Prajituri, fursecuri, biscuiti, checuri, etc

« Older   Newer »
  Share  
nicoleta_italy
view post Posted on 21/4/2010, 10:09 by: nicoleta_italy




Saptamana trecuta am facut o tarta cu budinca si mac ,ne-a placut foarte mult. Asa cum v-am promis pun si reteta.
Aceasi reteta am gasit-o pe doua bloguri... blogul lui Sella si blogul unei turcoaice care sta in Germania.

Tarta cu budinca de vanilie si mac




Ingrediente:
aluat
* 380 gr. faina
* 150- 200 gr. zahar
* 200 gr unt (margarina)
* 1 ou
* 1/2 plic praf de copt
* 1 praf de vanilie
* un varf de sare
umplutura
* 450 ml lapte
* 1 plic de budinca de vanilie
* 100 gr mac
* 80 g zahar ...mai putin daca praful de budinca are deja zahar
* 1 plic de vanilie
* aroma de lamaie

In reteta , la umplutura se puneau 2 plicuri de budinca si 750 ml. lapte. Mie mi s-a parut cam mult si am facut doar cu un plic ...si a venit bine oricum. La aluat in reteta lor era 1 praf de copt ,eu am pus jumatate . Zahar am pus 200 gr. asa cum era in reteta dar cred ca data viitoare pun mai putin ...mi s-a parut destul de dulce . Personal prefer ca crema sa fie mai dulce... decat aluatul.
Daca vreti faceti tarta cu reteta voastra de aluat preferita ;) .
................................................................................
Amestecati toate ingredientele pentru aluat ,ouale cu zaharul, untul mai moale ,vanilia ,un varf de sare..iar la sfarsit adaugati faina si praful de copt cernute impreuna. V-a rezulta un aluat neted si bun de lucrat. Impartiti aluatul ,in doua ...o parte 3/4 de aluat si o parte 1/4 aluat . Intr-o tava rotunda captusita cu hartie de cuptor (diametru 24 -26 cm.) intindeti aluatul ,inclusiv pe pereti in sus circa 3 cm .

Pentru umplutura: se amesteca praful de budinca +laptele rece+ zahar + mac + vaniliasi esenta aroma lamaie. Se pune pe aragaz sa fiarba ,la foc potrivit catre mic , amestecand mereu ...cand se ingroase budinca se da la o parte. Eu am mai pus si o lingurita de amidon dizolvat in putina apa cand am facut crema ...sa fiu sigura ca budinca se intareste bine la sfarsit. Se lasa sa se raceasca ,sa fie calduta. Se toarna in tava iar deasupra radem restul de aluat ..pe razatoarea cu gauri mari.
Se pune la copt la o temperatura 180° pentru .40-45 min. cand s-a racit bine , se pudreaza si se serveste. A doua zi aluatul se inmoaie putin.


image

Edited by nicoleta_italy - 21/4/2010, 22:36
 
Top
104 replies since 26/9/2009, 17:36   3276 views
  Share