Intrebari, sfaturi, idei

« Older   Newer »
  Share  
view post Posted on 25/11/2009, 15:11

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


aha pai atunci dc vrei poti face ceva dulce sau saratele dar nu din aluat dospit ci din : cantitate egala de unt, ricotta sau ricotta amestecata cu feta rasa si faina .. faci aluat il invelesti si il lasi la frigider apoi scoti din el cite o bucatica cit sa intinzi o tava ... intinzi foaie de 0.5 cm tai in felii lungi si subtiri 1-1.5 cm cu 10 cm , ungi cu galbenus de ou, presari mac sau susan sau o brinza gen cascaval rasa ... coci la 180 °c cca 10-15 minute ..
 
Web|  Top
view post Posted on 25/11/2009, 15:20

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:


hm...buna reteta asta
mai simpla si mai buna...
Vedem maine ce se decide, de fapt abia maine seara voi sti programul intreg. Da' deja o sa le dau mai multe variante ;)
 
Top
view post Posted on 26/11/2009, 06:25

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


:-)) si cu ocazia asta am mai sters de praf si eu retetele :-)) cred ca voi face un cozonac cu crema mai spre sarbatori
 
Web|  Top
view post Posted on 29/11/2009, 23:33

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:


Cri, am facut pana la urma ceva bunicel, o sa pun si pozele, numai sa mearga computerul. De fapt e vorba de un rustic, ala taiat patratele..n-au venit chiar forme perfecte, dar era foarte bun. Am folosit in aluat branzeturi si sunca (totul razalit).
Acum tot bantui pe net dupa niste torturi..chiar nu stiu ce sa fac peste cateva zile ...de ziua mea. In decembrie ma cinstesc mereu cu un tort, indiferent ca sunt la dieta sau ba :P
 
Top
view post Posted on 30/11/2009, 06:30

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


eram sigura ca iese bun

tort ??? depinde cum il vrei cu crema, cu frisca cu gelatina cu blat de cioco , normal , de bezea ????? eu am facut ff putine torturi asa ca nu prea ma pot da cu parerea noi le cumparam aci avem niste cofetarii "de mare exceptie " la Bologna ... una este a lui Gino Fabbri se numeste la caramella si el este cel care a facut tortul la nunta lui Pavarotti ... unul dintre cei mai buni cofetari italieni (cu mai putina reclama la tv decit de Riso dar nu este mai prejos decit ala :-)) ) si mai sunt vreo 3 pe care le stiu eu una e chiar la noi in comuna ...

du.te pe blogul lui May si trage cu ochiul :-)) .
 
Web|  Top
view post Posted on 30/11/2009, 12:51

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:


Da, May e o artista...N-am auzit de Gino Fabbri...hm.....sper sa ajung la Caramella, la voi la Bologna...
Eu de fapt nici nu stiu cum vreau sa-l fac, cred ca totusi clasic, blat, insiropat, fara creme prea sofisticate (merge si nutella cu frisca de ex) dar deasupra inca n-am nici o ideuta cum sa-l ornez...nu in mod complicat, ca n-am talent la sculptat ;) Ma mai uit si va zic...

Ca tot vorbeai de Fabbri...uite ce citesc:
Gino Fabbri, titolare de "La Caramella" di via Cadriano a Bologna, è stato eletto Miglior Pasticcere del 2009 dall'Accademia dei maestri pasticceri, riunita a Napoli. Dopo 4 giorni di sfide con altri maghi del dolce provenienti da tutto il paese, Fabbri è stato dichiarato vincitore all'unanimità. Noto in città per i suoi pasticcini, torte e calzoni, aveva curato nel 2003 il buffet nuziale di Luciano Pavarotti e Nicoletta Mantovani e oggi, finalmente, è salito sul tetto d'Italia, al gradino più dolce.
:)
 
Top
view post Posted on 30/11/2009, 16:47

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


ai vazut mai doamna ca nu zic minciuni :-)) caramella e inafara orasului, la cadriano/ granarolo unde e si magazinul cu brinzeturi al astora de la granarolo ( mare fabrica de lapte ) .
 
Web|  Top
view post Posted on 30/11/2009, 21:29

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:


hm....da' unde pui ca i-a intrecut si pe napoletani!!! :woot: Io ziceam ca-s ei cei mai mari :unsure: :D
 
Top
view post Posted on 30/11/2009, 21:49

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:


Am luat cartea de bucate a mamei..am vazut tort "Carol" si cred ca am hotarat sa-l fac (dar inca mai rasfoiesc cartea ).
Chiar acum vorbeam cu maica-mea si-mi spunea ca aceasta carte are mai bine de 100 de ani (a legat-o), eu zic ca are mai putin de 100 dar oricum e ..grozava. Nu stiu autorul (ca nu mai e prima pagina) dar titlul trebuie sa fie "Bucataria romaneasca". E impartita pe capitole, iar la sfarsit are "meniuri dupa sezon", iau de pilda primul: "ciorba de agrise" - bulada de oua cu sunca - pilaf de pui - tort rusesc. (si da paginile la fiecare). Interesanta
 
Top
view post Posted on 1/12/2009, 09:40

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


nu e cea a sandei marin ??? ca si noi avem una de la bunica acasa .. tot asa veche avea coperti de carton, are meniuri pe sezon, avea si o foaie mai mare impachetata care se desfacea si iesea din carte cu toate zarzavaturile pe fiecare luna asa cum apar ele , pestii si vinat cind le poti vina /pescui ... si are si reteta de tort rusesc ( care e si in silvia jurcovan :-) )

ma gindeam dc iti place tb sa fie blaturi de tort cu nuca in ele .. asa mi-ar place mie acum sa maninc un tort cu blat cu nuca si crema de ciocolata .. pe vremea mea era la moda acest blat care se facea fiert cred ca in stilul cake-ului bigne reteta lui de Riso ( na ca sa ii pomenim pe campani --)) )
 
Web|  Top
view post Posted on 3/12/2009, 18:22

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:


asa e..are si tortul rusesc.
Si eu m-am gandit la nuci (ca sa vezi... :P ) cred ca fac tortul Carol: 8 oua, 160 gr ciocolata, zahar praf, 60 gr faina gris. Crema:150gr zahar praf, 150 gr unt, 150gr nuci :P , 1/2 pahar lapte, 1 lingura rom.
Cartea incepe cu preparate din oua, si se termina cu meniuri de sezon. Doar subtitlu specifica "din cartea Bucataria romaneasca"...
nu stiu ce sa zic, probabil...
ps. are si prajituri marunte, destul de multe, o sa le tot fac, par interesante ;)
 
Top
view post Posted on 3/12/2009, 18:29

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


nu e aceeasi carte .. cea de care zic eu se termina cu muraturi parca ...


cum adica faina gris ?? si cum numai 60 gr adica 2 linguri jumatate pentru 8 oua ??? pai ise omleta dupa mintea mea ...
 
Web|  Top
view post Posted on 3/12/2009, 19:03

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:


si pe mine m-a mirat nitel....cred ca faina o pun eu, dupa sacul meu..da' asa scrie ^_^

oricum eu blatul il vad dupa ochi, trebuie sa aiba o anumita consistenta zic eu ca sa fie ok ;)
ma mir cu grisul..boh :o:
Cartea o fi avand peste 100 de ani :ride: sau eu n-am auzit inca de asa ceva.
Mama oricum facea totdeauna din faina, si ea de obicei punea chiar mai multa faina decat trebuia, eu m-am obisnuit sa-l fac ceva mai moale.
 
Top
view post Posted on 17/12/2009, 11:50

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:


CITAZIONE
apoi am vazut tehnica pas cu pas si pe forumul bucataresc ...

unde? ca-s curioasa. (era vorba de coji de portocala in cioco)
Eu le fac dupa tehnica mea :P , adica le fierb in trei ape, si-n a patra pun zahar, rom si un stick de scortisoara (vanilie cine are). P'orma le iau, le racesc si le trec prin ciocolata..si acum le mananc :P
 
Top
view post Posted on 23/1/2010, 18:44

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:


In curand (inceputul lui februarie) va fi ziua Marei..am hotarat sa nu mai facem balamuc, (in familie nu mai fac) deci vom sarbatori doar intre noi (+ bunicii). Si totusi un tort vreau sa-i fac, ceva biscuiti si o prajiturica buna pentru fetele de la sala. Ce ma sfatuiti?
 
Top
94 replies since 24/11/2009, 20:04   994 views
  Share