ciorba radauteana

« Older   Newer »
  Share  
Giovanni63
view post Posted on 2/9/2010, 20:37




azi am facut o ciorba radauteana foarte buna(piept de pui ,cu mult zarzavat,praticamente ca ciorba de burta.

doar ca in loc de burta pui piept de pui taiat feli


by °Giovanni_it63°
 
Top
lauret_italy
view post Posted on 2/9/2010, 21:28




Waaaw,dar ai facut-o tu sau sotia :amicifl: o fac si eu des dar pune si reteta exacta poate ai ceva secrete :buun:
ps: vezi ca mai jos e topicul de supe ,ciorbe cred ca ar fi bine sa copiezi postarea acolo :trifoi: si vezi ca nu ma culc pana nu citesc reteta :bravo:
 
Top
Giovanni63
view post Posted on 4/9/2010, 12:30




Imi cer scuze ca nu am mai intrat pe forum (de aia nu ti-am dat reteta ) acuma am intrebat pe Mariuca (sotia) cum se face ciorba

Ciorba Radauteana
Ingrediente:
300 grame smantana
1 piept mare de pui
Apoi verdeata .(ardei,ceapa,pastarnac,gulie,morcovi) pui dupa cata ciorba vrei sa faci .
4linguri de faina,si 4,5,galbenusuri(ptr compozitie)
6-7 catei de usturoi

Se pune pieptul de pui la fiert ,dupa ce ai indepartat spuma, adaugi verdeata toata taiata cubulete
cand sant gata fierte sescoate pieptul afara,
apoi din faina si galbenusurile se amesteca pana devine o pasta omogena
compozitia se pune in oala si se lasa sa dea un clocot
Se ia pieptul de pui si se taie fasii( asa cum se taie burta),apoi se pune in oala se mai lasa sa dea un clocot apoi se condimenteaza (piper sare otet smantana (eu nu prea folosesc smantana)dar la ciorba asta trebe multa smantana Apoi se piseaza bine usturoiul (mMariuca il face cu un pic de ulei de masline (devine ca o maioneza si apoi il pune in ciorba

Se mai pot pune cand pui pieptul la fiert si 2.-3 picioare de pui ,Si poti sa pui in ciorba si un gogosar acru aici depinde de fiecare cum ai place
Sper ca o sa intelegi si daca aceasta reteta este altfel de cum o faci tu sa ne spui

Pofta buna :noroc: :foame: :piacere:

By Mariuca-°Giovanni63°
 
Top
view post Posted on 4/9/2010, 16:11

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:


multam de reteta, o s-o fac si eu ca tot vine friguletul... :P
 
Top
lauret_italy
view post Posted on 8/9/2010, 13:47




Tot cam asa o fac si eu doar ca nu pun faina,sunt vreo 3 ani de cand nu mai folosesc faina in mancare :plink: ,dar e foarte buna,adica noua ne place,exceptand mofturosul mic :ride:
 
Top
4 replies since 2/9/2010, 20:37   97 views
  Share