
ps. se pot decora si cu mac
 
Top
nicoleta_italy
view post Posted on 14/11/2010, 22:26




Cu smantana , unt si branzeturi ...o bunatate :buun:
Super...o sa le incerc si eu ...ne plac mult saratelele :foame:
 
Top
6 replies since 8/10/2010, 09:13   1981 views
  Share