Ce gatim zilnic?, de zi cu zi, mancaruri pregatite foarte des, specialitatea casei(fiecaruia)

« Older   Newer »
  Share  
view post Posted on 3/6/2014, 15:22
Avatar

HOINAR de-al casei
>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
574

Status:


azi dovlecei umpluti cu carne in sos de rosii ..
 
Web|  Top
view post Posted on 4/6/2014, 06:11

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


mmm ce buni dovleceii ..o sa iau si eu simbata
 
Web|  Top
view post Posted on 24/6/2014, 14:12
Avatar

HOINAR de-al casei
>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
574

Status:


..azi face destul de cald ..o salata de orez cu ton si legume ..si fac pentru MArco cateva clatite sarate cu sos de rosii si mozzarella gratinate...
 
Web|  Top
view post Posted on 24/6/2014, 15:48

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


azi am mincat aproape la fel :-))

eu am zapacit in tigaie cuburi de ziucchine+cuburi de ardei gras in uleiul de la ton , la urma am pus tonul si o mina de masline verzi si am amestecta cu pastele..

desert-cina pepene galben ..
 
Web|  Top
view post Posted on 26/6/2014, 00:11

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:


Nepotii vor doar fructe de mare si creveti...asa ca spaghetti zilnic :))
 
Top
view post Posted on 26/6/2014, 05:23

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


te cred :-) si eu as vrea la fel :-))

ieri am facut hamburger ( carne bovina +ou+o lingura cu mustar ) in original mai avea si ceapa tocata peste care eu am sarit si niste ketchup insa ultima data cind am pus ketchup s-a imprastiat carnea in tigaie ca era prea lichid :-( acum oricum nu aveam ketchup .. merge ff bine fara .. cred ca e reteta lui gordon ramsey, buna rau de tot ... aroma data de mustar e bestiala .

si ĺnga acesti hamburgeri am pus salata de varza noua cu ulei, otet+miere, piuper si marar si o mega salata de rosii cu ceapa rosie ...

azi vreau sa fac ceva cu oua , poate o omleta imbunatatita cu inca ceva si gata ...
 
Web|  Top
view post Posted on 9/7/2014, 19:55

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:


Si dupa atata peste si mare ai mei vor ceva mai....de legume :lol: :D
 
Top
view post Posted on 10/7/2014, 05:54

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


haha .. eu am facut numai paste zilele astea si o data si niste carnita feliata din aia piept de pui sau de curcan ca nu mai stiu ce era .. la tigaie fara nimic altceva decit sare, piper si putin cimbru sau origano ..
ieri tot paste dar cu ton

azi o sa scot o pulpa de curcan sa o fac la oala inune ca o friptura la cuptor , inabusita cu putin vin si ceapa de tropea adevarata ( nu aia de market care e doar rosie ,, asta e de la taran si e dulce, am mincat din ea si cruda , m-am spalat pe dinti si nu miroseam deloc .. o bunatate )
 
Web|  Top
view post Posted on 31/7/2014, 13:04
Avatar

HOINAR de-al casei
>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
574

Status:


azi chiftele de vita cu mazare ... cu sos in care pun si putin suc de rosii ...si o prajitura cu gris...insiropata ...se face prin Medio Oriente ..si are denumiri diverse... harīsa (in araba) , revani /ravani(in turceste , greceste ), shamali (armeneste) ...
...am reteta de pe blogul "bucataria turceasca " ...

...ma duc chiar acum sa o fac....
 
Web|  Top
view post Posted on 31/7/2014, 13:57

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


aoleooo ce buna e revani aia ... mmmm


eu am facut ciocanele de pui la cuptor cu carytofi --- ,itpase in toata casa demential
 
Web|  Top
view post Posted on 1/8/2014, 21:49

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:


Sa ne zici cum a iesit, eu n-auzisem de ea....
 
Top
view post Posted on 2/9/2014, 17:45

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:


De pe fb luat, de fapt am primit explicatiile, e vorba despre un sos verde :
chimichurri.
Frunze de parunjel,
Frunze de coriandru 2:1( ratia),
Frunze de oregano- o lingurita,
2-3 catei de usturoi taiati marunt,
ceapa verde taiati marunt-
4, 1 cup ulei de masline,
2/3 cups otet din vin rosu,
sare, piper.
Combina verdeturile si legumele, adauga uleiul, otetul, sarea si piperul. Enjoy
asa arata in poza
 
Top
view post Posted on 17/9/2014, 13:21

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:


Nu stiu daca v-am mai scris, dar mai nou imi place...dovleacul la gratar. Imi fac mai des si simplu, fara sare fara ulei...parca ar fi chipsuri :) Tai subtirel, cu tot cu coaja si...le mananc pe loc :))
Am luat o carte ieri, numai clatite....mi-a sarit in ochi o reteta cu umplutura de pere si nuci parca si fara sa o citesc pe toata, cartea costa putin, am luat-o. Cum am timp si chef fac, poate chiar azi ;) Si voi pune si reteta.
 
Top
view post Posted on 18/9/2014, 06:35

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


dovleacul ala portocaliu , da?? si care gratar kris ?? ala ca o tigaie groasa care se pune pe flacara aragazului ??

n.am mincat asa niciodata, la noi acasa se taiau felii de dovleac mari , bucati ca palma si se coceau in cuptor pina continutul ala devine cremos ... mama punea si zahar deasupra in ultimele minute si se facea asa ca o zeama , caramel , sirop ,, il minca cu lingura din coaja direct.. toti mincau asa mai putin eu care n-am mincat dovleac pina m-am maritat :-)) ce prostovan... si ce bun e ..

acum cind apar dovlecii o sa cumpar si eu sa mai fac una alta ...

ieri am fiert o conopida, jumatate din ea am pus-o buchete in tava , am ras parmezan deasupra si niste cuburi mici de ementhal , bagat la cuptor foc mare pina s-a topit brinza .. separat am facut 6 chiftele din carne , impartisem carnea tocata in pachetele si bine am facut ... am pus in farfurie si am bagat sub nas .. o bunatate ... simplu si rapid...

eu nu mai vreau sa aud de carti de bucate, pe net gasesti tot ce prin vis nu visexzi :-) acum caut reteta cu ciuperci ..
 
Web|  Top
view post Posted on 18/9/2014, 19:27

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,190
Location:
Italia

Status:


CITAZIONE
dovleacul ala portocaliu , da?? si care gratar kris ?? ala ca o tigaie groasa care se pune pe flacara aragazului ??

exact, il fac pe flacara aragazului, in tigaia pentru carne aia mai groasa.

CITAZIONE
la noi acasa se taiau felii de dovleac mari , bucati ca palma si se coceau in cuptor pina continutul ala devine cremos

si noi il faceam asa si tare mult imi placea...era sarbatoare cand aveam dovleac la cuptor :)
CITAZIONE
eu nu mai vreau sa aud de carti de bucate, pe net gasesti tot ce prin vis nu visexzi :-) acum caut reteta cu ciuperci ..

Asa-i, pe net acum gasesti ce vrei dar mai profit cand o carte efectiv imi place si costa putin (mi-am luat o colectie la 1 euro volumul, e vorba despre multe alimente luate separat si tot ce se poate face din ele). Plus ca vazusem la Pescara o carte "cum sa gatesti verdeturi copiilor" si mi-au placut tare mult retetele , prezentarea; costa insa multicel si n-am luat-o, m-am gandit ca tine:"gasesc eu pe net". Dar uite ca nu, nu gasesc exact retetele vazute in carte...dar din categoria respectiva gasesti oricum material destul pe net intr-o gramada de limbi...
ps. dar daca voi gasi cartea la Napoli vreau totusi s-o iau....cred.
 
Top
1970 replies since 30/9/2009, 09:54   12350 views
  Share