Plante de interior; flori, info', curiozitati etc

« Older   Newer »
  Share  
lauret_italy
view post Posted on 15/1/2010, 17:07




Heeeeeey,am avut si eu rosii,acum 2 veri si cand s-au copt noi eram in tara :laugh:
Cred ca ai si leustean,daca vad bine :bacioamor:
Sunt faine floricelele :bacioamor:
 
Top
Codruta_Italia
view post Posted on 15/1/2010, 17:22




am avut 2 ghivece cu leustean dar unul s-a topit . mi-a mai ramas unul amarat dar la vara fac aprovizionarea
 
Top
lauret_italy
view post Posted on 15/1/2010, 17:28




Eu am adus de la socrela in vara ,un ghivechi mareee cu mai multe radacini de leustean.Nu stiu ce m-a apucat sa il transplantez intr-un vas mai mare,dar au ramas in viata vreo 3 radacini.Cum a venit frigul s-a uscat.Ce crezi isi mai revine la primavara?
 
Top
view post Posted on 15/1/2010, 18:29

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


wow, pai ai o gradinita! Asa fac si aici vecinii care au o veranda mai larga...si noi am putea pune dar husbandu' nu prea vrea ca zice ca avem prea multe lomuri :B):
 
Top
Codruta_Italia
view post Posted on 15/1/2010, 20:02




Laura, pai leusteanul poti sa il aduci in casa, sa incepi sa il uzi incet incet si o sa vezi ca isi revine
 
Top
view post Posted on 15/1/2010, 21:29

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Am gasit ceva poze cu plantutele mele (dar mai am doar doua din ele :huh: )
Garoafe:
[IMG]Image and video hosting by TinyPic[/IMG]
 
Top
lauret_italy
view post Posted on 16/1/2010, 09:10




kriss,eu vad doar garofita
Image and video hosting by TinyPic

Mai am si floricica asta,de fapt plantuta,ca nu are flori,dar nu stiu cum o cheama...
 
Top
view post Posted on 16/1/2010, 13:02

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


hihi..deocamdata numai garofita am gasit-o, dar sunt in cautarea lor ;)

ce faina e floarea!
 
Top
Elena.Italia
view post Posted on 27/1/2010, 18:40




Hop si eu cu doua floricele :
image
image
Mai am ,insa trebuie sa fac pozica !
 
Top
view post Posted on 22/4/2010, 09:24

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Am vazut floarea aceasta tare frumoasa si pe care eu n-o cunosc:
Iris Japonica
image
I fiori di Iris japonica ‘Variegata’ sono in tutto e per tutto uguali alla specie con le foglie verdi ed anche lo sviluppo è lo stesso: esageratamente esuberante come tappezzante. Ma la versione a foglie variegate dona alle bordure tutta un’altra storia. Infatti, poiché la pianta preferisce un’esposizione semi-ombreggiata, le foglie variegate risaltano e illuminano moltissimo queste zone. Questo effetto si apprezza specialmente in inverno quando in giardino i colori sono pochi e i fogliami hanno perso in parte o del tutto la loro brillantezza primaverile..
L’eccezionale sviluppo vegetativo di Iris japonica può essere ottimamente sfruttato per coprire grandi zone in poco tempo, considerando anche che la pianta, a parte qualche annaffiatura durante i mesi più asciutti dell’estate, non necessita di particolari cure. Si adatta benissimo a tutti i tipi di terreno, non soffre il freddo, non è soggetta a malattie e raramente ha foglie mangiucchiate, non richiede pulizie perché gli steli fioriferi e le foglie secche vengono elegantemente nascoste nella vegetazione e non è quindi necessario asportarle.



Viburnum (Viburno).
image
image
image
È un arbusto pregevole e apprezzato per la fioritura, invernale o primaverile, appariscente e ricca, e per i frutti autunnali molto decorativi.
Varia dalla specie di taglia nana V. davidii, adatta ai giardini rocciosi, alla specie alta e cespugliosa, V. opulua.

Vegeta bene in qualsiasi terreno, anche se calcareo. Le specie sempreverdi si piantano in settembre ottobre oppure in marzo-aprile, quelle decidue si pongono a dimora in inverno. Le specie che fioriscon6 in primavera devono essere piantate in posizioni riparate; quelle che producono bacche a gruppi di due o tre, per favorire la fruttificazione.

Se il terreno è sabbioso, in primavera sumininistrare g l00-I20 per m2 di calce idrata, in modo da stimolare una crescita vigorosa. Come pacciamatura da disporre in aprile, usare torba, letame o terriccio da giardino. Non sono necessarie protezioni invernali.
 
Top
view post Posted on 23/9/2010, 12:22

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


Ultimele mele achizitii:
image
image
aveau si nume dar nu mai tin minte...poate ma ajutati voi ;)
 
Top
view post Posted on 23/9/2010, 13:39

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


ce dragute sunt .. Cactus i-a rplace si lui F.

prima seamana cu o aloe dar nu.-i aloea clasica ... insa trebuie sa fie ceva inrudit dupa forma frunzelor ....



gasita .. se numeste Haworthia ...
 
Web|  Top
lauret_italy
view post Posted on 24/9/2010, 04:10




Waaaaaaw superbe,cea cu floare insa e mortala :bacioamor: :ouk:
 
Top
view post Posted on 24/9/2010, 21:34

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,188
Location:
Italia

Status:


CITAZIONE (hoinara-italia @ 23/9/2010, 14:39)
ce dragute sunt .. Cactus i-a rplace si lui F.

prima seamana cu o aloe dar nu.-i aloea clasica ... insa trebuie sa fie ceva inrudit dupa forma frunzelor ....



gasita .. se numeste Haworthia ...

asa-i ..acum imi aduc aminte,era pe eticheta

CITAZIONE (lauret_italy @ 24/9/2010, 05:10)
Waaaaaaw superbe,cea cu floare insa e mortala :bacioamor: :ouk:

:danke:
Observ ca tot face alte "bilute", ramurele ;)
 
Top
28 replies since 13/1/2010, 14:49   1785 views
  Share