Intrebari, sfaturi, idei

« Older   Newer »
  Share  
view post Posted on 24/1/2010, 09:18

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,024

Status:


CITAZIONE (nora_italy @ 17/12/2009, 11:50)
CITAZIONE
apoi am vazut tehnica pas cu pas si pe forumul bucataresc ...

unde? ca-s curioasa. (era vorba de coji de portocala in cioco)

pe cel al Tatianei

 
Web|  Top
view post Posted on 24/1/2010, 10:52

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,024

Status:


Am gasit ceva care mie imi place mult si este usor de facut ( doar ca tb sa improvizezi ca sa inlocuiesti prafurile lor originale )

gasesti o reteta de asa ceva in italiana si la nightyfair ( in peccati)



http://reciperhapsody.wordpress.com/2010/01/20/cake-pops-2/



daca ai de unde sa cumperi cornete din astea si lapte condensat :
http://lesgourmandisesdisa.blogspot.com/20...ts-lerable.html

in conuri ca astea se coc si muffins .. e o reteta pe Dc daca te intereaseaz iti dau link

la tort nu ma bag ... eu nu mai fac de ani de zile caci merita sa il cumperi gata facut de la cofetarie iar tu acolo ai de unde alege
 
Web|  Top
view post Posted on 24/1/2010, 23:40

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:


A, multam de idei, :moa: sunt interesante... Da-mi toate linkurile ca ma uit eu pe la fiecare... ;) :danke:
Practic de ziua Marei am de facut un tort, niste biscuiti sau o praji si o praji de dus la sala...
De ziua lui Manuel vreau sa fac 2-3 feluri sarate si 2-3 prajituri plus tort....Dar pana la ziua lui Manuel mai e (sf. lui feb). El ar vrea ceva tort cu masinute, alea le am deja ;) ca nu ma pun sa le fac din mmf sau stiu eu ce altceva.
Ziua Marei vine la inceputul lui feb, deci pt ea e mai urgent. Tortul cred ca il voi face tot pe tema "volei"....daca stiti voi ceva desene mai interesante...puneti aici. Multumiri anticipate! :mersi: :imbratisare:
 
Top
view post Posted on 25/1/2010, 06:48

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,024

Status:


stai ca pe asta cu muffinsii in conuri de inghetata de pe dc am copiat-o ca e mai usor asa :

Reteta:

12 conuri de inghetata cu fundul plat
3/4 cana (175 ml) zahar
1/2 cana (125 ml) cacao
1 cana (250 ml) lapte
1 ou
1/2 cana (125 ml) unt topit
2 lingurita (10 ml) extract de vanilie
1-3/4 cani (425 ml) faina
1-1/2 lingurita (7 ml) praf de copt
1/4 lingurita (1 ml) sare

Crema de ciocolata:
3/4 cana (175 ml) bucatele de ciocolata
2 linguri (30 ml) lapte
1/4 cana (50 ml) smintina (nu degresata!)
bombonele pentru decorat

Mod de preparare:
- incalziti cuptorul la 350 F sau 180 C
- dintr-un sul de folie de aluminiu taiati 12 fisii cam de 10 cm, impaturiti fisia pe lungime, pe mijloc si apoi infasurati conul in asa fel incit sa fie imbracat pe lateral pina aproape de buza. asta ca precautiune sa nu se arda conul si mai ales daca se prelinge un pic de mix pe margine cind se coace, se taie frumos lava vulcanului si conul ramine curat :)
- intr-un bol amestecati zaharul si cacaoa, adaugind treptat laptele pina la omogenizare.
- adaugati oul, untul si esenta de vanilie, amestecati pina se obtine o pasta uniforma.
- puneti amestecul cu lingurita in fiecre con, lasind gol un deget pina la baza de sus a conului, sa aiba loc sa creasca fara sa dea pe afara
- dati la cuptor cam 30 min sau faceti testul cu betisorul.
- lasati la racit complet in tava sau pe sita de racit.

Crema:
- intr-un vas care se poate folosi in microunde amestecati bucatile de ciocolata cu laptele.
- Dati la microunde la puterea medie (50%) pentru 1 min sau 2 pina cind ciocolata este topita. (puteti topi ciocolata in lapte si pe baie de aburi la aragaz)
- amestecati bine ciocolata cu laptele
- adaugati smintina
- lasati sa se raceasca.

Puneti crema de ciocolata peste conurile de inghetata coapte si decorati cu bombonele.
Pentru crema alba puteti folosi ciocolata alba.

***Pentru mamicile care vor sa impresioneze, dar care sint limitate de timp: recomand cu caldura mixul gen Betty Crocker si cremele lor gata facute cu arome diferite. Le-am facut sint sint ok.


Reteta originala si pozele: www.dairygoodness.ca/recipes/ice-cream-cone-cupcakes


.sfaturi:
Ca sa faceti cupcake de vanilie: omiteti cacaoa, folositi numai 2/3 cana (150 ml) de zahar, cresteti esenta de valilie la o lingura (15ml) si cresteti faina la 500 ml sau 2 cani.

Ca sa faceti crema de vanilie: bateti 1/4 cana (50 ml) unt, 2 linguri (30 ml)de lapte, 1 lingura (5 ml) esenta de vanilie si 1-1/2 cana (375 ml) zahar pudra pina devine o crema usoara. Daca este prea tare, mai adaugati un pic lapte, dar foarte atent si numai un pic, cu lingurita

sursa si mai multe idei si comentarii aici : http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=146790

cine a scris reteta le-a facut cu mix gata cumparat pentru prajituri , se gasesc si aici alea la punguta de le tai si le torni in tava sau maxim altele pe care le mai amesteci cu lapte sau oua ...


Daca nu vrei sa faci ornamente din mmf sau pasta de zahar si alte ceva .. poti orna cu crema de unt ( buttercream icing ) in care pui colorant


uite aici un exemplu mai usurel (decit altele :-) )
www.easy-birthday-cakes.com/birthday-cake-pictures.html


sau ca asta :
http://sweetcakeshi.com/images/Sheet%20Cak...ball%20cake.jpg

in relief ... asa semisferic nu e greu de facut dc gasesti o forma ( si merge orice in care pui folie transparenta ca la torta zuccotto sau poti face tort din rulade in forma semisferica
ata e un exempolu dar sunt multe retete, era si acum multi ani in practic in bucatarie
www.dolciedolci.com/FotoJPG/146/dolci146_39.jpg


sau ca tortul tenis de pe blogul tau cu ceva modificari pe ici pe colo


 
Web|  Top
view post Posted on 25/1/2010, 12:57

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:


a, multam mult, esti o bomboana! (sau o cup cakes daca preferi :P )
 
Top
view post Posted on 25/1/2010, 13:06

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,024

Status:


daca mai spui c vrei eu miine dimineata mai caut ... numai sa spui ce idei ai avea ...

eu una m-as orienta si catre muffins sarate ..sau chiar chec sarat taiat cuburi si servit in hirtiute de muffins

 
Web|  Top
view post Posted on 25/1/2010, 15:53

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:


CITAZIONE
muffins sarate ..sau chiar chec sarat taiat cuburi si servit in hirtiute de muffins

imi place ideea...
Pentru Mara nu mai facem masa cu prietenii ci doar intre noi un tortulet..si eventual ceva pe langa. Dar o prajitura "de efect" daca se poate as vrea sa fac pentru cei de la sala (volei).
Pentru Manuel....doua, trei tipuri de praji, usor si rapide....ceva sarat..si aici merg muffins sarate sau chiar chec...multam..daca dai peste ceva intere'...pune linkut sau reteta (cu pozici daca e posibil, sa ma inspire nitel) ;)
:bacioamor: :mersi:
 
Top
view post Posted on 26/1/2010, 05:51

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,024

Status:


pentru chec sarat este o reteta a Stellei pe culinar sau poate si pe arta culinara ca na poate a copiat-o si acolo .
pentru muffins sarate pe blogul laurei sava sunt multe retete, am si eu unele dar ea are multe

revin cu linkurile
 
Web|  Top
view post Posted on 27/1/2010, 11:46

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,024

Status:


Kriss uite o reteta de cheese cake pops .. imi plac si ai aici o alta idee cum sa folosesti paie taiate pe post de betze :-))

http://kochtopf.twoday.net/stories/4891585/

apoi am vazut pe culinar ca a facut cineva saratele ( reteta clasica: unt, brinza, faina si chimen ) numai ca folosit alta brinza nu telemea si le-a taiat ca pe biscuiti :-) d'aia poti face citi vrei si fara chimen ca poate nu place tuturor ( eu nu il mincam pina acum citiva ani de ex)

cum stai cu pregatirile ?? ce ai hotarit pina la urma ??
 
Web|  Top
view post Posted on 1/2/2010, 09:00

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:


Deci pe 9, ziua Marei un tort (pentru noi acasa, tema e volei ;) ).
Si o prajitura pentru sala..ceva simplu, forma rotunda eventual si sa pot decora deasupra cu cioco si nutella sau am vazut asta si mi-a placut (dar nu-l fac tort, vreau sa fie praji')

as putea sa decorez cu zahar praf, jumate las negru, jumate alb...ce zici?
De fapt as vrea o praji simpla, buna si de "efect" ;) Inca nu m-am gandit ce...mai caut, parca mi-ai zis tu data trecuta o prajitura buuuuna, ma uit si dupa ea.
 
Top
view post Posted on 1/2/2010, 09:12

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,024

Status:


cauta reteta de kinder pinguin ... fetta ala latte nu mai stiu cum se numeste si dc nue cumva una si aceeasi .... sau baga-te la may ca ea e mai umana nu ca nighty care face numai d'alea grele :-))


vezi ca o sa fie o "raccolta" de retete cu nutella e la mine pe blog linkul, poate apuca de scrie ceva inainte de 5 feb cind se termina si te mai inspiri de acolo pentru retete cu nutella sau modul de a o folosi ...
 
Web|  Top
view post Posted on 1/2/2010, 09:14

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:


aham..bine ca mi-ai zis :bacioamor: :bacioamor: :bacioamor:
 
Top
view post Posted on 1/2/2010, 09:30

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,024

Status:


poti sa te mai uiti si dupa un fel de sacher ... faci blat, ungi cu gem si glazurezi cu nutella eventual

poti face asa de ex:
www.cookaround.com/yabbse1/showthread.php?t=113446
numai ca eu una nu as coace blatul ca apoi sa il tai este munca in zadar :-)) deci imparti maglavazisul in 3 -4 parti si coci 3-4 blaturi subtirele ... apoi construiesti tortul cu 2 umpluturi de nutella si una de gem.. si torni peste ciocolata din glazura ...



aici o lista intreaga
www.cookaround.com/yabbse1/showthread.php?t=40422

eu am ales o ciambella asa ca ma duc sa o pun in practica
 
Web|  Top
view post Posted on 1/2/2010, 09:38

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:


a...faina ideea! multam! Cam asa ceva cautam.... ;) :bacioamor:

si cred ca va fi deci variante della Sacher ;)
mersic :piacere: :danke:
 
Top
view post Posted on 1/2/2010, 09:39

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,024

Status:


mai poti face si rulade ca sunt simple si le umpli cu 2 chestii diverse ... una cu dulceata si una cu nutella de ex... merge si una cu frsca .... astea sunt uspr de facut, usor de dus la scoala , usor de taiat si de mincat :-))
vezi si prin retetele de tronchetto ce idei au pt blat ca tot rulada e doar :-)
 
Web|  Top
94 replies since 24/11/2009, 20:04   994 views
  Share