Cartofi

« Older   Newer »
  Share  
view post Posted on 15/3/2012, 11:57

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,187
Location:
Italia

Status:


Si cum mi-a placut reteta hoinarei, o rescriu aici ca sa n-o pierd, in plus o fac chiar azi:
Ii fac eu "botezul", dar puteti schimba daca vreti:
Cartofi cu sunca la cuptor :)
deci modific, titlul original e Pizza di patate"

"stai sa iti zic reteta lu' bunica lui fabio


deci pt 6 pers modifici tu sa faci portie mai mica

1 kil de cartofi
prosciutto cotto (300 gr ) merge si bacon , pancetta felii si crudo
brinza din aia felii ( nu topita ) ci aia stil svaiter etc taiata subtire ca pentru toast 250-300 gr


beshalmel din 50 unt, 50 faina, 500 ml lapte+ 2 linguri parmezan ras

sare, condimente dupa gust
pui un strat de cartofi curtati si taiati transpaenti, apoi sunca si brinza si beshamel si iar cartofi si iar restul .. termini cu cartofii , pui pe ei niste bucatele de unt sau un fir de ulei si dai la cuptor intii acoperit si apoi descoperiti putin .. nu tb sa aiba mare crusta la final .. nu scrie timpul dar eu zic ca depinde de cantitate in general dupa 20 min verifici ... in final eu juma' de portie am tinut la cuoptor 1 ora si 10 minute cu tot cu gril , cartofii poate nu erau destul de subtiri insa sau pote nu era sioiul bun , poate erau prea tari "

Edited by hoinara-italia - 20/3/2012, 10:25
 
Top
view post Posted on 15/3/2012, 12:14

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,021

Status:


Kris sper s aiasa bine :-) facem scoala pe tine :-)) vad ca n-are nici un fel de zeama inafara de beshamel, eu una nu l-as coace prea mult, l-as lasa asa mai lichid ca se mai stringe el si in cuptor cu cartofii , deci sa tai cartofii felii cit mai transparente posibil , poti chiAr sa tai cu aparatul ala de curatat cartofii sau pe razatoarea de varza dc ai ceva asemanator .. in fine mandolina era indicata

MANDOLINA_ACCIAIO

 
Web|  Top
view post Posted on 16/3/2012, 11:58

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,187
Location:
Italia

Status:


Hoinara, au iesit exelenti, au mancat si barbatii casei , chiar a placut foarte mult :ya ya: Am adaugat evident (si-n reteta azi am scris) sare, condimente, eu am folosit din tubusorul ala (condimenti x patate), ar fi rozmarin, origano, sare plus am pus piper ca-mi place.
Very very good!! :ya ya: :merci: :noroc:
Sigur repetir, si vinete (azi am cumparat ton ;) ) si cartofi :)
 
Top
view post Posted on 20/3/2012, 10:22

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,187
Location:
Italia

Status:


Si ca vorbeati de timpul la cuptor,40-45 de minute e suficient, doar ca eu am pus lapte-smantana- unt si au fiert practic in sosul asta alb, am acoperit si cu hartie de aluminiu dar in final am lasat fara, ca sa fie mai seci un pic. Au iesit perfect si ieri, am mancat o tava toti, Mara mai putin pt ca si-a facut gratar.

ps. ah, de fapt am vazut ca in reteta ai scris 20-30 de minute....cred ca e prea putin.
 
Top
view post Posted on 20/3/2012, 10:23

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,021

Status:


aha .... buna ideea ta cu laptele ... se face mai repede ...

am sosit cu poza

Immagine+420pic


Immagine+418pic
 
Web|  Top
view post Posted on 20/3/2012, 10:25

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,187
Location:
Italia

Status:


mmm..iar mi-e foame...ma duc la cuptor sa vad daca a mai ramas totusi un cartofior :P :ya ya: :woot: :mangio: :merci:
 
Top
view post Posted on 20/3/2012, 10:26

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,021

Status:


am modificat reteta ca uitasem parmezanul in besciamel si am pus cntitati bune la sunca si brinza ... plus modif timpul


 
Web|  Top
view post Posted on 24/3/2012, 14:55

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,187
Location:
Italia

Status:


:ouk:
 
Top
7 replies since 15/3/2012, 11:57   264 views
  Share