Prajituri, fursecuri, biscuiti, checuri, etc

« Older   Newer »
  Share  
nicoleta_italy
view post Posted on 31/3/2012, 22:01 by: nicoleta_italy




Reteta este luata de pe site-ul Reteteculinare.ro ...decat ca eu am modificat putin reteta . Am adaugat cocos in aluat . Iata reteta cum a iesit pana la urma. Ies niste briose foarte bune si pufoase .

Briose /muffin bicolore cu cocos si cacao

Ingrediente:
pentru 8 briose:


- 1 ou
- 100 ml. ulei de floarea soarelui
- 150 ml iaurt gras simplu (eu Muller de vanilie)
- 150 g faina alba, proaspat cernuta
- 7 linguri cocos ras deshidratat
- 100 g zahar extrafin
- 1/2 plic praf de copt vanilat
- 2 linguri cu cacao
- un varf de sare
- o lamaie (eu nu am pus coaja rasa si sucul)
daca vreti sa faceti fara cocos ,se pune 200 g de faina


- Ouale se mixeaza cu zaharul, pana la topirea acestuia din urma si obtinerea unui amestec omogen.
- Se adauga uleiul treptat, avand grija ca acesta sa fie bine incorporat in amestec. Se mixeaza compozitia in continuare.
- Se adauga iaurtul treptat si se mixeaza compozitia in continuare (la viteza inferioara a mixerului).
- Se adauga treptat faina amestecata cu praful de copt si se incorporeaza cu grija in amestec (evitand formarea cocoloaselor).
- Se adauga un praf de sare si cocosul ras deshidratat.
- Se imparte cantitatea de aluat in doua jumatati. Se adauga cacao uneia dintre cele doua parti si se mixeaza amestecul pana la omogenizarea compozitiei.
- Se incalzeste cuptorul la 200 grade c. Se aseaza in tava hartiutele pentru briose.
- Cele doua parti de aluat diferit colorate se aseaza simultan in fiecare hartiuta in parte.
- Briosele se coc timp de aproximativ 25 minute, la foc moderat, pe nivelul intermediar al cuptorului. Cand sunt coapte, se scoate tava din cuptor si se lasa sa se raceasca timp de 10 minute.
- Se servesc daca doriti cu sos de ciocolata.





Edited by nicoleta_italy - 2/4/2012, 09:47
 
Top
104 replies since 26/9/2009, 17:36   3274 views
  Share