Sparanghel

« Older   Newer »
  Share  
view post Posted on 19/3/2012, 16:57

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Aici e o lista intreaga (in ital) azi fac una din ele...multe le vad asemanatoare insa :ya ya:
 
Top
nicoleta_italy
view post Posted on 19/3/2012, 18:10




Super ..cate retete cu sparanghel! :o: Ne place tare mult ...o sa ma inspir si eu de acolo! :merci: :buun:

Pun si eu doua retete cu sparaghel.


SPARANGHEL LA CUPTOR CU SUNCA SI BRANZA

create avatar

Ingredienti:

* 400 gr. sparanghel
*2-3 felii de sunca
* 50-70 gr. de branza provolone , fontina sau cascaval
* 1 ou
* parmigiano ...parmezan
* unt
* sare si piper
* oregan sau cimbru

.............................................................................................

Fierbeti sparanghelul in apa cu sare dar nu asa mult , sa nu fie prea moale. Il scurgeti bine si il puneti intr-o tava unsa cu putin unt . Deasupra puneti cateva bucatele de unt ,sunca taiata fasii si branza sau cascavalul. Deasupra turnati oul batut cu sare, piper si un varf de oregan sau cimbru uscat, presarati cu branza parmezan ras. Coaceti in cuptorul incalzit la foc mai vioi cam 10 minute , pana se topeste bine branza.




OMLETA CU SPARANGHEL



Ingrediente
* oua
* sparanghel fiert
* cascaval(provolone,scamorza sau alta branza care se topeste)
* ulei
* sare
* piper

.......................................................
Se bat bine ouale cu putina sare si piper,apoi se pune in tigaia bine incalzita cu putin ulei ,la foc mediu.Dupa cateva minute se acopera putin si cu capac, asa incat oul se incheaga(nu mult)si la suprafata. Imediat se pune deasupra cascavalul si sparanghelul fiert taiate bucatele.Se stinge focul dupa 1 minut,se inchide omleta, se lasa 1-2 minute,asa incat cascavalul se topeste. Se serveste imediat, calda.
 
Top
view post Posted on 19/3/2012, 19:11

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Chiar foarte bun...a fost cina mea din seara asta. Le-am facut foarte simplu, taiat partea lemnoasa, curatat, fiert in apa cu sare (cam 20 de minute nu mai mult) , pus intr-un vas termorezistent (cum le zice in romana? termorezistente?) putin ulei de masline, branza romano razalita si alte 10 minute la cuptor....mmmmm ce deliciu :mangio: :buun: :noroc:
Mersi de retete, omleta ne place si noua tare mult, de fapt eu asa am cunoscut sparanghelul :ya ya:
Eu am pus lista cu linkuri dar ce ati incercat si va place mai mult le putem selectiona direct aici :ya ya: :merci: :merci: :merci:
 
Top
view post Posted on 20/3/2012, 08:12

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


eu sunt pentru risotto :-) dar noi suntem mai nordici :-))

Orez cu sparanghel si Gorgonzola

Coaceti la aburi sparanghelul curatat (spalat bine sub jet de apa rece, taiati partea alba si lemnoasa iar restul tulpinei o curatati cu acel cutit pentru cartofi sua morcovi ... tinind de un capat si de celalalt fiecare fir de sparanghel si indoind, acolo unde se rupe singur este exact partea lemnoasa care se separa de partea frageda si buna de mincat ). Tulpinile (partea frageda) le taiati rondele iar fifurile le tineti separat.

Caliti orezul in unt sau ulei si adaugati tulpinile taiate rondele, stropiti cu supa (apa in care ati fiert 1/2 de ceapa, un morcov, un pastirnac, 1 tulpina de telina ...) si amestecati mereu adaugin supa fierbinte de cite ori aceasta scade pina cind orezul este gata (al dente).

Adaugati citeva cuburi de brinza Gorgonzola si amestecati bine orezul dupa ce ati stins flacara.

Separat topiti restul de brinza Gorgonzola cu putina smintina dulce sau putin unt.

Serviti orezul peste care puneti virfurile de sparanghel si turnati crema de brinza

Immagine+500.1



uite si doua retete de supe / creme de facut cu tulpinile


crema di asparagi

400gr punte di asparagi
40g farina
90g burro
1l brodo vegetale
sale
pepe

Preparazione
mescolare in un tegame 30g di burro e 40 di farina a fuoco medio, mettete il brodo vegetale e portate a bollore. Cuocete 300g di asparagi nel brodo per 10 minuti, e frullateli.
Rimmettete il tutto nel tegame aggiungendo sale pepe e i 100 g di punte di asparagi rimasti.
Cuocete per tre minuti e aggiungete 60gr di burro a pezzetti mantecando.
Servire aggiungento del prezzemolo tritato e crostini di pane.

JPG

http://lapanciapiena.myblog.it/archive/200...i-asparagi.html


si


http://saporiecolori.blogspot.it/2008/11/v...ovo-e-sale.html

Vellutata di asparagi con uovo e sale alle erbe

Ingredienti per 2 persone:

15 asparagi
1 patata
1 uovo
sale alle erbe oppure sale ed erbe aromatiche in polvere
olio e.v.o.
parmigiano reggiano grattugiato

Lavate e cuocete gli asparagi; i gambi tagliateli e pezzetti e lasciate intere le cime per usarle come decorazione. Cuocete anche la patata a pezzetti. Quando le verdure sono cotte tenete da parte le cime degli asparagi e passate al mixer il resto con poca acqua di cottura. Insaporite il passato con il sale alle erbe, oppure, se preferite, con mezzo dado vegetale. Cuocete un uovo per 8 minuti, sgusciatelo e tagliatelo a fettine sottili. Scaldate la vellutata e servitela con le cime degli asparagi, le fettine di uovo, un filo d'olio extravergine d'oliva e un pizzico di sale alle erbe. Se volete spolverizzate con del parmigiano reggiano grattugiato.




www.italianfoodnet.com/ita/ricette/asparagi-con-le-uova

asparagi con le uova

INGREDIENTI: (per 4)
1 chilo di Asparagi
4 Uova
50 grammi di Burro
Formaggio Parmigiano Grattugiato
Sale







Pulire gli asparagi, eliminare la parte bianca e lessarli, legati, in acqua salata in ebollizione.

Metteteli in un piatto da portata.

Cuocere le uova al burro in una padella antiaderente, poggiarle sugli asparagi e spolverizzarle con abbondante parmigiano.

Servire subito.

news-asparagi_con_uova
 
Web|  Top
view post Posted on 20/3/2012, 10:00

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


:merci: :buun:
ce retete bune.....daca inainte nu-l stiam a devenit una din preferatele mele :ya ya:
 
Top
view post Posted on 20/3/2012, 10:41

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


vezi ca sunt buni si sanatosi pentrui emei ca scot apa din tesuturi: :-)) faci pp , se desumfla picioarele etc .. insa sunt ff bogati in potasiu si dc cumva cienva din familion are probl cu rinichii ( nu functioneaa bine ) sunt chiar contra indicati !!! cica sunt buni pentru orgasm :-))

ia uite si o reteta frumoas apentru PASTE

http://www.donnamoderna.com/cucina/ricette...i-veloci/foto-3

Uovo-bazzotto-nella-tartelletta-di-patate-con-gli-asparagi_avorigh


MI-AR PLACEA INSA NUMAI CU o jumatate de ou sau cu oua de prepelita

SI ALTELE AICI

http://www.donnamoderna.com/cucina/ricette...e-facili-veloci

 
Web|  Top
view post Posted on 20/3/2012, 22:43

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


wow! :ouk:
 
Top
6 replies since 19/3/2012, 16:57   190 views
  Share