Intrebari, sfaturi, idei

« Older   Newer »
  Share  
view post Posted on 27/6/2012, 11:52

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


Eu am tot fcut cartofi noi prajiti cind cu chiftelute cind numai cu brinza rasa ( aia greceasca ) ...

ieri am facut niste ficat de vitel+ bacon ca asta se prajeste putin si era taiat subtire de tot + cartofi fierti

azi fac niste paste sau orez sau poate cus cus cu peste, din pacate din conserva ca aici in sat nu exista proaspat ..

vreau sa fac o supa de rosii intr.o zi

am tot bagat in noi salata de varza dulce din aia cavolo capucio dar nou, de vara .. moale si dulce ... ficatei de pui ... poiore de cartofi sau pilaf.. legume griliate la tigaia de teflon ( vinete, andive, dovlecei,ardei gras ) ... salate de rosii si nu numai ....ciorba de salata in mai multe feluri , buna pntru ca merge si rece la temp camerei

cind vin caldurle mari si noi ca si ai tai sau salate de paste sau de orez sau de cus cus .... inghetate facute in casa

Nico face ceva bun .. finto pesce e un fel de salata ca de beuf cu peste ... ia viz pe blogul ei


si uite si aici multe idei

http://www.coquinaria.it/forum/showthread....sto-bel-caldino



 
Web|  Top
nicoleta_italy
view post Posted on 27/6/2012, 13:22




In general vara fac destul de des..salata de orez, salata de paste....salata de pui cu legume si maioneza , vita ..sau piept pui ,porc... lonza/filet friptura rece feliata cu salsa tonata, si finto pesce ...
..bruschette ca nu fac mult cald ...le bag la grill de la microunde si in acest moment altceva nu-mi aduc aminte

..ah ..salata de cartofi orientala...cu masline, ceapa ,ou fiert ..condimentata cu otet si ulei ....si mai rar ...fac salata de fructe de mare ..sau doar de inele calamari

paste le condimentez si eu simplu :)

...reteta de finto pesce de care spune Cris ..este un piure de cartofi amestecat cu ton, capere ..nu oligatoriu...praf de usturoi, ceva fileturi acciughe/ ansoa maruntita si amestecata cu maioneza ..se tine la frigider ..si este mai buna chiar a doua zi ..isi lasa gust toate ingredientele

aici reteta http://agendadinico.blogspot.it/2008/04/finto-pesce.html

ah ...mi-am adus aminte si de causa peruviana ..chiar o sa o fac si eu zilele astea...

reteta aici http://agendadinico.blogspot.it/2010/07/ca...sa-peruana.html
 
Top
view post Posted on 27/6/2012, 14:35

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


asa si cauza aia trebuie sa fie buna ..

eu acum fac niste cus cus ca se face repede cu peste din conserva dare bucata mare de sgombro in sos natural ca o supa si cu dovlecei taiati rindele si trecuti faina si opu si prajiti.. mergea si fara nimic in tigaia de teflon ca la gratar dar .. dehhh ..

si inghe de cioco amara cu bezele

 
Web|  Top
nicoleta_italy
view post Posted on 28/6/2012, 14:38




CITAZIONE (hoinara-italia @ 27/6/2012, 15:35) 
asa si cauza aia trebuie sa fie buna ..

eu acum fac niste cus cus ca se face repede cu peste din conserva dare bucata mare de sgombro in sos natural ca o supa si cu dovlecei taiati rindele si trecuti faina si opu si prajiti.. mergea si fara nimic in tigaia de teflon ca la gratar dar .. dehhh ..

si inghe de cioco amara cu bezele

azi o fac cu pui...Causa Limeņa tradizionale

pui fiert taiat bucatele amestecat cu ..legume ....mazare morcov si cartof ...intre doua straturi de cartofi amestecati cu putina maioneza ,peperoncino praf , suc de lamaie

am gasit-o pe un blog italian ..de mult vroiam sa o fac

..inghetata ...buna inhetata cu bezele ..eu am facut anul trecut....parca..si mi-a placut mult... reteta lui Parodi ;)

am cumparat cono Cornetto -algida pt.Marco si cand am chef imi iau unul din ala ..dar o sa fac si eu cand am congelatorul mai gol...

 
Top
view post Posted on 11/10/2012, 19:37

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:


Nu stiu daca ati auzit sau stiti de faina de malai de parga...am adus cu mine dar e pe terminate...stiti cumva in italiana cum s-ar numi si daca este?
 
Top
94 replies since 24/11/2009, 20:04   994 views
  Share