Prajituri, fursecuri, biscuiti, checuri, etc

« Older   Newer »
  Share  
nicoleta_italy
view post Posted on 3/2/2011, 22:51 by: nicoleta_italy




FURSECURI CU MAC

Reteta luata din blogul www.pemasadinbucatarie.blogspot.com dar eu am modificat putin.
Am facut din jumatate cantitate zahar ,unt si faina dar am pus tot 1 ou. Oricum , faina am adaugat mai mult , mi se parea cam moale aluatul. Trebuie sa vina nici moale dar nici prea tare . Am pus doar 120 gr.mac ...fara migdale. Mi-a venit o tava mare din jumatate compozitie.
Mie care imi place macul , mi-au placut mult.



Ingrediente :

300g faina
un praf de sare
200 g unt
un pachet zahar vanilat
125 g zahar,
un ou
umplutura:
200g mac,
100g migdale macinate
o cana de lapte
3 linguri de zahar
un pachet zahar vanilat
o fiola esenta de vanilie
.......................................

Se amesteca toate ingredientele ,pana devine un aluat nici moale nici tare . Aluatul se pune intr-o folie alimentara si se da la rece, aproximativ 30 de minute.
Umplutura:
Se macina macul. Se pun toate ingredientele la fiert, mai putin esenta de vanilie, pana cand devine o compozitie cremoasa.
La sfarsit se adauga si esenta de vanilie, dupa care se lasa sa se raceasca. Se scoate aluatul din frigider, se intinde o foaie dreptunghiulara cam de 0,5 cm. pe o foaie de hartie de cuptor , apoi se unge cu crema de mac.
Se ruleaza bine, apoi rulada asa intreaga se pune in congelator .Cum s-a intarit nitel rulada...se scoate si se taie felii. cam de 1-1,5 cm.
In reteta de pe blog pusese aluatul in frigider ...si cand a taiat se turteau feliile ..nu veneau frumos rotunde. Asa cum m-am gandit eu sa pun in congelator sulul a fost bine... feliile nu s-au turtit cand le-am taiat.
Se dau sa se coaca la cuptorul incalzit ,la foc potrivit , pana se rumenesc .


image
http://picasion.com/

Edited by nicoleta_italy - 4/2/2011, 08:14
 
Top
104 replies since 26/9/2009, 17:36   3276 views
  Share