Plante de interior; flori, info', curiozitati etc

« Older   Newer »
  Share  
lauret_italy
view post Posted on 13/1/2010, 14:49




M-am gandit sa va arat cateva din plantutele mele,nu cred ca vi le-am aratat,poate aveti si voi pe acasa frumuseti ce merita vazute :
-asta e o YUCCA f draguta primita din Germania.


-tot o YUCCA si un soi de porumb


-asta e o VIOLETA DE PARMA


-asta e un PALMIER


-tot YUCCA de mai sus


-asta e o KALANCHOE(mersi ELE)


Astept cu interes si plantutele voastre

Edited by lauret_italy - 15/1/2010, 17:23
 
Top
view post Posted on 13/1/2010, 14:56

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Ah, ce frumoase sunt! :felicitari: :felicitari: :felicitari:
Imi place si subiectul deschis, poate mai invat nitel plantele, c-am cam ramas in urma la capitolul asta.

Cine-mi spune denumirile? Ca eu nu le prea stiu :unsure:
 
Top
Elena.Italia
view post Posted on 13/1/2010, 15:00




Eu am putine flori :plans: ! Mi-au stricat idiotii gradina botanica de pe terasa(condominio a hotarat sa dea jos vasele mari din ciment jos).Acum am o violeta(ca a ta Laura) ,inca o floare cum este ultima(nu stiu cum se chiama dat eu astept sa infloreasca-are bobocei) ,doua muscate(una cu boboci si una jerpelita)...si cam atat .Poze,cand or sa infloreasca,peste vre-o saptamana!
Ce flori faine,ai Laura!
 
Top
lauret_italy
view post Posted on 13/1/2010, 15:03




Prima e o yucca,fff draguta,le iubesc tare :spla: ,apoi tot o yucca si un porumb,nu stiu cum il cheama,apoi o violeta de parma,un palmier,din nou yucca de mai sus si o dracena care acum nu are flori :flower: :glasses:Image and video hosting by TinyPic

Am avut si azalee dar nu a rezistat schimbarii...am primit-o de la mama de ziua mea,a rezistat pe drum,dar aici dupa 2 saptamani si-a pierdut frunzele -_-
Mersi Elena,mai am una dar nu gasesc poza :ride:
 
Top
view post Posted on 13/1/2010, 15:17

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


mie mi-au mai ramas doua....sunt plante grase dar nu stiu denumirile. O sa pun pozele.
Multam de nume, ai putea modifica mesajul si pune deasupra fiecarei poze denumirea? :piacere: :danke:
 
Top
view post Posted on 14/1/2010, 09:42

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


eu am palmieri ca ai tai Laura ( palma nana - Chamaerops humilis) :piacere: dar le tin in balcon mereu ( e spre sud balconul meu )

s-au nascut din boabele alea de se gasesc ca un ciorchine la baza lor




au stat in acelasi ghiveci pina in vara asta si u crescut cam ciufulite ( mai mult una dintre ele cred ca avea nevoie de mai multa lumina .. )
 
Web|  Top
lauret_italy
view post Posted on 14/1/2010, 09:49




Sunt f faini dar nu inteleg ce bobite zici tu ca nu am vazut asa ceva la al meu...si mi-ar place tare mult sa-l inmultesc. :hip hop:
 
Top
view post Posted on 14/1/2010, 09:55

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


pai nu la ai nostru ca sunt inca tineri , dar plantele mele s-au nascut din bobitele portocalii cazute sub plantele astea in ianuarie 2004 la Roma
uite poza cu boabele ...

image

in perioada asta in orasele mai clade ( ale noastre cum ziceam sunt de la Roma ) palmierii astia fac boabe, le adunic pe cele cazute pe pamint si le pui in ghiveci la tine acasa .. dc ai noroc or sa se nasca palmieri , noi am avut 2 buzunare pline de boabe si au iesit numai gemenii astia dragalasi
 
Web|  Top
lauret_italy
view post Posted on 14/1/2010, 10:01




Aaaaaaaha,super,nu stiam cum se inmultesc,stiu doar ca imi plac :plink:
 
Top
Elena.Italia
view post Posted on 14/1/2010, 10:39




Am primit si eu o Azalee in noiembrie si la 2 saptamani mi-a chelit ! :angry: Si cum tot patitu-i invatat,am intrebat in stanga si-n dreapta si am aflat ca trebuia sa ii fac dus :ride: ,cica asa ii place .Eu o udam rar si numai la radacina,ei nu-i asa....trebuie udata des si abundent!
Laura,floarea aia rosie ,nu e dracena.Cand mi-oi aduce aminte,iti spun cum se chiama .
 
Top
view post Posted on 14/1/2010, 11:43

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


Ele poate ai tinut-o la caldura sa sti ca nu ii place, spun din experienta personala eu ii cumparam bunicii mereu ciclamen de Florii pina intr-un an cind am cazut pe o azalee :-)) ea a tinut-o in Bucuresti in balconul inchis mereu ( vara sau iarna ), iarna in lumina directa dar nu soare ca dehh ca la Buc iarna :-)) si vara era un pom in fata geamului care tinea un pic de umbra plus perdeluta gri deschis care lasa lumina dar nu si razele soarelui directe ... Sa sti ca a stat inflorita mult timp adica cred ca vreo 2 ani si facea mereu flori noi si era o minune ..

 
Web|  Top
Elena.Italia
view post Posted on 14/1/2010, 12:32




Am tinut-o 2 zile in casa(pe masuta de cafea ca imi era tare draga),apoi am scos-o pe balcon in conditii bune,lumina dar nu soare.Am gresit-o cu apa.N-am stiut atunci si s-a dus...
 
Top
view post Posted on 14/1/2010, 13:25

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Multumesc de info'...interesant....aici e plin de bobite din alea, n-am stiut ca de fapt sunt semintele. La noi e plin de palmieri, eu ii ador, avem parcul din fata care are o alee numai cu palmieri.
image
image
image
image
si in una din zonele mele preferate:
image
si chiar..strada mea preferata ;)
image
 
Top
view post Posted on 14/1/2010, 14:19

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


E da asa bobite ca in poza aia , cazute pe jos deja .. sunt frumosi dar dehh aici nu e zona prea buna pentru ei sarmani chiar daca prin locuri mai retrase mai te impiedici de cite unul.
 
Web|  Top
Codruta_Italia
view post Posted on 15/1/2010, 15:54




prea de interior nu sunt ele dar ... asa arata balconul meu anul trecut.
anul asta am deja in minte florile ce le voi cumpara.

image

am avut si rosii

image



"atarnate" din astea vreau tot balconul

image


p.s. nu va uitati la geamurile murdare ca eu cu vecina de deasupra am mereu probleme.
 
Top
28 replies since 13/1/2010, 14:49   1785 views
  Share