Torturi

« Older   Newer »
  Share  
view post Posted on 27/2/2010, 10:53

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,187
Location:
Italia

Status:


Aici era dimineata, Manuel se juca cu tortuletul sau:
image
 
Top
lauret_italy
view post Posted on 28/2/2010, 15:27




Ma pun sa fac tortul cu mere,reteta Arianei,sa vedem ce iese :monkey:

Edited by lauret_italy - 5/3/2010, 10:07
 
Top
ariana_portugal
view post Posted on 2/3/2010, 21:50




Ai facut tortul Lauret? Ti-a iesit? Eu l-am facut duminica, dar am pus nuci in loc de mere.
 
Top
lauret_italy
view post Posted on 5/3/2010, 10:12






A fost foarte gustos ...doar ca,pe alocuri mi-a ramas necopt,ori e prea multa faina in reteta ori am pus un iaurt prea mic ,ca nu am inteles cat tre sa fie de mare.Am pus cateva nuci in aluat
PS:scuzati farfuria nestearsa...
 
Top
view post Posted on 5/3/2010, 10:22

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Moderatori
Posts:
4,022

Status:


Pai de ce nu ai intrebat ?? offf .. iaurtul ar tb sa fie cit cana sau cana cit iaurtul .. adica eu una stiu reteta asta folosind paharul de iaurt ca si masura pentru celelalte ingrediente ( torta dei 7 vasetti asa bintuie pe la tv si prin forumurile 'talienesti )
 
Web|  Top
lauret_italy
view post Posted on 5/3/2010, 12:28




aaaaaaaa....oooooooo...pai nu am inteles cat trebuia sa fie iaurtul si am pus unul mic :nah:
 
Top
ariana_portugal
view post Posted on 6/3/2010, 15:24




Intradevar dimensiunea canii de masura si a cutiei de iaurt trebuie sa fie
egala sau asemanatoare. Imi cer scuze ca nu am specificat! Poate trebuia sa mai coci prajitura, Lauret, uneori si merele mai lasa zeama.

Hoinara - si eu care credeam ca e un tort - banal, ce-i drept - portughez,
ca astia asa sustin pe aici! Dar pana la urma ramane tot latin! ;)
 
Top
lauret_italy
view post Posted on 6/5/2010, 18:18




Am uitat sa pun tortuletul lui Carlo,niciodata nu e prea tarziu sau...?

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic
 
Top
view post Posted on 6/5/2010, 20:53

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,187
Location:
Italia

Status:


wow! La multi ani sarbatoritului si familiei!! :imbratisare: :bravo:
ps. niciodata nu-i prea tarziu sau mai bine mai tarziu decat niciodata. Frumos tort, bravo!
 
Top
view post Posted on 10/6/2010, 12:18

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,187
Location:
Italia

Status:


Si un tortulet de vara, gasit pe blogul: "Il menu di Angela":
Tort rece cu iaurt – Torta fredda allo yogurt

image
la torta fredda allo yogurt si prepara velocemente ,non c’e bisogno di accendere il forno e ci conquista tutti con i suoi ingredienti semplici.,non dimenticate che non serve la gelatina per questa torta.Per la scelta dello yogurt e bene usare un gusto che piace di solito ,non dimenticate che la lemon curd e comunque di sapore acidulo .Se si usa panna gia zuccherata a mio parere serve uno yogurt non troppo dolce ,osate anche l’uso di yogurt alla fragola o altri frutti colorati tanto la torta sarra bella lo stesso.E importante usare una panna che si monta bene (io ho usato la hopla zuccherata ,ma va bene anche la hulala )Matrioska questa torta non contiene gelatina quindi ti piacera di sicuro!

acest tort rece cu iaurt se pregateste repede in mod simplu ,nu trebuie sa folositi cuptorul si are ingrediente simple,nu uitati ca nu este nevoie de gelatina in acest tort.Puteti folosi orice tip de iaurt important este sa va placa ,chiar si iaurt cu fructe colorate,nu uitati totusi ca crema lemon curd e acrisoara .Daca folositi frisca cu zahar ,folositi un iuart mai acrisor .Este nevoie de o frisca pe care stiti cu siguranta ca o bateti bine ,eu am folosit hopla cu zahar dar e buna si hulala.Draga Matrioska aceasta rajiturica nu are gelatina asa ca o sa-ti placa cu siguranta

Ingrediente/ingredienti

1. 200 g biscuiti Digestive / 200 g biscotti Digestive
2. 80 g unt / 80 g burro
3. 250 ml frisca / 250 ml panna da montare
4. 300ml iaurt / 300 ml yogurt
5. 30 g zahar pudra( doar daca folositi frisca neindulcita) / 30 g zucchero a velo ( solo se usate panna non zuccherata)
6. crema lemon curd / lemon curd

Preparare/preparazione

1. Macinam biscuiti si ii amestecam cu untul topit ,ii punem intr-o tava cu peretii detasabili cu diamentrul de 20 cm ,tava trebuie sa fie acoperita cu hartie de copt sau pelicula transparenta .
2. Punem stratul de biscuiti pe fundul tavii si dam la frigider
3. Batem frisca ( nu uitati ca sa se bata bine frisca trebuie sa fie Rece )
4. amestecam cu zaharul (daca e nevoie) si cu iaurtul
5. punem in tava si dam la rece
6. pregatim crema lemon curd si o punem deasupra prajiturii ,lasam in frigider minim 2 h
7. servim rece,se taie cu un cutit cu lama subtire

ITALIANO

1. tritiamo i biscotti e gli mescoliamo con il burro fuso ,il composto lo sistemiamo in una teglia a cerniera da 20 cm coperta con carta forno
2. mettiamo in frigo
3. montiamo la panna-per montare bene la panna deve essere Fredda!
4. aggiungiamo lo zucchero (se c’e bisogno) e lo yogurt
5. sistemiamo nella teglia e mettiamo nel frigo
6. prepariamo la lemon curd e copriamo la torta
7. mettiamo in frigo per un minimo di 2 h ,si taglia con un coltello con lama affilatissima!
http://ilmenudiangela.wordpress.com/2010/0...t/#comment-6581
 
Top
view post Posted on 10/6/2010, 12:34

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,187
Location:
Italia

Status:


Reteta "lemon curd" e luata de pe forumul "Peccatidigolaediamicizia":
image
"Prima usavo la ricetta di Delia Smith, ma poi ho provato quella del blog "La cucina di Calycanthus" ed è...mille volte meglio!!! pon pon pon pon pon pon

Io ci divento letteralmente matta...certo, per una volta bisogna essere disposte a sacrificarsi heheh mandando all'aria la dieta e i buoni propositi di alimentazione salutistica (se ne avete fatti), ma vi assicuro che ne vale assolutamente la pena! si si"

2 limoni biologici succosi - succo e scorza grattugiata (solo la parte gialla)*
3 uova freschissime
50 g di burro morbido
225 g di zucchero bianco



Grattugiare la scorza dei limoni e metterla in una casseruola insieme al succo, unire il burro e lo zucchero.
Mettere sul fuoco (molto, molto dolce) e mescolare con cura finché il burro si sarà sciolto e amalgamato al succo. Il tutto però non deve essere bollente, ma appena tiepido (altrimenti quando si aggiungono le uova, queste tendono a cuocere e ad addensarsi per lo shock termico).
Quando il tutto nella casseruola è sciolto e ben amalgamato (ma, ripeto, non bollente), versare le uova precedentemente sbattute e mescolare piano sempre a fuoco basso finché il composto non si sarà addensato. Attenzione: non deve assolutamente bollire!
Appena inizia a sobbollire un po', togliere dal fuoco e versare (ancora caldo) in vasi di vetro puliti e ben asciutti, che andranno subito chiusi ermeticamente.

NB: se non si gradiscono le scorzette di limone, a fine cottura si può passare il lemon curd (ancora caldo) in un colino a trama fine per renderlo perfettamente cremoso.

Il lemon curd si conserva a lungo (anche un paio di mesi) in luogo asciutto e buio, ma una volta aperto va tenuto in frigo e consumato nel giro di una decina di giorni.
*Se tenete i limoni a temperatura ambiente, danno più succo ;)


http://www.peccatidigolaediamicizia.com/vi...ilit=lemon+curd
 
Top
ange_lique
view post Posted on 10/6/2010, 16:36




ca de obicei unul la inceput isi cam prinde urechile,deci eu am mai scris odata un raspuns aici dar se pare ca a disparut!
Deci cum ziceam imi pare rau ca nu am citit inainte mesajul tau care zicea ca ar fi bine sa ne punem si tara unde locuim dupa nume,apoi ziceam ca imi place acest forum ca pare linistit si imi place ca imi faci publicitate.... :rolleyes:
Si asa ca sa fim on topic crema de lamaie care era peblogul meu nu ai vazut-o asa ca pun eu linkul
adica am vrut sa-l pun dar nu reusesc!ufffa!
 
Top
view post Posted on 10/6/2010, 18:32

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,187
Location:
Italia

Status:


Angelique, pare rau ca ai avut probleme cu mesajele, sper ca acum poti sa postezi fara probleme. Cat despre nume, ajunge sa-mi spui pe care-l alegi si se poate schimba. ;)
Tortul mi-a placut mult ca idee (ca inca nu l-am facut) si de fapt ai multe retete care-mi plac :buun:
Cat despre forum, da, e unul linistit, personal sunt o persoana linistita deci era inevitabil :D
Crema n-am vazut-o, o stiam pe cea de pe peccati di gola...dar daca o postezi ne faci o mare placere
Kiss :bacioamor:
 
Top
ange_lique
view post Posted on 10/6/2010, 18:40




sa vedem daca reusesc! deci reteta de la Lemon curd ,cea folosita la tortul de iaurt!



De data asta titlu e gresit ,dat fiind ca il loc de lamii am folosit lime.Oricum procedeul e la fel .Este o crema care se foloseste ca sa umpleti prajituri,torturi ,eclere,scones…

Ingrediente/ingredienti

1.1 lamaie sau 3 lime / 1 limone oppure 3 lime
2.1 ou / 1 uovo
3.60 g zahar / 60 g zucchero
4.20 g unt / 20 g burro
5.1 lingurita amidon / 1 cucchiaino amido
Preparare/preparazione

1.razalim lamaia ,dupa care ii stoarcem sucul ,amestecam sucul cu coaja razalita si lasam 10 minute sa se aromatizeze
2.punem pe baie de aburi in oala cu pereti dubli untul
3.cand e topit adaugam oul amestecat cu zaharul
4.punem sucul de lamaie filtrat si amestecam
5.adaugam amidonul si amestecam mereu pana se ingroasa
6.daca doriti la sfarsit amestecati putin cu mixerul ca sa fie mai pufoasa crema
7.in caz ca se fac cocoloase ,amestecati cu mixerul
 
Top
view post Posted on 10/6/2010, 23:22

HOINAR de-al CASEI
>>>>>

Group:
Administrator
Posts:
9,187
Location:
Italia

Status:


:foame: :danke: :bacioamor:
 
Top
47 replies since 26/9/2009, 16:51   2829 views
  Share