Ce gatim zilnic?, de zi cu zi, mancaruri pregatite foarte des, specialitatea casei(fiecaruia)

« Older   Newer »
  Share  
view post Posted on 30/9/2009, 09:54

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Ce gatiti zilnic, ce gatiti cel mai des? Care e specilatatea casei?
Eu m-am obisnuit cu bucataria napoletana, foarte simpla, ieftina si buna.
Azi de pilda fac minestrone mediterraneo, un mixt de legume, de la fasole de mai multe tipuri, linte, mazare...O fac simplu, doar usturoi, ulei de masline extravergine, patrunjel in final (imi place mult patrunjelul, si-l pun in cantitati mari, proaspat).
In fiecare sambata e nelipsit paste cu sunca si smanatana, o gateste sotul, reteta luata de el cand lucra in Germania, a devenit ca sa zic asa specialitatea casei.
Vara ne place mult pastele cu sos din rosii proaspete, tot gatit foarte simplu, ulei, usturoi, rosii, busuioc, sare; sotul ar manca zilnic asa ceva ;)
Si tot vara, mult peste, carnea aproape 0 (exceptia vara aceasta cand am fost in Romania, acolo mancam zilnic carne, care zic eu, e foarte buna inca.
 
Top
nicoleta-italia
view post Posted on 30/9/2009, 15:28




Astazi am facut la pranz paste cu pesto pentru Marco ,baiatul meu.. eu le-am mancat doar cu ulei masline si grana .
Diseara fac niste chiftelute cu sos de rosii...fara prajeala ... fierte direct asa crude intr-un sos de rosii cu usturoi si rozmarin.
Aceste chiftele le plac la ai mei ... le fac destul de des.
 
Top
dana_italy
view post Posted on 30/9/2009, 16:27




acum sa va vad gospodinelor, vad ca majoritatea sunteti implicate in blog-uri cu de-ale gurii.

eu nu sunt chiar atata de brava in bucatarie, uneori mai fac si eu cate ceva, asa sa nu zic ca se transforma bucataria in farmacie.

 
Top
view post Posted on 30/9/2009, 16:39

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


CITAZIONE
Diseara fac niste chiftelute cu sos de rosii...fara prajeala ... fierte direct asa crude intr-un sos de rosii cu usturoi si rozmarin.
Aceste chiftele le plac la ai mei ... le fac destul de des.

si alor mei..facute exact asa :ouk:

CITAZIONE
eu nu sunt chiar atata de brava in bucatarie, uneori mai fac si eu cate ceva, asa sa nu zic ca se transforma bucataria in farmacie.

da, da, stim...lasa modestia si posteazaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :foame: :foame: :foame:
 
Top
lauret_italy
view post Posted on 30/9/2009, 20:41




La noi,in ultimul timp,adica toata vara :lol: s-au mancat pastele cu rosii proaspete si usturoi.Iarna fac des un tort de mere,reteta super usoara,dar o fac la ochi,nu stiu exact cantitatile :(
 
Top
dana_italy
view post Posted on 30/9/2009, 20:45




CITAZIONE (lauret_italy @ 30/9/2009, 21:41)
Iarna fac des un tort de mere,reteta super usoara,dar o fac la ochi,nu stiu exact cantitatile :(

Ne promiti ca prima data cand mai faci, ca tot se apropie iarna :och: , vei nota ceva cantitati sau macar sa faci poze, sa vedem si noi ce si cum arata.
 
Top
lauret_italy
view post Posted on 30/9/2009, 21:08




Promit sa fac poze :flori:
 
Top
view post Posted on 1/10/2009, 09:05

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


Ia uite ce modesta e Dana noastra .. eu una nu te cred asa ca te astept cu poze, retete, isi mai ales idei .... :moa:



off ce intrebare grea : ce gatim in general ?? pai ce se nimereste ..


sportul meu preferat este vinatoarea de retete si apoi modificarea lor :P ..
este minunat ( dupa parerea mea ) :
pasul 1. deschidem frigiderul si incercam sa tinem minte ce cuprinde macar pina ajungem la calculator :wacko:
pasul 2. deschidem www.google.com si in minunatul dreptunghi scriem citeva dintre ingredientele principale de exemplu varza+cartofi+retete
pasul 2,bis scriem cu ajutorul traducatorului google ingredientele in alte limbi in alte ferestre si urmam pasii urmatori pt fiecare dintre ele
pasul 3. cautam dupa imagini retete si le alegem pe cele mai apetisante (in poza )
pasul 4. pt retetele in limbi necunoscute mie dupa o incercare traducere google are duce la un moment hazliu in care citim in loc de " separam albusul de galbenus " = divorteaza albus de galbenus .. incepe actiunea improvizarea ... :lol: sau uneori "imbastardirea " unor retete din cine stie ce colt indepartat al lumii folosind produsele locale pe care le am la indemina :ride:

Edited by hoinara-italia - 1/10/2009, 10:21
 
Web|  Top
view post Posted on 1/10/2009, 09:42

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


:loll: :loll: :loll:
 
Top
dana_italy
view post Posted on 1/10/2009, 10:08




Aseara, miercuri, am facut orez cu gamberi falsi :ride: (din surimi). Bun, a mancat si Ale, doar orezul ca imitatiile de gamberi nu l-au atras.

Marti seara am facut filet de peste fiert la aburi, cu rosii proaspete, ierburi aromate. O bunatate.

 
Top
view post Posted on 2/10/2009, 14:15

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Ieri am facut spaghettata di mare, (usturoi prajit in putin ulei + scoici,creveti, masline, bucatele de peste, trei patru rosii mici, sare, busuioc).
Azi am facut sos de rosii cu carne macinata, chiftele (ca era multa carnea), ma pregatesc sa fac o praji din paine si socata (ca s-a terminat).
 
Top
Elena.Italia
view post Posted on 2/10/2009, 15:59




Eu vreau sa fac un orez cu carne de pui.Dar mi-e o lene....

QUOTE (hoinara-italia @ 1/10/2009, 10:05)
Sportul meu preferat este vinatoarea de retete si apoi modificarea lor :P ..

Ma alatur si eu ! :lol: (ce fain ai povestit ...)
 
Top
lauret_italy
view post Posted on 2/10/2009, 22:07




Azi ciorbita de cartofi cu carnati afumati romanesti,acrita cu bors magic si mult leustean...daca va place va servesc cate o portie,mai am inca :buun:
 
Top
view post Posted on 2/10/2009, 22:11

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


eu vin :foame: :buun:
 
Top
lauret_italy
view post Posted on 2/10/2009, 22:21




Te astept cu drag maine la MODENA :festa:
 
Top
1970 replies since 30/9/2009, 09:54   12350 views
  Share